SCENARIUSZE ZAJĘĆ Z DZIEĆMI SZEŚCIOLETNIMI
OPRACOWAŁA Jadwiga Czarnecka
nauczyciel Miejskiego Przedszkola i Żłobka „Ekoludki w Ełku
Temat: Parasole na spacerze.
Cele ogólne:
kształcenie umiejętności liczenia,
rozwijanie orientacji w przestrzeni,
rozwijanie różnych form ekspresji.
Cele szczegółowe:
Dziecko
rozpoznaje i nazywa cyfrę 5,
tworzy zbiór pięcioelementowy,
prawidłowo wskazuje prawą i lewą stronę ciała,
rozwija sprawność manualną,
dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie w zależności od pór roku.
Metody: zabawa integracyjna, opowiadanie, wiersz, ćwiczenie logorytmiczne, ćwiczenie grafomotoryczne.
Środki dydaktyczne: emblematy parasoli, klocki, ołówki, sznurek.
Przebieg:
1.Powitanie
Dzieci stoją w kręgu. Śpiewają na melodię Panie Janie.
Witaj ( imię ), witaj ( imię ),
jak się masz, jak się masz?
Wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy,
bądź wśród nas, bądź wśród nas.
2. Parasole na spacerze - opowiadanie nauczycielki ilustrowane emblematami parasoli.
Dzieci siadają przed tablicą.
- Jaka jest dzisiaj pogoda?
- Jakie ubranie chroni przed deszczem?
- Co jeszcze chroni przed deszczem? (parasol).
Posłuchajcie, co wydarzyło się w przedpokoju.
Stały tam parasole: czarny - Taty, niebieski - Mamy, czerwony - Zosi, żółty - Krzysia.
Policzcie parasole w przedpokoju. (4)
Parasole dobrze znały się, bo długo ze sobą przebywały.
Obserwowały Tatę ubierającego się do pracy,
Mamę wybierającą się na zakupy i dzieci, które przygotowywały się do szkoły.
Tego dnia było inaczej.
Przyjechała Babcia i przywiozła ze sobą parasol w kropki.
Policzcie parasole w przedpokoju. (5).
Wszyscy wybrali się na spacer.
Zabrali ze sobą parasole: czarny, niebieski, czerwony, żółty, w kropki.
Ile parasoli jest na spacerze?(5)
3. Nauczyciel demonstruje cyfrę 5. Zapoznaje z wyglądem cyfry 5.
Dzieci szukają podobieństw cyfry 5 do znanych przedmiotów.
Tworzenie pięcioelementowych zbiorów przedmiotów - praca w zespołach.
4. Krople deszczu - ćwiczenie rytmiczne.
Dzieci wystukują usłyszany rytm - deszcz padający na parasole.
5. Ćwiczenie logorytmiczne (J. Stadnicka Terapia dzieci muzyką, ruchem i mową)
Dzieci maszerując pokazują części ciała i powtarzają:
Prawa, lewa, prawa, lewa,
ręce w górę - nikt nie śpiewa.
Prawa noga, lewa noga,
prawa ręka, lewa ręka,
skłon do przodu, każdy klęka.
Prawa ręka, noga prawa, krok do tyłu i od nowa.
6. Ćwiczenie grafomotoryczne - pisanie cyfry 5 po śladzie.
Nauczyciel pokazuje sposób pisania z uwzględnieniem miejsca rozpoczęcia kreślenia oraz kierunku kreślenia. Zwraca uwagę na rozmieszczenie poszczególnych elementów cyfry 5 w kratkach.
7. Układanie ze sznurka kształtu cyfry 5 - praca indywidualna.
8. Wiersz W. Szumanówny pt. Rodzina - inscenizacja
Ten pierwszy to dziadziuś,
tuż obok babunia,
największy to tatuś,
a przy nim mamusia.
A to ja dziecina mała.
I to jest rodzinka
- moja ręka cała.
9. Podsumowanie zajęć.
Dzieci piszą w powietrzu cyfrę 5.
Temat: Jak miło w przedszkolu.
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem,
- rozwijanie różnych form ekspresji,
- kształtowanie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- poznaje własne ciało,
- wyraża muzykę ruchem,
- ustawia się w kole,
- maszeruje w rytm muzyki,
- słucha muzyki,
- śpiewa piosenki,
- rozpoznaje instrumenty perkusyjne,
- gra na instrumentach perkusyjnych.
Metody: objaśnień, zadań stawianych dziecku, kierowanie własną aktywnością.
Środki dydaktyczne: instrumenty perkusyjne, nagrania muzyki tanecznej, balony wykonane z worków foliowych.
Przebieg:
Powitanie - zabawa ruchowa
-podanie ręki koledze,
-głaskanie po głowie,
-przesyłanie uśmiechu.
Idę czy biegnę - zabawa rytmiczno -ruchowa
Nauczycielka gra na bębenku akompaniament do różnych form ruchu: bieg, marsz. Dzieci
odpowiednio reagują. Gdy nastąpi przerwa siadają na dywanie.
Słuchanie piosenki pt. „W naszym przedszkolu”
W naszym przedszkolu dużo muzyki jest,
są instrumenty, o których dobrze wiesz.
Nasze ręce robią tak: klaskanie
To jest muzyka, którą dobrze znasz.
Co robią ręce, nogi -improwizacja ruchowa
Dzieci stoją w kole. Chętne dzieci stają w środku koła i pokazują, co robią ręce i nogi. Pozostałe dzieci naśladują ruchy kolegi.
Jaki to instrument? - zagadki słuchowe
Nauczyciel chowa za parawanem instrumenty perkusyjne: bębenek, trójkąt, grzechotkę, tamburyno. Następnie w ukryciu uderza wybrany instrument. Dzieci rozpoznają nazwę instrumentu.
Instrumentacja piosenki pt. „Sanna”
Bal zabawek - zabawa rytmiczno-ruchowa
Dzieci siedzą na dywanie i słuchają muzyki. Muzyka szybka zaprasza dziewczynki - lale do zabawy. Muzyka wolna zaprasza chłopców - misie do zabawy.
Zabawa z balonami
Dzieci otrzymują balony wykonane z worków foliowych. Tańczą z balonem w rytm muzyki.
Słuchanie muzyki „Śpioszki”
Dzieci siadają na dywanie, zamykają oczy i słuchają spokojnej muzyki.
Temat: Prawie wszystko o listach.
Cele ogólne:
- wzbogacanie zasobu słownictwa dzieci,
- zapoznanie z popularnymi utworami literatury dziecięcej,
- rozwijanie zainteresowań plastycznych.
Cele szczegółowe:
Dziecko
- chętnie wypowiada się na temat wiersza,
- potrafi podzielić wyraz na sylaby,
- potrafi wyodrębnić głoskę w nagłosie,
- zna swój adres,
- wie, do czego służy znaczek,
- umie bawić się przy muzyce,
- tworzy pod wpływem różnych bodźców.
Metody: zabawa integracyjna, inscenizacja wiersza, rozmowa, zagadki, zabawa przy piosence, zabawa dydaktyczna, działań praktycznych, niedokończonych zdań.
Środki dydaktyczne: teatrzyk, pacynki, ilustracje wiążące się z tematyką poczta, znaczki, torba listonosza, kaseta z piosenką Chodzi listonosz, kartoniki z zagadkami, mazaki, kredki, kolorowe długopisy, napisy: poczta, list.
Przebieg:
1.Zabawa integracyjna Iskierka.
Dzieci i nauczycielka stoją w kręgu, trzymają się za ręce.
Nauczycielka uściskiem dłoni przekazuje uścisk następnej osobie i mówi:
Iskiereczkę puszczę w krąg, niech wróci do mych rąk.
Gdy uścisk powróci do nauczyciela:
Iskiereczka powróciła i nas wszystkich połączyła.
2.Inscenizacja wiersz J. Tuwima pt. O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci.
Przedstawianie treści wiersza w formie rozmowy dwóch osób ( pacynek )
- cioci i Grzesia.
3.Rozmowa na temat treści wiersza:
- Kto ze sobą rozmawiał?
- O co ciocia zapytała Grzesia?
- Do kogo był list?
- Jak wyglądała skrzynka?
- Dlaczego ciocia była zaskoczona odpowiedzią Grzesia?
4.Zagadki związane z tematyką poczta.
Dzieci w grupach rozwiązują wylosowane zagadki. Odwołanie do ilustracji , wspomnień z wycieczki oraz doświadczeń dzieci. Odczytywanie napisów: poczta, list.
W jakim domku przed podróżą
musi się spotkać listów dużo?
Biała koperta jest mym ubraniem.
Trzeba mnie tylko do skrzynki wrzucić
i stąd wyruszę w daleki świat.
Jak się nazywam? Czy ktoś już zgadł?
Papierowa torebka, na niej znaczek.
Rozerwę ją prędko, list w środku zobaczę.
Skąd wysyłamy listy i telegramy?
Mały, koniecznie z ząbkami.
Bardzo ważny jest czasami.
Gdy zabraknie go na liście,
list nie dojdzie oczywiście.
Chodzi z dużą torbą
i z tego jest znany,
że roznosi listy,
paczki, telegramy.
5.Zabawa przy piosence pt. Chodzi listonosz.
Wybrane dziecko jest listonoszem, który roznosi koperty, które dzieci wcześniej wykonały. Na kopertach są karteczki z imionami dzieci.
Dzieci śpiewają słowa piosenki:
Dzień dobry, dzień dobry ,witam pana.
Dzieci serdecznie witają listonosza.
6. Zabawa dydaktyczna Kłopoty z adresami.
Dzieci sprawdzają, czy otrzymały swoją kopertę.
- Czego brakuje na waszej kopercie? ( adresu i znaczka pocztowego)
Chętne dzieci podają swoje adresy.
Dzieci odszukują swoją kopertę.
Dzielenie wyrazów ( imion ) na sylaby.
Wyodrębnianie w imieniu głoski w nagłosie.
7. Oglądanie znaczków przyniesionych przez dzieci.
Omówienie ich wyglądu: ząbkowane brzegi, różnorodne obrazki.
8.Rysowanie własnego znaczka. Naklejenie znaczka na kopertę w prawym górnym rogu listu.
9. Ewaluacja zajęć:
Dzieci siedzą w kole. Kolejno podają sobie pacynkę Grzesia i kończą zdanie:
Najbardziej podobała mi się ...
Temat: Wiosenny spacer.
Cele ogólne:
rozwijanie wrażliwości słuchowej,
rozwijanie różnych form ekspresji,
rozwijanie zainteresowań muzycznych i plastycznych,
Cele szczegółowe:
Dziecko
potrafi naśladować głosy wiejskich zwierząt,
rozpoznaje i nazywa instrumenty perkusyjne,
zna technikę gry na wybranych instrumentach perkusyjnych,
potrafi ilustrować muzykę,
Metody: zabawa integracyjna, opowiadanie, wiersz, zabawa ruchowa, masaż relaksacyjny, działań praktycznych, drama,
Środki dydaktyczne: napisy zwierząt: kogut, krowa, owca, kura,
kaseta z odgłosami zwierząt, emblematy kaczek, instrumenty perkusyjne, emblemat słońca z uśmiechniętą buzią i ze smutną buzią.
Przebieg:
1.Wszyscy się witamy - zabawa integracyjna
Dzieci stają w kręgu
Wszyscy pięknie się witamy Dzieci kłaniają się.
i do kręgu zapraszamy. Podają sobie ręce.
2. Rozpoznawanie głosów zwierząt odtworzonych z kasety magnetofonowej.
3. Kaczka i kaczuszki - ćwiczenie oddechowe
Na makiecie jeziora położone papierowe kaczuszki. Mama kaczka jest na brzegu jeziora. Dzieci dmuchają na kaczuszki tak, by przesuwały się i znalazły się tam, gdzie ich mama.
4. Zwierzęta z podwórka - zabawa z elementem dramy
Dzieci otrzymują kartki z napisami: kogut, krowa, owca, kura. Odczytują je. Dzieci mające takie same napisy łączą się w grupy. Każda grupa stara się ruchem i głosem naśladować odczytane z nazwy zwierzę.
5. Masaż relaksacyjny
Dzieci siadają w parach, jedno za drugim. Masowanie pleców.
Słońce świeci, słońce świeci - ruchy koliste rozcierające
przez podwórko idą dzieci, - uderzanie na przemian piąstkami po plecach,
Słońce świeci, świeci słońce, - ruchy koliste rozcierające
są tam kury w piasku grzebiące. - robią z rąk grabki i „grabią” nimi plecy
Biegnie piesek, - uderzają szybko opuszkami palców,
idzie krowa, - uderzanie prawej i lewej ręki
zaczynamy znów od nowa.
6. Skoki konika - zabawa ruchowa
Dzieci naśladują konika: skaczą, przebiegają z miejsca na miejsce w różnych kierunkach. Na sygnał zatrzymują się w miejscu.
7. Wiosenny spacer - opowiadanie nauczyciela
Pewnego dnia konik wybrał się na spacer. Cicho szumi wiatr. Drzewa poruszają się na wietrze. Nagle zrywa się silny wiatr. Zaczyna padać deszcz. Drzewa mocno kołyszą się. Deszcz pada coraz większy. Głośno dudni o ziemię. Konik szybko biegnie. Po chwili deszcz zmniejsza się. Przestaje padać. Wychodzi słoneczko, wiatr cichnie. Konik spokojnie wraca do stajni.
8. Ilustracja muzyczna opowiadania Wiosenny spacer
Dzieci z pomocą instrumentów perkusyjnych tworzą ilustrację muzyczną opowiadania.
9. Malowanie ilustracji do opowiadania Wiosenny spacer
10. Ewaluacja zajęć : Jest mi wesoło, jest mi smutno
Sala podzielona jest na 2 części. Jedna część oznaczona jest emblematem uśmiechniętego słoneczka, druga smutnego. Dzieci stoją na środku sali. Przechodzą na wybraną stronę sali, która określa ich stan emocjonalny
Temat: Uważnie patrzę i słucham.
Cele ogólne:
doskonalenie percepcji wzrokowej i słuchowej,
poznanie własnych możliwości.
Cele szczegółowe:
Dziecko
dokonuje analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej wyrazów,
dostrzega różnice i podobieństwa w obserwowanych przedmiotach,
właściwie reaguje na zwycięstwo i porażkę,
Metody: zabawa ruchowa, działań praktycznych, zabawa dydaktyczna,
niedokończonych zdań.
Środki dydaktyczne: instrumenty perkusyjne, karta pracy, zestaw rysunków,
rozsypanka wyrazowa.
Przebieg:
1.Zabawa Krasnoludki i wielkoludy
Dzieci przy dźwiękach tamburyna chodzą na palcach jak krasnoludki, a przy dźwiękach bębenka jak wielkoludy, mocno uderzając stopami o podłogę.
2.Zabawa Policz i podskocz
Nauczyciel uderza w bębenek. Wskazane dziecko podskakuje tyle raz, ile było uderzeń, głośno przy tym licząc.
3.Zabawa Dokończ
Nauczyciel zaczyna mówić, dzieci kończą podając odpowiednie porównanie.
silny jak... mądry jak... wesoły jak... pracowity jak...
4.Zabawa Pokaż rysunek
Wskazane dziecko pokazuje rysunek:
kasa - kasza, tacka - taczka, nos - sos, półka - bułka,
dróżka - gruszka, zebra - żebra, pasek -piasek, nosze - noże.
5.Ćwiczenie Ułóż w pary
Każde dziecko otrzymuje rozsypankę wyrazową.
Układa w pary wyrazy, które zaczynają się tą samą sylabą.
Kartoniki układa jeden pod drugim.
nora koza woda mama kasa
noga kosa wozy mapa kara
6.Ćwiczenie logorytmiczne Drzewa
Dzieci powtarzają za nauczycielem wierszyk. Wykonują ruchy zgodnie z treścią wiersza.
Koło małe, koło duże,
głowa prosto, ręce w górze.
Ręka prawa, ręka lewa,
tak kołyszą się nam drzewa.
5.Ćwiczenie klasyfikacyjne Taki sam
Dzieci otrzymują kartę pracy. Znajdują takie same obrazki i kolorują je.
6.Ewaluacja zajęć
Dzieci siadają w kole. Zastanawiają się, co było ważnego tego dnia, co zabiorą ze sobą do domu. Kolejno mówią: Pakuję swoją walizkę i wkładam do niej...