Scenariusz zajęć w grupie sześciolatków.
Opracowanie i prowadzenie: Barbara Przybylska
Data: 19.11.2006r.
Temat: „Poznajemy pracę listonosza”.
Cele ogólne:
Zapoznanie dzieci z praca listonosza;
Budzenie szacunku do odpowiedzialnej i ważnej pracy listonosza;
Wzbogacenie słownika dzieci o wyrażenia związane z pocztą;
Utrwalenie znajomości nazwiska i miejsca zamieszkania;
Kształcenie spostrzegawczości i uwagi;
Wprowadzenie literki Y
Utrwalenie poznanych liter;
Cele operacyjne (dziecko...):
Wie kto roznosi listy;
Wie jak roznosi się listy;
Wie jak wygląda literka y
Środki dydaktyczne:
List, piłka, wizytówki z imionami i nazwiskami dzieci, 2 kartki koloru niebieskiego oraz 2 czerwonego, kolorowe kartoniki z literkami dla każdego z dzieci: d m o y
Przebieg zajęcia:
Zgromadzenie dzieci na dywanie i powitanie piosenką „ Dzień dobry, witam was...”.
Wprowadzenie do tematu zajęć. „ Od kogo dzieci dostały list?”- rozwiązywanie zagadek dotyczących poczty oraz pracy listonosza. N-el pokazuje list, który przyszedł do przedszkola. Czyta adres dzieciom, one sprawdzają i stwierdzają, że nie ma nadawcy. Kto jest nadawcą? Nauczyciel czyta list, w którym znajdują się zagadki. Zadaniem dzieci jest je rozwiązać.
List
Kochane starszaki!
Przesyłam pozdrowienia oraz zagadki do rozwiązania. Gdy to zrobicie dowiecie się czego będziemy się uczyć i opowiadać w tym tygodniu. Życzę wesołej zabawy.
Oto zagadki:
Chodzi z dużą torbą
i z tego go znamy,
że roznosi listy, paczki i telegramy?
(listonosz)
Skąd wysyłamy listy i telegramy?
(poczta)
W jakim to domku przed podróżą
Musi się spotkać listów dużo?
(skrzynka pocztowa)
Co to za koszulka?
Chowasz do niej słówek kilka.
Adres na niej piszesz, potem ją zaklejasz
I do skrzynki wrzucasz?
(koperta)
3. Przeczytanie dzieciom wiersza M. Terlikowskiej pt.: „Listonosz”.
Przez ulice długie, od samego rana
Idzie pan listonosz, torbę ma wypchaną.
Czy pogoda, czy dzień mglisty
Pan listonosz nosi listy.
Stuku - puku, proszę wpuście listonosza,
Pan listonosz listy niesie,
Nie pomyli się w adresie.
4. Rozmowa na temat treści przeczytanego wiersza:
a. O kim mówi ten wierszyk? ( o listonoszu )
b. Kto to jest listonosz? ( pan, który roznosi listy )
c. Skąd listonosz wie gdzie należy doręczyć list? (bo na kopercie jest adres )
d. Po czym poznajemy listonosza? ( po torbie wypełnionej listami i po jego ubraniu : granatowy garnitur i czapka )
5. Zabawa dydaktyczna pt.: „Umiem się przedstawić i znam swój adres.”
Każde dziecko przedstawia się:
- wymienia swoje imię i nazwisko,
- określa nazwę swojej ulicy i nazwę miasta, w którym mieszka.
6. Zabawa ruchowa pt.: „Po równiutkiej dróżce”:
Cel: ćwiczenie mięśni nóg, wyrobienie poczucia rytmu i zwinności.
Przebieg zabawy:
Dzieci siedzą na dywanie. Na podany sygnał idą „ na spacer”,
a nauczycielka w tym czasie mówi wierszyk, pokazując jednocześnie
ruchy, które należy wykonać.
Idą dzieci równą drogą,
Po kamyczkach iść nie mogą,
Po kamyczkach hop, hop, hop,
Do dołeczka skok.
7. Zabawa ruchowa „Poczta”.
Dzieci siadają w dwóch szeregach, twarzami do siebie w odległości ok. 5 kroków. Pierwsze dziecko z jednego szeregu toczy piłkę do dziecka siedzącego naprzeciw. To kieruje się do drugiego dziecka z przeciwnego szeregu itd. Piłka poczta przechodzi w ten sposób od jednego do drugiego szeregu, nikogo nie omijając. Gdy dojdzie do ostatniego dziecka, może wrócić w ten sam sposób do pierwszego, które wprowadziło ją w ruch.
8. Zabawa „Listonosz”.
Jedno dziecko dostaje kartoniki z imionami dzieci. Chodzi po kole i rozdaje kartoniki wokół niego dzieciom.
9. Wprowadzenie literki Y na podstawie wyrazu domy.
Zabawa skojarzenia:
N-el mówi słowa, a dzieci mówią z czym one im się kojarzą (np. do nich listonosz roznosi listy i paczki, do nich wracamy po przedszkolu, w nich bawimy się i śpimy).
Wyróżnienie ostatniej głoski w wyrazie domy.
Podawanie przez dzieci wyrazów gdzie występuje głoska y. Szukanie w sali przedmiotów z literką y. Zwrócenie uwagi, na to, że głoska ta nie występuje na początku wyrazu.
Omówienie ilustracji na tablicy.
Prawidłowe wymawianie głoski y przez n-la, przez dzieci.
Zabawa ruchowa:
Dzieci podskakują tyle razy, ile jest głosek w wyrazie domy, wymawiając głośno te głoski. Robią tyle przysiadów ile jest sylab, głośno je wymawiając.
Modelowanie struktury wyrazu domy na tablicy z pomocą n-la:
układanie schematu i modelu wyrazu
podział na sylaby
podział na głoski
jakościowe oznaczanie głosek
Zabawa dydaktyczno- ruchowa „ Zbieramy literki”.
Utrwalenie poznanych liter, tworzenie z nich prostych wyrazów. N-el rozkłada na dywanie literki, na których napisane są litery: d, o, m, y; Dzieci poruszają się swobodnie po sali, omijając kartoniki. Na hasło n-la dzieci szukaja liter i zabierają ze sobą. Literki zbierane są w kolejności:, o, d, y, m.
Każde dziecko ma ma po 4 litery. Następnie zadaniem dzieci jest ułożyć z tych liter prosty wyraz np. domy, dym, mody.
Układanie z ciał dzieci litery Y( po 3 osoby).
Zakończenie zajęć.