Scenariusz zajęć hospitowanych w grupie dzieci 5-letnich
Data: 13.05.2010r.
Grupa: „Stokrotki” - pięciolatki
Prowadząca: Justyna Szymkiewicz - Waksmańska
Temat: „Baśniowi bohaterowie”
Cele ogólne:
- rozpoznawanie bohaterów znanych baśni;
- rozwijanie inwencji twórczej;
- doskonalenie analizy i syntezy słuchowej;
- rozwijanie logicznego myślenia
Cele operacyjne:
- rozpoznaje bohaterów znanych baśni;
- rozwiązuje zagadki tekstowe;
- odzwierciedla ruchem, mimiką przedstawioną na obrazku bajkę;
- dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów;
- klasyfikuje przedmioty;
Metody:
- słowna;
- problemowa,
- drama.
Formy pracy: zbiorowa, zespołowa i indywidualna.
Środki dydaktyczne: sylwety znanych baśniowych bohaterów, rebusy fonetyczne, teksty zagadek, obrazki dotyczące baśni, magiczne pudełko, rekwizyty przedstawiające wybrane baśnie, laska.
Przebieg:
Rebus fonetyczny Czego lubią słuchać dzieci?
Dzieci różnicują pierwsze głoski w nazwach przedmiotów przedstawionych na rysunkach, następnie syntezują je po wymienieniu ich kolejno przez nauczyciela, udzielają odpowiedzi - rozwiązania zagadki. Np. buda, arbuz, jajko, kot, igła - bajki.
Rozwiązywanie zagadek tekstowych związanych z baśniami.
Zabawa pantomimiczna „Nasi ulubieńcy”.
Dzieci podzielone na zespoły prezentują ruchem i mimiką przedstawione na wylosowanych obrazkach znane im baśnie; pozostałe dzieci odgadują ich tytuły.
Ćwiczenia klasyfikacyjne „Komu zginęły te przedmioty?”
Dzieci nazywają przedmioty wylosowane z magicznego pudełka i dopasowują je do odpowiednich baśniowych postaci. Np. Kopciuszek - pantofelek; Śnieżka - jabłko; Kot w butach - buty; Śpiąca Królewna - kołowrotek; Królewna na ziarnku grochu - groch.
Zabawa „Czarodziejska różdżka”.
Dzieci manipulują laską, wymyślając własne zaklęcia i zamieniają się w swoją ulubioną baśniową postać, uzasadniając swój wybór.
Zabawa ruchowa „Zbieramy rozrzucone książki”.
Dzieci - książki - siedzą w rozsypce na podłodze; wybrane dziecko - księgarz - zbiera książki, dotykając kolejne dzieci ręką, dzieci podają sobie ręce, tworząc wężyk. Zabawa trwa do momentu aż wszystkie książki zostaną zebrane.
Teksty zagadek
Jaka to dziewczyna ma roboty wiele Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka
i na wielkim balu gubi pantofelek? którzy w lesie spotykają chatkę zrobioną z pierniczka
(KOPCIUSZEK) (JAŚ I MAŁGOSIA)
Każda królewna, a tym bardziej ona Na podwórku je tępiono, kto powie dlaczego?
uważać powinna na ostre wrzeciona. Gdy dorosło łabędzie przyjęły je jak swego.
(ŚPIĄCA KRÓLEWNA) (BRZYDKIE KACZĄTKO)
Kiedy szła do babci to wilka spotkała, Macocha ja wygnała do lasu ciemnego,
I choć go nie znała, to z nim rozmawiała Tam znalazła krasnoludki i księcia swego
(CZERWONY KAPTUREK) (KRÓLEWNA ŚNIEŻKA)