SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW.
DATA: 10.11.2006
GRUPA IV
PROWADZĄCA: Krystyna Sztramska
TEMAT: Wystawienie inscenizacji „Ratujmy las” Krystyny Sztramskiej
Zapoznanie dzieci z literą D,d z wykorzystaniem metody dobrego startu M. Bogdanowicz oraz p.Majchrzak
CELE: - dziecko doskonali umiejętność dzielenia wyrazu na głoski
rozpoznaje litery swojego imienia
potrafi je odnaleźć wśród innych
utrwala pojęcie prawa ręka, prawa noga itp.
wykona ćwiczenia usprawniające ręce i palce rąk,
dokona syntezy i analizy wyrazów „dom ” , „Dionizy”
odwzoruje literę D, d różnymi sposobami,
rozumie potrzeby ochrony lasu i wszystkich jego mieszkańców - las domem dla ptaków, zwierząt , owadów .
PRZEBIEG:
1.POWITANIE.
Dzieci i rodzice witają się wzajemnie prawymi częściami ciała wymienionymi
przez nauczycielkę np prawymi dłońmi, prawymi kolanami, prawymi łokciami
2. MOJE IMIĘ
Wyklejanie przez dzieci i rodziców swoich imion z rozsypanki literowej
3.”RATUJMY LAS”
Wystawienie inscenizacji przez dzieci
4. WOOGI BOOGI
Zabawa ruchowa.
5. MOJE GŁOSKI
Dziecko i rodzic wybrzmiewają kolejne głoski swojego imienia
6.MOJE LITERKI
Dziecko i rodzic wyszukiwaną swoje litery z imienia na tablicy z literami
7. MOJE I TWOJE LITERKI
Dziecko i rodzic porównują litery swoich imion . Doklejają do swojego imienia te litery ,których nie mają w swoim zestawie
8. WYRAZ DO WYRAZU
Na dywanie rozłożone obrazki i wyrazy. Dziecko wyszukuje i dopasowuje obrazek z podpisem z odpowiednim wyrazem - czytanie globalne
9. ZŁY DRWAL - ZABAWA
Połowa dzieci to drzewa ( stoją) , reszta dowolnie: zwierzęta, ptaki, owady. . Dzieci biegają od drzewa do drzewa bez oddychania. Dopiero odpoczywając pod drzewem mogą oddychać .Drwal kolejno wycina drzewa. Drzew jest coraz mniej, droga od jednego do drugiego coraz dłuższa. Gdy wszystkie drzewa zostają wycięte - zwierzęta umierają.....
10. POGADANKA
Rozmowa na temat wartości lasu dla zwierząt, ptaków, owadów, - odwołanie się do inscenizacji i zabawy. Wyciągnięcie wniosku, że las to ich wspólny dom
11. LEŚNA ZABAWA
Zabawa z woreczkami
Każdy uczestnik otrzymuje woreczek z grochem .Wykonuje ćwiczenia
zaproponowane przez prowadzącą w rytm dość szybkiej muzyki:
- wystukuje o woreczek palcami rąk, grzbietem dłoni, jedną ręką ,
obiema ,naprzemiennie rękami, łokciem itp.
8.POZNANIE LITER D, d (dom, Dionizy)
Dzieci siedzą przed tablicą literową.
układają schemat wyrazów „Dionizy ” „dom ”
układają model wyrazów „Dionizy ” „dom ”
wybrzmiewają kolejne głoski
rozpoznają pierwszą głoskę
podają inne przykłady wyrazów na głoskę „d”
dotykają i oglądają litery D, d wycięte z brystolu,
podają przykłady do czego litery są podobne,
wstawiają znane litery(d, D ) do modelu wyrazu „Dom ” „Dionizy ”
9. PO PALCU - Zabawa z rodzicami
10. ODWZOROWYWANIE I PISANIE NOWEJ LITERY.
Dzieci piszą literę D d śpiewając piosenkę „Nasz las to dom”
-palcem w powietrzu,
-nogą na dywanie,
-patykiem po podłodze,
-palcem po szablonie z brystolu,
-palcem na plecach kolegi,
- palcem na tackach z kaszą,
- pędzelkiem i wodą na stolikach
- układają litery z sosnowych igiełek
11.WYKONANIE KARTY PRACY.
Dzieci wykonują zadanie na karcie pracy dołączonej do scenariusza.
12.POŻEGNANIE.
Taniec uspokajający „Śpij”