Scenariusz zajęć obserwowanych dla klasy II B
LISTOPAD
Blok tematyczny: Bajki, ciekawostki zaklęcia na długie wieczory
Temat dnia: Kto mieszka w Stumilowym Lesie
Cele:
Dziecko:
Potrafi uważnie słuchać fragmentu książki „Kubuś Puchatek”
Potrafi swobodnie wypowiedzieć się na temat tekstu
Odpowiada na pytania nauczyciela
Dodaje i odejmuje w zakresie 20
Poznaje dźwięk do
Samodzielnie wykonuje kartkę z kalendarza z okazji Dnia Pluszowego Misia
Potrafi uporządkować nazwy mieszkańców Stumilowego Lasu w kolejności alfabetycznej
Uważnie słucha piosenki - mruczanki.
Metody: praca z tekstem, rozmowa, obserwacja
Formy: indywidualna, grupowa
Pomoce dydaktyczne: różne książki- bajki dla dzieci, książka „Kubuś Puchatek”, podręcznik, karty pracy, płyta CD, ilustracja Kubusia Puchatka, kartoniki z nazwami bohaterów książek, zabawka miś, pluszowe misie.
Przebieg zajęć:
Stworzenie atmosfery zorganizowanej pracy „Powitanie”. Nauczyciel przygotowuje ekspozycję różnych książek dla dzieci. Następnie zaprasza do jej zwiedzenia dzieci, które spełniają podany warunek. Nauczyciel mówi: „Zapraszam dzieci, które potrafią wymienić ośmiu bohaterów książki „Kubuś Puchatek”; potrafią Gumienic czterech bohaterów książki, samodzielnie czytały lekturę „Kubuś Puchatek”; wspólnie z rodzicami przeczytały książkę; lubią przygody Kubusia Puchatka”.
Słuchanie informacji na temat książki „Kubuś Puchatek”. Nauczyciel prezentuje wybraną przez siebie książkę „Kubuś Puchatek” i czyta krótką informację o autorze oraz uzupełnia ją informacjami o okolicznościach powstania książki, np. „ Tak jak wiele innych dzieci, Krzyś lubił bardzo bawić się ze swymi przyjaciółmi - zwierzątkami i od czasu do czasu przenosił się wraz z nimi do cudownej krainy marzeń. Najlepszym przyjacielem Krzysia był miś, nazwany przez wszystkich Kubusiem Puchatkiem, albo po prostu Puchatkiem. Puchatek przeżył wiele niezwykłych przygód, a wszystkie one zdarzyły się w zaczarowanej krainie dziecięcych marzeń, czyli w Stumilowym Lesie. Właśnie wtedy tata Krzysia napisał dla niego książkę o fantastycznych przygodach misia, którego nazwał Kubusiem Puchatkiem.
Uwaga! Celem lepszego zaprezentowania lektury i zachęcenia uczniów do samodzielnego jej poznania można przeczytać klasie Przedmowę i I rozdział książki. Uczniowie mogą mieć egzemplarze lektury na ławkach i śledzić tekst wzrokiem. Słuchają fragmentu książki i swobodnie wypowiadają się na temat tekstu.
Dzieci odpowiadają na pytania:
Kto jest autorem książki?
Jak miał na imię mały chłopiec, przyjaciel Kubusia Puchatka?
W jaki sposób Puchatek schodził po schodach?
Dokąd poszedł na spacer Kubuś Puchatek?
Jaki to był dzień tygodnia?
Jakie dźwięki dochodziły z wierzchołka dębu?
Aktywne słuchanie fragmentu książki „Kubuś Puchatek”.
Nauczyciel zapisuje lub przypina do tablicy pytania:
Kto stał w zaroślach ostu?
Czego nie miał Kłapouchy?
Kto wybrał się na poszukiwanie ogona?
Do kogo Puchatek poszedł po poradę?
Z czego Sowa zrobiła chwościk?
Uczniowie słuchają fragmentu książki, czytają pytania i zapisują odpowiedzi na przygotowanych karteczkach. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania. Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat przygody Kłapouchego. Próbują tworzyć ustne opowiadanie.
Uzupełnianie ilustracji rysunkiem postaci głównego bohatera książki. Nauczyciel prezentuje ilustrację przedstawiającą bohatera opowiadania - Puchatka. Dzieci swobodnie wypowiadają się na jego temat. Opisują jego wygląd, a następnie uzupełniają rysunek - dorysowują główna postać książki - Kubusia Puchatka.
Tworzenie zbioru „Przyjaciele Kubusia Puchatka”. Nauczyciel umieszcza w rozsypce na tablicy kartoniki z nazwami bohaterów książek, np. Krzyś, Złota Rybka, Puchatek, Kaczka Dziwaczka, Prosiaczek, Czerwony Kapturek, Królik, Baba Jaga, Sowa Przemądrzała, Wilk, Osiołek Kłapouchy, Kopciuszek, Kangurzyca. Dzieci czytają wyrazy i drogą eliminacji tworzą zbiór postaci książki „Kubuś Puchatek”.
Rozwiązanie problemu „Zaszyfrowane imiona”.
Pisanie odpowiedzi na pytanie.
Pisanie i porządkowanie nazw mieszkańców Stumilowego Lasu w kolejności alfabetycznej.
Gromadzenie słownictwa do opisu i charakterystyki głównego bohatera książki „Kubuś Puchatek”. Nauczyciel prezentuje zabawkę lub ilustrację przedstawiająca Puchatka. Dzieci wymieniają przymiotniki, które go określają a nauczyciel zapisuje jej na tablicy.
Czytanie tekstu i uzupełnianie go wyrazami.
Rozmowa na temat „Pluszowy miś naszym przyjacielem”. W miarę możliwości nauczyciel gromadzi różne pluszowe misie. Dzieci swobodnie wypowiadają się na ich temat. Nawiązują do własnych przeżyć i doświadczeń.
Słuchanie informacji na temat akcji „Misie ratują życie”. Nauczyciel podaję krótką informację, np. „Wypadek samochodowy jest dla dziecka ogromnie trudnym przeżyciem. Kiedy najmłodsi doświadczają tej tragedii, przezywają ją i pamiętają o niej wiele dłużej niż dorośli. Dlatego powstało stowarzyszenie „Misie Ratują Dzieci”, które pomaga im powrócić do zdrowia, ale przede wszystkim pomaga zapomnieć o przykrym przeżyciu. Stowarzyszenie przekazuje służbom ratunkowym pluszowe misie. Lekarze i policjanci i strażacy wręczają je dzieciom poszkodowanym w wypadkach. Na maskotkach znajduje się numer telefonu stowarzyszenia. Jego pracownicy pomagają zorganizować dzieciom bezpłatną opiekę psychologa. stowarzyszenie chce wybudować w Dźwirzynie centrum terapeutyczne dla dzieci - ofiar wypadków.
Zaprojektowanie i wykonanie kartki w kalendarzu z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Czytanie informacji w ramce.
Uwaga! Warto zorganizować wystawę misiów w klasie.
Twórcze interpretacje tekstów „Mruczanki”. Nauczyciel dzieli zespół na cztery grupy. Każda z nich otrzymuje tekst mruczanki z książki „Kubuś Puchatek”. Grupy za pomocą śpiewu, ruchu, gestów, prezentują swoje mruczanki.
Wprowadzenie dźwięku „do”. Słuchanie informacji Oskara. Nazywanie dźwięków i śpiewanie melodii. Zapisywanie dźwięku „do” w różnych wartościach. Rozpoznawanie i nazywanie dźwięków. Słuchanie prezentacji dźwięków „do, mi, sol”.
Słuchanie piosenki - mruczanki „Im bardziej pada śnieg”.
Wykonanie portretu Kubusia Puchatka według instrukcji.
Czytanie, uzupełnianie i rozwiązywanie zadań tekstowych.
Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20. Porównywanie, porządkowanie liczb i wskazywanie takich samych wyników.
Praca domowa: do wyboru przez nauczyciela ćwiczenia ze str. 22,23 w zeszycie 3.