SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
DLA 6-LATKÓW
GRUPA: 6 - latki
TEMAT BLOKU: Nasze rodziny
TEMAT DNIA: Kim dla siebie jesteśmy?
CEL GŁÓWNY:
określanie relacji między członkami rodziny,
usprawnianie narządów artykulacyjnych,
rozwijanie sprawności manualnych,
rozwijanie wrażliwości estetycznej.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
wypowiada się na określony temat,
operuje słownictwem z zakresu tematu,
wie, kto należy do jego rodziny,
wykonuje ćwiczenia artykulacyjne.
METODY PRACY:
metody aktywizująco - twórcze,
metody oglądowe,
metody słowne.
FORMY PRACY:
indywidualna,
zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
albumy z rodzinnymi zdjęciami,
wiersz T. Fiutowskiej Kim jestem?,
odtwarzacz płyt CD,
płyta CD z muzyką relaksacyjną,
elementy do ułożenia sylwety domu,
krążki,
tamburyn,
piłka,
karta pracy cz. 1 nr 8.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Teatrzyk sylwet. Inscenizacja przez nauczyciela wiersza T. Fiutowskiej
Kim jestem? z wykorzystaniem sylwet dwóch chłopców, którzy prowadza
ze sobą rozmowę.
Dla mamy jestem synem. Dla taty też. Dla ciebie jestem bratem, to dobrze wiesz. Dla prababci jestem prawnukiem. Dla babci i dziadka wnukiem, bez pra-. Kim jestem dla innych? Ha? |
Dla Tomka jesteś kolegą, on dla Ciebie też. Dlaczego? Nie mówi przecież do mnie: kolego. No wiesz? Dla pani w przedszkolu Jesteś starszym zuchem. Dobrze, ze już dla nikogo Nie jestem... maluchem! |
Rozmowa na temat wiersza.
Omówienie treści wiersza. Zwrócenie uwagi na nazwy poszczególnych członków rodziny.
Test niedokończonych zdań Znam moją rodzinę.
Dzieci stoją w kole. Nauczyciel rzuca do nich kolejno piłkę, zadając pytania. Dzieci odpowiadają na pytania, odrzucając piłkę do nauczyciela.
→ |
Mama twojej mamy to twoja |
→ |
babcia |
→ |
Tata twojego taty to twój |
→ |
dziadek |
→ |
Córka twoich rodziców to twoja |
→ |
siostra |
→ |
Syn twoich rodziców to twój |
→ |
brat |
→ |
Siostra twojej mamy to twoja |
→ |
ciocia |
→ |
Brat twojej mamy to twój |
→ |
wujek |
→ |
Córka twojej babci to twoja |
→ |
mama lub ciocia |
→ |
Syn twojej babci to twój |
→ |
tata lub wujek |
→ |
Żona twojego dziadka to twoja |
→ |
babcia |
→ |
Mąż twojej babci to twój |
→ |
dziadek |
→ |
Żona twojego taty to twoja |
→ |
mama |
→ |
Mąż twojej mamy to twój |
→ |
tata |
→ |
Mama twojej babci to twoja |
→ |
prababcia |
→ |
Tata twojego dziadka to twój |
→ |
pradziadek |
→ |
Wnuczka twojej prababci to twoja |
→ |
mama lub ciocia |
→ |
Wnuk twojego pradziadka to twój |
→ |
tata lub wujek |
Zabawa rytmiczna Imiona naszych bliskich.
Nauczyciel wymienia z podziałem na sylaby nazwy poszczególnych członków rodziny, a chętne dzieci podają ich imiona z podziałem całego zdania na sylaby:
ma - ma |
→ |
Mo - ja ma - ma ma na i - mię Jo - la. |
ta - ta |
→ |
Mój ta - ta ma na i - mię Woj - tek. |
|
|
|
Zabawa ruchowa rozwijająca szybkość Gazetowe domy.
Dzieci poruszają się w rytm tamburynu. Podczas przerwy w grze wracają do domu - gazety rozłożonej na dywanie. Przy każdym powtórzeniu zabawy nauczyciel zabiera gazetę, więc liczba dzieci w domach zwiększa się. Musza się ściskać i przytulać, aby zmieścić się w danym domu.
Układanie z przygotowanych przez nauczyciela elementów sylwety domu oraz określanie ich liczebności.
Ćwiczenie wyobraźni, Co spotkamy w starym domu?
Dzieci leżą na dywanie z zamkniętymi oczami przy tajemniczej muzyce. Starają się wyobrazić, co można spotkać w starym domu, następnie dzielą się ze wszystkimi swoimi wyobrażeniami.
Usprawnianie narządów artykulacyjnych podczas naśladowania odgłosów
Co słychać w starym domu?
Nauczyciel wprowadza odpowiedni nastrój opowiadaniem historii dwojga dzieci, które mieszkały w bardzo starym domu i czasami, gdy zostawały same słyszały różne dziwne głosy. Następnie zadaje dzieciom pytanie, co można usłyszeć
w starym domu. Dzieci naśladują różne odgłosy zaproponowane przez nauczyciela, lub wymyślone przez siebie.
→ |
fuu, fuu, fiuu... |
→ |
wiatr za oknem |
→ |
skrzyp, skrzyp... |
→ |
kroki na schodach lub strychu |
→ |
bul, bul bul, bul... |
→ |
woda w rurach |
→ |
plum, plum, plum... |
→ |
plusk deszczu o szyby |
→ |
kap, kap, kap, kap... |
→ |
woda kapiąca z kranu |
→ |
szur, szur, szur... |
→ |
zamiatanie miotłą |
→ |
trach, trach, trach... |
→ |
trzaskanie drzwi |
→ |
brzdęk, brzdęk... |
→ |
stukanie garnków w kuchni |
→ |
tup, tup, pi, pi... |
→ |
bieganie myszy |
→ |
bim bam, bim bam... |
→ |
bicie zegara |
→ |
świr, świr, świr... |
→ |
świerszcz za szafą |
→ |
to tu, to tu, to tu... |
→ |
szepty krasnali |
W dalszej części może nastąpić zabawa zespołowa. Nauczyciel wymienia źródło dźwięków, np. wiatr w kominie, mysz pod stołem, stare drzwi, a dzieci wypowiadają dane dźwięki.
Rysowanie w środku domku własnej rodziny. Nazywanie jej członków. Odczytywanie napisów: mama, tata, dom i łączenie ich z odpowiednimi rysunkami.