SCENARIUSZ ZAJ ĘĆ KÓŁKA TEATRALNEGO 7
Temat: „Miesiące kupują buty” - zapoznanie z utworem T. Fiutowskiej.
Cele:
kształcenie zdolności do skupiania się na wykonywanym zadaniu
rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie
rozbudzanie poczucia sprawstwa poprzez udział w tworzeniu inscenizacji
Pomoce:
tekst inscenizacji „Miesiące kupują buty” T. Fiutowskiej
magnetofon
szarfy w kolorach symbolizujących pory roku
fragmenty utworów „Wiosna”, „Lato”, „Jesień”, „Zima” A. Vivaldiego
emblematy z symbolami charakterystycznymi dla każdego miesiąca
Przebieg zajęć:
1. „Powiedz wszystkim cześć” - powitanie.
Dzieci spacerują po sali; na przerwę w muzyce starają się przywitać z jak największą liczbą koleżanek i kolegów przez uścisk dłoni.
2. „Miesiące kupują buty” - prezentacja tekstu i analiza treści.
Nauczycielka czyta dzieciom tekst i zadaje pytania:
- kto występuje w tekście?
- ile było miesięcy?
- czym zajmował się Stary Rok?
- jakie buty kupowały poszczególne miesiące i dlaczego?
3. „Cztery pory roku” - improwizacja ruchowa fragmentów utworu A. Vivaldiego.
Dzieci podzielone zostają na cztery grupy. Każda z grup otrzymuje szarfy w kolorach odpowiadających danej porze roku. Podczas kolejnych fragmentów utworu na środek sali wychodzi odpowiednia grupa dzieci i tańczy dostosowując ruch do muzyki. Pozostałe dzieci tworzą duży krąg i delikatnie poruszają szarfami.
4. „Pierwszy krok” - rozmowa dotycząca rekwizytów, dekoracji oraz ról do przedstawienia. Dzieci wspólnie z nauczycielem ustalają jakie stroje, rekwizyty i dekoracje będą odpowiednie do planowanego przedstawienia.
5. „W sklepie z butami” - zabawa w teatr.
Dzieci losują emblematy charakterystyczne dla poszczególnych miesięcy i z pomocą nauczyciela odgrywają kolejne sceny.
6. „Miesiące mówią do widzenia” - pożegnanie.
Dzieci kolejno machają wszystkim na pożegnanie, recytując tekst w zależności od posiadanego emblematu, np.:
Styczeń mówi „do widzenia” itd.