SCENARIUSZ ZAJĘĆ
„Na ulicy”
Grupa: V 5-latki
Data: 11.09.2015r.
Nauczycielka: Katarzyna Królik
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa.
Pomoce i środki dydaktyczne: koła: czerwone i zielone, plakat z numerem 112, telefon komórkowy, CD, odtwarzacz płyt CD, znaki nakazu, książki dla dzieci, pudełka po zapałkach, kleje, nożyczki, kolorowe kartki.
Cel ogólny:
-Stosowanie się do ogólnie przyjętych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-podaje rozwiązanie zagadki,
-rozumie znaczenie świateł ulicznych,
-zna europejski numer alarmowy i wie w jakiej sytuacji należy z niego skorzystać,
-określa rolę służb publicznych,
-dzieli słowa na sylaby,
-stosuje się do znaków,
-tworzy samodzielnie pracę techniczną.
Przebieg zajęć:
„Quiz” - zagadki Ewy Stadtmuller o ruchu ulicznym
Zwierzę ro ma coś wspólnego
z porządkiem ruchu drogowego. (zebra)
Pierwsza beztrosko po prerii pomyka,
druga bezpiecznie wiedzie do chodnika. (zebra)
Stojąc na rozdrożu potrzebny się czuje,
którędy wędrować wszystkim pokazuje. (drogowskaz)
Każdemu kierowcy bardzo się przydają
nakazują, zakazują albo ostrzegają. (znaki drogowe)
Stoją przy drodze na jednej nodze
i proszą grzecznie - jedźcie bezpiecznie! (znaki drogowe)
Mruga do nas kolorowo:
czerwono, pomarańczowo,
lecz tylko światło zielone
przepuszcza na drugą stronę. (sygnalizator świetlny)
Ten, kto łamie prawo - z nim ma do czynienia,
on bandytów i oszustów ściga bez wytchnienia. (policjant)
„Ruch uliczny” - zabawa ruchowa.
Dzieci podzielone są na 2 grupy; jedna to pojazdy, druga to piesi. N. wyznacza ulicę i miejsce przejścia dla pieszych. Na sygnały wzrokowe dawane przez N. jedna lub druga grupa porusza się w określony sposób. N. ma 2 koła - czerwone i zielone. Prawą ręką daje sygnał pieszym, a lewą pojazdom.
Poznanie numeru alarmowego 112 - zaprezentowanie przez N. numeru i zawieszenie go na tablicy. Omówienie przykładowych sytuacji kwalifikujących się do wybrania numeru alarmowego oraz służb z którymi można się skontaktować za pomocą tego numeru. Próby wybierania numeru za pomocą telefonu komórkowego.
„Zagadki słuchowe” - identyfikowanie pojazdów uprzywilejowanych na podstawie wydawanych dźwięków (karetka pogotowia, straż pożarna, policja). Dzieci słuchają odgłosów i próbują nazwać rodzaj pojazdu. N. wyjaśnia pojęcie „pojazdy uprzywilejowane”.
Praca z książką - ćwiczenia językowe. Dzielenie wyrazów na sylaby i liczenie ich; kolorowanie obrazka zgodnie z podanym wzorem. Łączenie osób z właściwymi pojazdami uprzywilejowanymi.
„Znaki nakazu” - zabawa ruchowa ze znakami nakazu. N. omawia znaczenie trzech znaków: nakazu jazdy prosto, w lewo, w prawo. Dzieci mają za zadanie naśladować samochody i stosować się do pokazywanych znaków.
„Pudełkowe auta” - wykonanie samochodów z pudełek po zapałkach.