SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI MUZYCZNEJ W PRZEDSZKOLU
GRUPA: 5 i 6-latki (20 osób)
DATA REALIZACJI: 27 maja 2013 r.
PROWADZĄCY: Anna Kaczmarek
TEMAT ZAJĘĆ: „MUZYCZNE ZOO”
CELE |
---|
CELE OGÓLNE |
|
METODY: - słowne, - czynne, -oglądowe.
FORMY: - słuchanie muzyki, - ruch przy muzyce, - śpiew, - gra na instrumentach.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: odtwarzacz CD, płyta CD z podkładem do piosenki powitalnej, płyta CD z nagraniem odgłosów zwierząt, płyta CD z nagraniem piosenki pt. „Zielone słonie”, ilustracje zwierząt egzotycznych, tamburyna, bębenki, trójkąty, grzechotki, kastaniety, kolorowe piórka.
REALIZACJA:
L.p. | Czynności nauczyciela | Metody i formy: |
---|---|---|
1. | Nauczycielka zaprasza dzieci na dywan. Prosi dzieci aby chwyciły się za ręce, utworzyły koło. N. włącza płytę CD z podkładem muzycznym i wita się z dziećmi słowami piosenki ilustrowanej ruchem „Wszyscy są witam was, zaczynamy już czas. Jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy”. Prosi dzieci, aby usiadły na dywanie w siadzie skrzyżnym. | Metody: słowne, czynne. Formy: RUCH PRZY MUZYCE (ilustracyjne zabawy ruchowe ze śpiewem) |
2. | N. prezentuje dzieciom kolejno ilustracje egzotycznych zwierząt: lwa, słonia, hieny, małpy, wilka, osła, papugi, kojota, aligatora, żmii, tygrysa. Przy każdej ilustracji pyta dzieci co to za zwierze. Chwali dzieci za prawidłowe odpowiedzi. N. rozkłada ilustracje w kole na dywanie. | Metody: oglądowe. |
3. | N. włącza płytę CD z odgłosami egzotycznych zwierząt: lwa, słonia, hieny, małp, wilka, osła, papugi, kojota, aligatora, żmii, tygrysa. Po danym odgłosie włącza pauzę i pyta dzieci jakie to zwierzę, wybiera chętnie dziecko do wskazania ilustracji odpowiedniego zwierzęcia. |
Metody: oglądowe, czynne. Formy: SŁUCHANIE MUZYKI |
4. | N. tłumaczy dzieciom na czym będzie polegać zabawa ruchowa- na naśladowaniu ruchem ciała zwierząt, których odgłosy będą słyszeć. N. zwraca uwagę dzieci na to aby uważnie wsłuchiwały się w zmieniające się odgłosy. N. prosi dzieci o powstanie i włącza płytę CD z nagraniami odgłosów zwierząt. | Metody: czynne. Formy: SŁUCHANIE MUZYKI, RUCH PRZY MUZYCE |
5. | N. zaprasza dzieci do udziału w kolejnej zabawie ruchowej „Aligator” i tłumaczy na czym polega: gdy N. gra na tamburynie dzieci biegają swobodnie po dywanie, na umówiony sygnał stają nieruchomo jak aligatory. N. wybiera dzieci, które się poruszyły i prosi o to by usiadły w wyznaczonym miejscu. Zabawa trwa tak długo aż zostanie wyłoniony zwycięzca - ostatnie dziecko. | Metody: czynne. Formy: RUCH PRZY MUZYCE (zabawa ruchowa przy akompaniamencie instrumentu z zakresu techniki ruchu) |
6. | N. zachęca dzieci do zabawy „Na łące”: Maszerowanie przy akompaniamencie bębenka z uwzględnieniem tempa, na dany znak zatrzymanie się i „głębokie wdychanie zapachów kwiatów” (wdech nosem- wydech ustami). N. rozdaje dzieciom kolorowe piórka i poleca im utrzymywanie kolorowych piórek w powietrzu dmuchaniem. |
Metody: czynne. Formy: ŚPIEW - ĆWICZENIA MOWY (ćw. prawidłowej postawy i oddechu). |
7. | N. zaprasza dzieci ponownie do utworzenia koła. Prosi dzieci o spokój i uważne słuchanie piosenki. N. śpiewa piosenkę pt. „Zielone słonie”. Po odśpiewaniu piosenki wyjaśnia nie zrozumiałe dla dzieci słowa. N. prosi dzieci o powstanie, włącz płytę CD z nagraniem piosenki i zachęca dzieci do zabawy ruchowej, podczas której śpiewa piosenkę i ilustruje ją ruchem. Zachęca dzieci do naśladowania. Następnie N. prosi dzieci aby usiadły z powrotem w kole, wyciąga pacynkę Pana Słonia, zachęca dzieci do zaśpiewania razem z „Panem Słoniem piosenki. N. śpiewa piosenkę i porusza pacynką. Następnie N. włącza płytę CD z nagraniem piosenki i zachęca dzieci do wspólnego śpiewania. | Metody: słowne, czynne. Formy: SŁUCHANIE MUZYKI, ŚPIEW. |
8. | N. rozdaje dzieciom instrumenty muzyczne i prosi dzieci o ich nazwanie: trójkąty, kołatki, bębenki, kastaniety, grzechotki, tamburyny. N. wstukuje różne rytmy na poszczególnych instrumentach i prosi dzieci o powtórzenie zasłyszanego rytmu na swoim instrumencie. Następnie dla lepszego utrwalenia słów piosenki N. poleca dzieciom dostosowanie gry na swoich instrumentach do rytmu piosenki i włącza płytę CD z piosenką „Zielone słonie”. | Metody: , oglądowe, czynne. Formy: GRA NA INSTRUMENTACH (w powiązaniu z piosenką) |
9. | Nauczycielka dziękuje dzieciom za udział w zajęciach. | Dzieci dziękują nauczycielce. |