Scenariusz zajęć
Temat: Figury geometryczne - koło, z wykorzystaniem piłki.
Cel główny
Zapoznanie dzieci z kształtem koła;
Cele operacyjne:
Dziecko:
Zna części swojego ciała;
Potrafi określić wielkość: mały - duży;
Potrafi rozróżnić kształt koła z pozostały figur geometrycznych;
Umie wdrażać się do zgodnego uczestnictwa w grze i przestrzegania jej reguł.
Metody: rozmowa kierowana, pokaz, pogadanka, praktyczne działanie.
Formy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: figury geometryczne wycięte z kolorowego papieru o różnej wielkości, wiersz M. Terlikowska Kolorowe koło, piłka, kredki, nożyczki, magnetofon, karta pracy - piłka mała i duża.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa - powitanie poszczególnych części ciała.
- Dzieci przy muzyce swobodnie poruszają się po sali. Na sygnał nauczyciela - milknie muzyka. Dzieci zatrzymują się i wykonują polecenie nauczyciela.
2. Dzieci dostają figury geometryczne: koło, kwadrat i trójkąt.
- Nauczyciel wspólnie z dziećmi określa różnice między figurami (kolor, wielkość, kształt).
- Nauczyciel pokazuje koło i prosi dzieci, aby wybrały spośród swoich figur geometrycznych- koło (bez względu na kolor i wielkość).
- Osoba prowadząca określa kształt wybranej figury.
3. Słuchanie fragmentu wiersza M. Terlikowskiej Kolorowe koła.
Spójrzcie uważnie dookoła,
Wszędzie są kule i koła.
Kół co nie miara, kul co niemiara.
Jest koło! Tarcza zegara.
Wesoło koła turkocą
pod staroświecką karocą.
Na drogach świecą się jasno.
Błysną i gasną, błysną i gasną.
A tutaj koło przy kole:
Wagon, semafor - to kolej.
A kiedy kół jest tak dużo,
Po prostu pachnie podróżą.
Rozmowa na temat wiersza:
- wymienienie przez dzieci przedmiotów okrągłych;
- wyjaśnienie trudnych słów dla dziecka.
4. Ćwiczenia ruchowo - graficzne: kreślenie kół w powietrzu palcami.
5. Wyszukiwanie w sali przedmiotów okrągłych.
6. Zabawa ruchowa: Piłka.
Dzieci siedzą w kole. Kiedy gra muzyka piłka jest przekazywana z rąk do rąk. Na sygnał nauczyciela, zatrzymuje się piłka u dziecka, które w danej chwili ją trzyma. Nauczycielka wyznacza zadanie dla tej osoby np. uśmiechnij się, dotknij stolika itp.
7. Ćwiczenia manualne: kolorowanie piłki małej i dużej. Wycięcie ich nożyczkami.
8. Ewaluacja.