Scenariusz zajęcia dla nauczycieli
Data:
Prowadząca: Krystyna Sztramska
Temat: Nasi milusińscy - zwierzęta domowe
Cele ogólny: Poznanie zwierząt domowych - pies i kot
Cele operacyjne
Dziecko:
zna potrzeby zwierząt i sposoby opiekowania się nimi
rozumie na czym polega odpowiedzialność za warunki życia psów i kotów domowych i bezdomnych
odróżnia i nazywa rasy psów i kotów
zna sposoby ich pielęgnacji i odżywiania
wie, z czym związana jest decyzja o przyjęciu nowego zwierzaka do domu
poda przykłady dobrego i złego traktowania zwierząt przez ludzi
posługuje się mową wielozdaniową
ćwiczy narząd mowy
potrafi rozpoznać zmieniony glos kolegi
potrafi ruchem, gestem, mimika i głosem naśladować zachowania zwierząt
umie odrysowywać podany kształt
poprawnie trzyma nożyczki, wycina i klei
Metody pracy :słowna, oglądowa, czynna,
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Literatura: książki i czasopisma o kotach i psach, opowiadania L. Lechowicz ”Skąd się wzięły koty”, wiersz L. Łącz „Przyjaciel ze schroniska”
Pomoce: obrazki do opowiadania, zwierzęta -maskotki, parasole, flamastry, produkty żywnościowe (lub ich obrazki), taśma magnetofonowa z wierszem, film wideo, wstążeczki, sylwety psów, włóczka, klej, nożyczki, nagranie piosenki „A ja mam psa”
Przebieg:
1.Oglądanie obrazków przedstawiających koty i psy w książkach i czasopismach o zwierzętach. Zachęcanie do porównywania ich wyglądu. Określanie, w czym są podobne a czym się różnią, nazywanie różnych psich i kocich ras. Dzielenie się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami z kontaktów z tymi zwierzętami. Budowanie kilkuzdaniowych wypowiedzi, słuchanie siebie nawzajem.
2. Ćwiczenie artykulacyjne „Hau, hau! Miau, miau!”(wg I Dudzińskiej)
Nauczyciel ustawia na Sali trzy duże parasole, pochylone w strone dzieci tak, aby nie było widać, kto jest za nimi. Sześcioro wybranych dzieci to pieski lub kotki, Spacerują one na czworakach wokół parasoli. Na hasło „Pada deszcz” dzieci chowają się po dwoje za parasolami. Teraz pojedynczo szczekają lub miauczą ( jak kto chce:grubo, cienko itp). Rozpoznane dzieci wychodzą z ukrycia, nierozpoznane powtarzają odgłosy lub ujawniają się po haśle „Deszcz przestał padać”. Zmiana ról.
3.Słuchanie opowiadania ilustrowanego obrazkami „Skąd się wzięły koty”
4. Rozmowa na temat opowiadania
skąd się wzięły koty
jakie mają zwyczaje
jak zdobywają pokarm
co lubią najbardziej
jak trzeba je pielęgnować
5. Zabawa „Co lubią koty”
Dzieci z kotkami maskotkami chodzą po sali- wybierają wśród ustawionych na dywanie produktów (lub ilustrujących je obrazków) te, którymi można nakarmić koty.(ryby, mięso, myszy, kiełbasa, mleko, sucha karma, kocie konserwy )
6. Zabawa z kotami - turlanie po dywanie, bieganie za wstążeczką, przeciąganie się, skoki, wspinanie na drzewo, itp.
7. Rysowanie kota do wiersza - ćwiczenie graficzne
W czasie recytacji wiersza przez nauczycielkę dzieci starają się jak najwierniej narysować flamastrem wymienianych szczegółów.
„Głowa kota jest kółeczkiem, na niej sterczą uszka dwa
Pyszczek z noskiem, wąsikami i skośnymi oczętami
Cztery łapki, mały brzuszek oraz ogon ma nasz Puszek”
8.Zabawa „Naśladujemy kotki” - ćwiczenie warg i języka
kotek pije mleczko - wolno i szybko
kotek oblizuje pyszczek - oblizywanie górnej i dolnej wargi
kotek jest zły - prychanie phyyyy z rozciąganiem warg na boki
8. Słuchanie wiersza L Łącz „ Przyjaciel ze schroniska” (taśma magnetofonowa)
9. Rozmowa na temat wiersza
co to znaczy , że ktoś jest bezdomny
w jaki sposób niektórzy ludzie traktują zwierzęta
w jaki sposób można pomóc zwierzętom w schroniskach
jakich obowiązków wobec zwierząt powinni dopełniać ludzie
10. Wspólnie z nauczycielką zredagowanie „10 przykazań zwierząt” uwzględniających zasady prawidłowego opiekowania się i dbania o zwierzęta typu:
wychodź ze mną przynajmniej dwa razy dziennie na spacer
dbaj aby moja miseczka była pełna jedzenia, a druga wody
szczotkuj moją sierść
kąp mnie
baw się ze mną
idź ze mną do weterynarza gdy jestem chory
obcinaj mi paznokcie itp.
11.Trening właściwych zachowań - oglądanie krótkiego filmu na wideo
Wyjaśnienie, dlaczego nie należy głaskać nieznanych psów, drażnić ich, uświadomienie dzieciom kiedy pies może być niebezpieczny, i jak się należy wtedy zachować.
12. Ćwiczenie dramowe „Jesteśmy pieskami”
Dzieci wcielają się w role psów (różnych ras , wielkości, zachowania) i starają się przedstawić jak zachowuje się pies w różnych sytuacjach - cieszy się, pilnuje domu, broni przed obcymi, boi się, szuka zabawki, o coś prosi, cos go boli, ratuje tonącego, zgubionego w górach, prowadzącego niewidomego, ciągnie zaprzęg itp. Naśladowanie psich odgłosów - pies szczeka, warczy, skamle, piszczy.
13. Wykonanie pracy plastycznej „Mój przyjaciel pies”
Dziecko obrysuje czarnym markerem sylwetę psa (do wyboru), tnie na kawałki włóczkę, naklei ją na sylwetę, nada swojemu przyjacielowi imię. Cicha rozmowa z psem - powiedzenie mu czegoś miłego. Wystawa psów na gazetce dla rodziców.
14 Zabawa taneczna z pieskami- maskotkami przy piosence Natalii Kukulskiej „A ja mam psa”