Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie 5 - letniej
Temat: „W Krainie geometrycznej bajki” - zabawy z figurami geometrycznymi /koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt/.
Cele operacyjne:
Dziecko - rozpoznaje i nazywa figury geometryczne /koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt/
- przelicza w zakresie 8
- odwzorowuje liczebność zbiorów
- zna tytuły bajek dla dzieci
- odczytuje swoje imię i imiona swoich kolegów
- współdziała z kolegami
Metody pracy:
słowna
czynna
percepcyjna
elementy Pedagogiki Zabawy, Kinezjologii Edukacyjnej Dennisona, Dramy, Ireny Majchrzak
Formy organizacyjne:
praca zbiorowa
praca grupowa
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
tamburyno, wykreślanka, bajka wg układu własnego nauczycielki, piłka, ilustracje postaci z bajek, kartonowe figury z naklejonymi imionami dzieci, obręcze, komplety figur geometrycznych do ułożenia Krasnala, kartoniki z kropkami, podpisane karty pracy, kredki świecowe, nagranie „Carnavelito”, magnetofon.
Przebieg:
Wprowadzenie
Zabawy rytmiczne z tamburynem.
Powitanie frazą: - Dzień dobry dziewczynki. -Dzień dobry chłopcy.
Witam tych, którzy ….
„Wykreślanka” - sprawdzenie obecności z użyciem wizytówek.
Zajęcia właściwe
Słuchanie opowiadania w wykonaniu Szpaka Mądraka:
Dawno, dawno temu, przed wiekami, za dwoma trójkątnymi górami mieszkał wesoły Krasnal. Był wesoły, bo przydarzały mu się same niesamowite historie. Pewnego razu podczas spaceru po lesie spotkał Królewnę Snieżkę, a innego razu Jasia i Małgosię. Kiedyś też, gdy siedział nad rzeką zauważył Złotą Rybkę, która pływała razem z Brzydkim Kaczątkiem. Wszystkie te wydarzenia były niesamowite, bo postaci te mieszkają przecież w różnych bajkach.
Sam Krasnal też wyglądał niesamowicie. Miał, bowiem głowę w kształcie koła. Na głowie trójkątną czapkę. Kubraczek, też w kształcie trójkąta i dwa małe prostokątne rękawy. Podskakiwał wesoło na dwóch prostokątnych nogach w małych kwadratowych butkach. Krasnal był szczęśliwy, bo śniło mu się, że w najbliższym czasie spotka Jelonka Bambi i Kubusia Puchatka. Nie mógł się doczekać tego spotkania.
Udzielanie zdaniowych odpowiedzi na pytania nauczycielki dotyczące wysłuchanej bajki:
Kto jest głównym bohaterem bajki?
Kogo, w swoim wesołym życiu spotkał Krasnal?
O spotkaniu, z kim marzył?
3. Zabawa z piłką - Kończenie tytułów bajek, np. Jaś i … Małgosia, Pszczółka … Maja.
4. Podział dzieci na zespoły wg imion na figurach /koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt/.
5. Ponowne słuchanie fragmentu bajki dotyczącego wyglądu Krasnala i układanie postaci krasnala z przygotowanych kartoników w kształcie figur geometrycznych.
6. Zabawa ruchowa - „Ćwiczenia Krasnala”.
7. Przeliczanie figur. Określanie liczebności figur kartonikami z odpowiednią liczbą kropek.
8. Taniec „Carnavelito”.
9. Karta pracy - Określ liczbę figur geometrycznych.
10. Sprawdzenie zadania. /pary - wyliczanka/
Zakończenie
Ewaluacja - rysowanie na odwrocie swojej miny /zadowolenie i niezadowolenie/.
Ilustracja ruchowa wiersza „Krasnal”.
Krasnal bardzo lubił biegać,
Toteż szybko buty zdarł.
Przyszła pogoda zła,
Kto małemu buty da.
Poszedł Krasnal po zakupy, kupił sobie nowe buty.
Jeden but, drugi but.
Teraz będzie biegał znów.
„Iskierka przyjaźni”. Pożegnanie.
1