Scenariusz zaj臋膰 z韚kacji 艣rodowiskowej

Scenariusz zaj臋cia - Edukacja 艢rodowiskowa

SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ Z ZAKRESU ETYKI 艢RODOWISKOWEJ

TEMAT: DRZEWA WOK脫艁 NAS

Przedstawiona propozycja zaj臋膰 edukacyjnych jest skierowana do grupy dzieci 6-letnich. Zak艂adam, 偶e dzieci w wielu codziennych sytuacjach ucz膮 si臋 rozpoznawanie drzew, a wr臋cz robi膮 to w spos贸b naturalny podczas spacer贸w i pobytu w parku czy w lesie.

Cele:

- rozbudzanie zaciekawienia 艣wiatem przyrody

- zapoznanie dzieci z rol膮 drzew w przyrodzie

- rozpoznawanie i nazywanie drzew

- dobieranie li艣ci do drzew, z kt贸rych pochodz膮

- przekazywanie w艂asnych prze偶y膰 za pomoc膮 r贸偶nych 艣rodk贸w wyrazu

- doskonalenie umiej臋tno艣ci formu艂owania d艂u偶szych wypowiedzi

- zach臋canie dzieci do stawiania pyta艅

艢rodki wspomagaj膮ce:

plansze przedstawiaj膮ce drzewa, ksi膮偶ki, albumy, nt. drzew, czasopisma, papier, kredki, znaczki identyfikacyjne w czterech kolorach (呕贸艂ty, zielony, bia艂y, pomara艅czowy), muzyka relaksacyjna 鈥濷dg艂osy Lasu鈥, tekst opowiadania, suszone li艣cie.

Przebieg:

1. Muzyka relaksacyjna 鈥濷dg艂osy lasu鈥, nauczycielka zaprasza dzieci do wys艂uchania opowiadania I. Panfil 鈥濪rzewo鈥.

Na moim podw贸rzu ro艣nie ogromne drzewo. Ma gruby pie艅 i wielk膮 koron臋 z ga艂臋zi. Codziennie widz臋 drzewo przez okno i przyja藕ni臋 si臋 z nim od lat. Rano zawsze m贸wi臋 mu 鈥瀌zie艅 dobry鈥, a ono porusza na powitanie ga艂膮zkami.

Przez ca艂e lato drzewo szumi zielonymi li艣膰mi i grzeje w cieple s艂o艅ca. Li艣cie zagl膮daj膮 do mojego okna i dr偶膮 na wietrze. Wieczorami s艂ucham ich piosenek. Szemrz膮 i szeleszcz膮 ciche melodie i ko艂ysanki. Rano budzi mnie inna muzyka. To ptaki, kt贸re mieszkaj膮 na drzewie, 艣piewaj膮 swoje weso艂e,d藕wi臋czne piosenki. Przefruwaj膮 z ga艂臋zi na ga艂膮藕 i 艂opocz膮 skrzyd艂ami. Latem drzewo jest radosne i rozta艅czone. K膮pie si臋 w s艂o艅cu i ciep艂ych deszczach. Wyci膮ga ga艂臋zie do chmur, kiedy nadchodzi burza. Popo艂udniami ko艂ysze w swych obj臋ciach senne, kosmate trzmiele. Wydaje mi si臋, 偶e ka偶dy listek u艣miecha si臋 do b艂臋kitnego nieba. A potem nadchodzi jesie艅. Dni robi膮 si臋 kr贸tsze. Poranki wstaj膮 szare i mgliste, a wieczorami jest coraz ch艂odniej. Niekt贸re ptaki wyprowadzaj膮 si臋 z ga艂臋zi drzewa. Lec膮 w daleki 艣wiat, tam, gdzie jest ciep艂o i s艂onecznie. Li艣cie powoli 偶贸艂kn膮 i br膮zowiej膮. Czasami jeszcze z艂oc膮 si臋 w promieniach s艂o艅ca, ale cz臋艣ciej mokn膮 na jesiennym deszczu. Deszczowe krople graj膮 sm臋tne melodie, a drzewo wydaje si臋 senne i zm臋czone. Kiedy wieje silny wiatr, kolorowe li艣cie sfruwaj膮 z ga艂臋zi, ta艅cz膮, wiruj膮 i sp艂ywaj膮 naziemi臋. Zdarza si臋, 偶e 偶贸艂tobr膮zowy 艂aciaty listek wpada przez okno do mojego pokoju. Chowam go wtedy do ksi膮偶ki, 偶eby si臋 ususzy艂.

Im bli偶ej zimy, tym mniej li艣ci wisi na drzewie. Odlatuj膮 ju偶 ptaki, a偶 nadchodzi taki dzie艅, 偶e na ga艂臋ziach nie ma ani jednego listka. Wtedy drzewo wzdycha g艂臋boko i zapada w d艂ugi zimowy sen. 艢nieg otula jego ga艂臋zie futrzanymi czapkami i ko艂nierzami. A drzewo 艣pi i odpoczywa. Nie budzi go krakanie wron i gawron贸w, kt贸re przysiadaj膮 na ga艂臋ziach. Nie budz膮 go odg艂osy dzieci lepi膮cych ba艂wanki. Nie budz膮 go nawet 艣nie偶yce, zawieruchy i mro藕ne wichry.

Czasami z najcie艅szych ga艂膮zek zwisaj膮 kryszta艂owe sopelki i drzewo nawet nie wie, jak pi臋knie wygl膮da. Patrz臋 na nie przez okno i chocia偶 wiem, 偶e 艣pi, m贸wi臋 mu codziennie 鈥瀌zie艅 dobry鈥. Cichutko to m贸wi臋, 偶eby nie zak艂贸ca膰 jego marze艅, ale wierz臋, 偶e mnie s艂yszy. I my艣l臋, 偶e 艣ni jasny sen o wio艣nie, o s艂o艅cu i m艂odych listkach. 艢ni o ptakach, kt贸re wracaj膮 z ciep艂ych krain, 偶eby za艂o偶y膰 w ga艂臋ziach nowe gniazda. Dobranoc moje drzewo, spij spokojnie. Odpoczywaj i zbieraj si艂y na wiosenne przebudzenie.

2. Rozmowa na temat tre艣ci:

- Czy cz艂owiek i drzewo mog膮 si臋 przyja藕ni膰?

- Co cz艂owiek mo偶e zrobi膰 dla drzewa?

- Co drzewo daje cz艂owiekowi?

- Jakie przedmioty, kt贸rych codziennie u偶ywacie s膮 zrobione z drzewa?

- Czego potrzebuje drzewo, aby 偶y膰?

- A gdyby z drzewa nie by艂o 偶adnych korzy艣ci, to powinni艣my o nie dba膰?

3. Zabawa 鈥濩ztery pory roku鈥

Dzieci losuj膮 znaczki w czterech kolorach i dziel膮 si臋 na zespo艂y:

偶贸艂ty 鈥 lato zielony 鈥 wiosna bia艂y 鈥 zima pomara艅czowy 鈥 jesie艅

Zadanie do wykonania: wys艂uchali艣cie opowiadania o 偶yciu drzewa w czterech porach roku, spr贸bujcie namalowa膰 drzewo o takiej porze roku, jaki wylosowali艣cie znaczek. Zwr贸膰cie uwag臋, jak drzewo wygl膮da o tej porze roku, jakie zwierz臋ta je odwiedzaj膮, jak wygl膮da otoczenie dooko艂a niego.

Na zako艅czenie dzieci opowiadaj膮 w kilku zdaniach o tym, co namalowa艂y.

4. Zabawa dydaktyczna 鈥濻zumi las鈥

Wybrane dziecko chodzi po kole m贸wi膰 s艂owa wyliczanki:

Szumi las, 艣piewa las

Wymie艅 drzewo, jakie znasz ...

Dziecko, na kt贸rym zatrzyma艂y si臋 s艂owa wyliczanki podaj臋 nazw臋 drzewa, a nast臋pnie pr贸buje je odnale藕膰 w艣r贸d zawieszonych ilustracji. Mo偶e zdarzy膰 si臋, 偶e wymienionego drzewa nie b臋dzie w艣r贸d ilustracji, wtedy nauczycielka informuje o tym dzieci.

5. Dzia艂anie nt. 鈥濪obieramy li艣cie鈥

Nauczycielka : w trakcie jesiennych spacer贸w zbierali艣my li艣cie, kt贸re przechowywali艣my w ksi膮偶kach lub pod dywanem. Dzisiaj to wszystko zgromadzi艂am i nadszed艂 czas, aby przypomnie膰 sobie, do jakiego drzewa te li艣cie nale偶a艂y. Dzieci ogl膮daj膮 zebrane li艣cie (d臋bu, klonu, kasztanowca, lipy, brzozy, grabu, buku) i pr贸buj膮 je umie艣膰 przy odpowiedniej ilustracji drzewa.

Je艣li wyst臋puj膮 trudno艣ci, dziecko szuka w ksi膮偶ce pt. 鈥濪rzewa naszych las贸w鈥.

6. Burza m贸zg贸w 鈥濪laczego warto sadzi膰 drzewa ...?

Na du偶ym kartonie narysowane jest drzewo. Dzieci podaj膮 swoje propozycje 鈥濪laczego warto sadzi膰 drzewa ...?鈥 a nauczycielka zapisuje je na kartonie dooko艂a drzewa.

7. Refleksja na temat zaj臋cia 鈥濳t贸re drzewo podoba ci si臋 najbardziej i dlaczego ...?鈥 鈥 przy muzyce relaksacyjnej 鈥濷dg艂osy lasu鈥.

