Justyna Kogut
Konspekt na lekcję historii i społeczeństwa dla klasy IV.
Temat: Poznaję historię swojej rodziny.
Cele poznawcze:
Zna pojęcia: rodzina, ród, genealogia, herb
Cele kształcące: uczeń potrafi
Wyjaśnić związki rodzinne na przykładzie swojej rodziny
Poprawnie posługiwać się pojęciami: ród i rodzina, rozumiejąc ich zakres
Powiedzieć, czym zajmuje się genealogia
Wyjaśnić znaczenie herbów i stworzyć herb swojego rodu
Wskazać prawa i obowiązki wszystkich członków rodziny
Zgromadzić informacje o swoim rodzie
Narysować drzewo genealogiczne swojego rodu
Cele wychowawcze: uczeń
Rozumie, że „moja mała historia” to część historii mojej rodziny, a historia rodziny to część historii społeczeństwa
Rozumie jak ważne są wspomnienia i pamiątki świadczące o historii rodziny
Środki dydaktyczne:
Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 4. Człowiek i jego cywilizacja, Wyd. ARKA
Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 4. Człowiek i jego cywilizacja. Zeszyt ćwiczeń, Wyd. ARKA
Przykłady drzew genealogicznych rodów królewskich, ilustracje przedstawiające rody lub rodziny
Ilustracje przedstawiające herby
Metody dydaktyczne:
Opis
Praca pod kierunkiem: w oparciu o podręcznik, ćwiczenia, ikonografię
Pogadanka
Opowiadanie
Tok lekcji:
Czynności organizacyjno-porządkowe: 2min
Rekapitulacja wtórna - pogadanka: 7 min
Kiedy rozpoczyna się historia każdego człowieka?
Wymień kilka ważnych wydarzeń w Twoim życiu.
Co Tworzy Twoją „małą historię”?
Kto tworzy historię całego społeczeństwa?
Ćw. 3, s. 15
Wprowadzenie: 2 min
Nauczyciel: Na poprzedniej lekcji rozmawialiśmy o tym, że wszystkie wydarzenia z życia człowieka tworzą jego „małą historię”, a „mała historia” każdego człowieka jest częścią historii społeczeństwa. Wasza mała historia tworzy również historię waszej rodziny, jest jej częścią.
Nauczyciel: rysuje na tablicy schemat przedstawiający mała historię każdego człowieka jako część historii rodziny oraz część historii społeczeństwa.
Lekcja właściwa: 27 min
Temat: Poznaję historię mojej rodziny.
Analiza ilustracji przedstawiającej rodzinę króla Jana III Sobieskiego; zdjęcia rodzinne jako pamiątki - opowiadanie, pogadanka
Ćw. 1, s. 17
Rodzice i dzieci jako najmniejsza rodzina - opowiadanie, praca z ilustracją, schematem
Osoby tworzące rodzinę - pogadanka
Obowiązki rodziców i dzieci - pogadanka
Czy pamiętamy wszystkich członków naszej rodziny? - pogadanka
Ród - wyjaśnienie pojęcia
Herb - wyjaśnienie pojęcia, praca z ilustracjami
Skąd uzyskać informacje, do jakiego rodu należysz i kto był Twoim przodkiem? - pogadanka
Genealogia - wyjaśnienie pojęcia
Drzewo genealogiczne - wyjaśnienie pojęcia, praca z ilustracjami
Zapisanie notatki do zeszytu
Rekapitulacja pierwotna: ćw. 2, 5, s. 17: 5 min
Praca domowa: ćw. 3, 4, s. 17: 2 min