Justyna Kogut
Konspekt na lekcję historii i społeczeństwa dla klasy IV.
Temat: Moja mała historia.
Cele poznawcze: uczeń
Zna pojęcia: „moja historia”, społeczeństwo
Cele kształcące: uczeń
Wie kiedy zaczyna się „mała historia” każdego człowieka
Potrafi opisać istotę narodzin dziecka
Wie, że wszystkie wydarzenia z życia człowieka tworzą jego „małą historię”
Wyjaśnia, co znaczy, że każdy człowieka jest częścią społeczeństwa i tworzy jego historię
Potrafi wymienić pamiątki z życia człowieka
Wskazuje dzień 18 urodzin jako moment przełomowy w życiu każdego człowieka, osiągnięcie pełnoletniości - stanie się pełnoprawnym obywatelem
Potrafi opowiedzieć o historii swojego życia
Zebrać materiały i na ich podstawie odtworzyć najważniejsze wydarzenia ze swojego życia
Poprawnie posługuje się pojęciem społeczeństwo
Cele wychowawcze: uczeń
Rozumie, dlaczego i jak każdy człowiek tworzy małą historię
Rozumie kto i jak tworzy historię społeczeństwa, do którego należy
Rozumie jak ważne są wspomnienia i pamiątki świadczące o małej historii
Środki dydaktyczne:
Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 4. Człowiek i jego cywilizacja, Wyd. ARKA
Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 4. Człowiek i jego cywilizacja. Zeszyt ćwiczeń, Wyd. ARKA
Czasopisma, gazety, foldery z ilustracjami
Metody dydaktyczne:
Opowiadanie
Praca pod kierunkiem: w oparciu o podręcznik, ćwiczenia, ilustracje
Pogadanka
Burza mózgów
Praca techniką kolażu
Tok lekcji:
Przebieg lekcji |
Treści dydaktyczne |
Przeznaczony czas |
|
|
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
|
Czynności organizacyjne |
Wzajemne powitanie. Sprawdzenie obecności. |
9:10-9:12 |
|
Rekapitulacja wtórna + wprowadzenie do tematu |
Wprowadzenie do nowego działu - krótki wstęp. Wprowadzenie do nowego tematu - pogadanka: - kto tworzy historię? - dlaczego wszyscy ludzie tworzą historię? - czy Ty też tworzysz historię? Jeśli tak, to wyjaśnij dlaczego. |
|
9:12-9:17 |
Lekcja właściwa |
|
Zapisują temat lekcji w zeszycie.
Rysują schemat w zeszycie.
Zapisują kolejne etapy życia człowieka w zeszycie.
Odpowiadają na pytania nauczyciela.
Zapisują notatkę.
Wykonują ćwiczenie. |
9:17-9:37 |
Rekapitulacja pierwotna |
Rozdaje uczniom czasopisma, gazety oraz prosi uczniów, aby korzystając z ilustracji zamieszczonych w czasopismach i gazetach, wykonali pracę techniką kolażu pt. „Ja i społeczeństwo”. Wyjaśnia słowo: kolaż. |
Wybierają ilustracje z gazet, wycinają oraz przyklejając je tworzą kolaż. |
9:37-9:52 |
Zadanie domowe |
Podaje zadanie domowe i wyjaśnia uczniom polecenie: ćw. 1, s. 15 - Wspólnie z rodzicami odtwórz najważniejsze wydarzenia ze swojego życia. Zapisz je w kolejności, w jakiej po sobie następowały. Podkreśl zieloną kredką te, które pamiętasz. |
Zapisują w zeszytach zadanie domowe. |
9:52-9:55 |