SCENARIUSZ ZABAW, ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH W PRZEDSZKOLU
Data: 02.03.2011 r.
Grupa wiekowa: 3 i 4 lata
Prowadzący: Karolina Buczyńska
Temat kompleksowy: Kobiece zawody.
Temat zajęcia: Poznajemy pracę kucharki.
Cele ogólne:
- budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym i technicznym,
- rozwijanie umiejętności społecznych dzieci w relacjach z dorosłymi i rówieśnikami,
- rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych,
- kształtowanie dostrzegania zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu
muzycznego
Cele szczegółowe:
- poznawcze: poznanie sprzętu potrzebnego do pracy w kuchni, rozpoznawanie i nazywanie
sprzętu kuchennego, wzbogacanie zasobu słownictwa, zapoznanie z zasadami
bezpieczeństwa w kuchni, aktywizowanie myślenia poprzez próby formułowania
przypuszczeń, ,poznanie następnie wskazywanie i wybieranie zdrowych produktów
spożywczych
- kształcące: doskonalenie umiejętności komunikatywnego wypowiadania i wnioskowania,
rozwijanie mowy dzieci, budzenie potrzeby zdrowego odżywiania się, wzbogacanie wiedzy
na temat pracy kucharki, kształcenie słuchu muzycznego i poczucia rytmu
- wychowawcze: pobudzanie wrażliwości na wartości estetyczne wiersza, przestrzeganie
zwyczajów zgodnego współdziałania podczas zabawy
Pomoce dydaktyczne: plansze przedstawiające kuchnię, kartoniki z rysunkami sprzętu kuchennego, tekst wiersza „ List do babci”, pianino, kolorowe czasopisma, klej, nożyczki, bristol
Literatura dziecięca i pedagogiczna:
Etap |
Przebieg |
Cele operacyjne |
Uwagi (po przeprowadzeniu) |
Zabawa na powitanie „ Witam wszystkich, którzy…” |
Nauczycielka wypowiada zdanie „Witam wszystkich, którzy”, kończące je w różny sposób. Osoby, które poczują się powitane są proszone o pomachanie ręką
„Witam wszystkich, którzy nie mogą się już doczekać wiosny” |
- słucha poleceń nauczyciela - nawiązuje poprawne kontakty w relacjach z rówieśnikami |
|
Zabawa muzyczno - ruchowa „ Owoce” |
Dzieci poruszają się w tempie muzyki granej na pianinie przez nauczycielkę. Gdy nastaje w muzyce pauza, dzieci zamieniają się w owoc wymieniony przez prowadzącą: Banan- stoją w rozkroku, lekko wygięte w łuk Jabłko - kucają i zaokrąglają plecy |
- reaguje na sygnał nauczyciela - dostosowuje tempo swoich ruchów do muzyki - reaguje na zmiany rytmu, tempa, dynamiki |
|
Zabawa dydaktyczna „Co potrzebne jest w kuchni”? |
Nauczycielka zadaje dzieci o to, co potrzebne jest w kuchni, aby móc: kroić, miesza. Dzieci podają swoje propozycje. Następnie prowadzący pokazuje dzieciom plansze przedstawiającą kuchnię i jej pracowników. Dzieci wymieniają sprzęt, który rozpoznają. Po czym nauczyciel prezentuje kartoniki, a zadaniem dzieci jest wytłumaczyć, do czego służą poszczególne z nich. Wśród kartoników znajduje się tłuczek do mięsa i mikser. Prowadzący opisuje, do czego służy.
|
- potrafi powiedzieć, na czym polega praca kucharki oraz jak wygląda wyposażenie kuchni - rozpoznaje przedmioty i osoby na obrazkach, swobodnie wypowiada się na ich temat, - poznaje nowe pojęcia: mikser, tłuczek, - wysłuchuje wypowiedzi kolegów
- udziela swobodnej odpowiedzi |
|
Zabawa plastyczna „ Wycinanka z gazet” |
Dzieci wycinają z gazet produkty spożywcze. Także takie, które lubią jeść. Wraz z nauczycielem zastanawiają się, które z nich są zdrowe, omawiają produkty i układają z tych produktów zdrowe menu.
Wybrane produkty przyklejają na kartkę. |
-prawidłowo trzyma nożyczki, - potrafi wskazać, a następnie wymienić zdrowe produkty spożywcze - doskonalenie posługiwania się klejem, - odczuwa satysfakcję z prezentowanych wytworów własnej działalności plastycznej |
|
Zabawa uspakajająca „ List do babci” |
Zanim prosimy dzieci, aby dobrały się w pary i usiadły w kole, robimy rundę wszystkich ruchów na dywanie tzn. nauczyciel pokazuje a dzieci zamiast plecy kolegi, masują dywan. Gdy już widzimy, że dzieci zapoznały się z ruchami prosimy je by jedna osoba z pary odwróciła się do partnera plecami, tak, aby kolega mógł „masować” jego plecy.
1) zanim zaczniemy czytać „wygładzamy papier listowy” na plecach kolegi/koleżanki 2) -Kochana babciu. ( Piszemy palcem na plecach partnera) 3)- KROPKA. ( z wyczuciem naciskamy palcem na plecy w jednym miejscu) 4)- Piszę Ci, że mamy w domu kotka. (kontynuujemy pisanie) 5) KROPKA. (stawiamy kropkę na plecach) 6) - Kotek chodzi ( kroczymy palcami) 7) - Kotek skacze („skaczemy” opierając dłoń na przemian na przegubie i na palcach) 8) - Kotek chrapie ( opieramy na plecach głowę i udajemy, że chrapiemy) 9) Składamy list,( Krzyżujemy ręce kolegi) 10) naklejamy znaczek (dotykamy jego czoła wewnętrzną stroną dłoni) 11) i zanosimy na pocztę
Nauczycielka prezentuje masaż - Chcę abyście zobaczyli jak wykonuję masaż waszej koleżance.
|
- słucha wiersza - naśladuje czytany wiersz ruchem - podejmuje próby powtórzenia wiersza - nawiązuje poprawne relacje z rówieśnikami - wykonuje ćwiczenia dłoni - współdziała z rówieśnikami - aktywnie słucha nauczyciela - bierze czynny udział w zabawie - potrafi wykonać masażyk |
|
Załączniki:
„ List do Babci”
Kochana Babciu. KROPKA.
Piszę Ci, że mamy w domu kotka. KROPKA.
Kotek chodzi, kotek skacze,
Kotek drapie, kotek chrapie.
Składamy list, naklejamy znaczek
I zanosimy na pocztę.