Scenariusz zajęć hospitowanych - Punkt Przedszkolny w Janowicy
WRZESIEŃ
Blok tematyczny: Poznajemy siebie i biedronkę Lolę
Temat dnia: Moja ulubiona zabawka
Cele:
Dziecko:
Buduje krótką wypowiedź na temat swojej ulubionej zabawki,
Potrafi wyrazić w prosty sposób swój stosunek emocjonalny do zabawki
Poprawnie rozumie pojęcia „wysoko, nisko”
Reaguje na sygnał i polecenie nauczyciela
Potrafi współpracować z partnerem
Rozwija spostrzegawczość oraz koordynacje wzrokowo - ruchową.
Potrafi ułożyć obrazek z 3 części
Kształci aktywność twórczą i wyobraźnię ruchową
Kształtuje prawidłową postawę ciała
Rozumie pojęcie „para”
Przestrzega wcześniej ustalonych zasad
Metody: praca z tekstem, rozmowa, obserwacja
Formy: indywidualna, grupowa
Pomoce dydaktyczne: ulubione zabawki przyniesione przez dzieci z domu, obrazki - puzzle, książka „Wesołe przedszkole czterolatka” cz.1, nagranie z muzyką - marsz, dwa jednakowe komplety obrazków.
Przebieg zajęć:
Prezentacja zabawek przyniesionych przez dzieci. Wspólna zabawa.
Zabawa orientacyjno - porządkowa „Wysoko - nisko”. Na sygnał nauczyciela, np. mocne uderzenie w bębenek, wymieniają się zabawkami z dzieckiem stojącym obok. Dzieci spacerują z zabawkami. Na hasło nauczyciela „wysoko” - podnoszą zabawki nad głowę. Na hasło „nisko” - kładą zabawki na podłogę.
Praca w parach. Układanie w całość obrazka rozciętego na 3 części. Poszczególne pary opisują przedmiot znajdujący się na ich obrazku bez podawania nazwy. Pozostałe dzieci starają się odgadnąć, co to za przedmiot.
„Miś” - zabawa w parach. Jedno dziecko z pary jest misiem- zabawką. Leży w bezruchu na podłodze. Drugie dziecko „bawi się” misiem - próbuje go posadzić , podnieść rączki, uśpić itp. Raz podniesiona rączka czy głowa nie może opaść bez pomocy drugiego dziecka. Rozmowa z dziećmi na temat konieczności dbania o zabawki w przedszkolu. Wspólne ustalenie zasad korzystania z zabawek.
Praca z książką - str. 3.
Zestaw ćwiczeń gimnastycznych:
Zabawa przy muzyce. Dzieci ustawione są w kole, maszerują po jego obwodzie, improwizując dowolnie usłyszaną muzykę.
Dzieci maszerują i biegają w różnych kierunkach. Na głośne klaśnięcie nauczyciela zatrzymują się tworząc ciekawe pozy.
Czworakowanie: dzieci zamieniają się w „kotki”, chodzą na czworakach po Sali, naśladując miauczenie kotów. „ Kotki” szukają swoich misek i naśladują picie mleka, zachowując odpowiednią sylwetkę (zgarbione plecy - „koci grzbiet”). „Koty” przeciągają się, wymachują łapkami, udając że się czegoś boją i mogą drapać. Przewracają się na grzbiet, wymachują w górze łapkami, turlają się po podłodze. „Kotki” idą na spacer, spotykają inne „kotki” i witają się po „kociemu” - ocierają się plecami. „Koty” wstają, mocno wyciągają ręce do góry, prostują sylwetkę. Mocno wyciągają się do góry, aż do stania na palcach. Obracają się dookoła własnej osi. Dzieci dobierają się parami, trzymając się za ręce podnoszą je do góry i próbują wykonać obrót bez puszczania rąk partnera. Dzieci maszerują parami po Sali w rytm muzyki.
Zabawa „Kto ma parę” - nauczyciel przygotowuje 2 komplety obrazków. Jeden komplet zachowuje dla siebie, drugi rozdziela między dzieci. Kolejno pokazuje obrazki ze swojego kompletu. Dziecko, które ma taki sam obrazek łączy go w parę z obrazkiem nauczyciela i odkłada na bok.