Justyna Kogut
Konspekt na lekcję historii i społeczeństwa dla klasy IV.
Temat: Skąd czerpiemy wiadomości o historii? - źródła historyczne.
Cele poznawcze: uczeń
Zna pojęcia: źródło historyczne, źródło materialne, źródło pisane, pismo, rocznik, kronika, dokument oraz potrafi się nimi posługiwać
Cele kształcące: uczeń potrafi
wyjaśnić pojęcie: źródła historyczne
dokonać podziału źródeł historycznych na pisane i materialne
podać przykłady źródeł pisanych (np. listy, dokumenty, pamiętniki) i materialnych (np. mapy, obrazy, biżuteria, itp.)
wskazać różnice pomiędzy rocznikiem a kroniką
rozpoznać różnorodne materiały pisarskie (np. gliniane tabliczki, papier, papirus, pergamin i inne)
określić rodzaj przedstawionego źródła historycznego
Cele wychowawcze: uczeń
Docenia znaczenie źródła historycznego w procesie rekonstrukcji historii
Rozumie konieczność konfrontowania informacji zawartych w różnych źródłach historycznych
Wyjaśnia konieczność dotarcia do wszystkich możliwych źródeł informacji w celu poznania historii
Środki dydaktyczne:
Szeweluk - Wyrwa B., Surdyk - Fertach W., Historia i społeczeństwo 4. Człowiek i jego cywilizacja, wyd. ARKA
Szeweluk - Wyrwa B., Surdyk - Fertach W., Historia i społeczeństwo 4. Człowiek i jego cywilizacja. Zeszyt ćwiczeń, wyd. ARKA
Źródła pisemne (gazety, reprodukcje dokumentów i inne), źródła materialne (mapy, biżuteria, monety, banknoty i inne)
Metody nauczania:
Pogadanka
Burza mózgów
Praca pod kierunkiem: w oparciu o podręcznik, ćwiczenia
Opis
Prezentacja ikonograficzna
Przebieg lekcji |
Treści dydaktyczne |
Przewidywany czas |
|
|
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
|
Czynności organizacyjne |
Wzajemne powitanie. Sprawdzenie obecności. |
|
|
Rekapitulacja wtórna + wprowadzenie do tematu |
Kontrola zadania domowego. Sprawdzenie wiadomości zapamiętanych z ostatniej lekcji - pogadanka (Czym jest historia? Kto ją tworzy? Co poznajemy na lekcji historii? Skąd czerpiemy informacje o przeszłości?). Podanie tematu lekcji. |
Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji. Uczniowie zgłaszają się i odpowiadają na pytania.
Zapisanie tematu lekcji do zeszytu. |
|
Lekcja właściwa |
Wyjaśnienie pojęcia: źródło historyczne oraz przedstawienie podziału źródeł na pisane i materialne. Omówienie źródeł pisanych, wyjaśnienie definicji pisma oraz przedstawienie rodzajów pisma. Prosi uczniów o przeczytanie fragmentu tekstu dotyczącego najstarszych materiałów pisarskich i o podkreślenie ich - jeden uczeń głośno czyta. Nauczyciel komentuje, dopowiada, następnie zadaje uczniom pytania. Wyjaśnienie pojęć: roczniki, kroniki, dokumenty. Omówienie źródeł materialnych.
Nauczyciel dyktuje notatkę do zeszytu.
Prosi uczniów o rozwiązanie ćwiczeni
Prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia |
Śledzą treści w podręczniku, oglądają ilustracje.
Czytają tekst, podkreślają najważniejsze informacje, odpowiadają na pytania nauczyciela.
Zapisują notatkę w zeszycie.
Wykonują ćwiczenie nr 2
Wykonują ćwiczenia nr 1 oraz 3 w zeszycie ćwiczeń. |
|
Rekapitulacja pierwotna |
Zadaje pytania sprawdzające wiadomości zapamiętane z lekcji - pogadanka (czym są źródła historyczne? Na jakim materiale pisano w przeszłości? Jak się dzielą źródła historyczne? Przykłady źródeł pisanych i materialnych?)
Pokazuje uczniom reprodukcje źródeł historycznych i prosi o ich zakwalifikowanie. |
Uczniowie odpowiadają na pytania.
Odgadują rodzaj źródeł. |
|
Zadanie domowe |
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie krzyżówki z ćwiczenia nr 4 w zeszycie ćwiczeń. |
Zapisują w zeszycie zadanie domowe. |
|