Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II
Ośrodek tematyczny: Prezentuję swoje zainteresowania.
Prowadząca: Janina Kruk
Data: 17.09.2008 r.
Temat: Prezentowanie przez uczniów swoich zainteresowań. Powtórzenie
i utrwalenie wiadomości o literach, sylabach i wyrazach.
Cele ogólne:
Dziecko:
Uczeń prezentuje swoje zainteresowania
Powtarza i utrwala wiadomości o literach, sylabach i wyrazach
Przedstawia środkami plastycznymi temat Moje zainteresowania
Dodaje liczby z przekroczeniem progu dziesiątkowego
Cele operacyjne;
Dziecko:
Wypowiada się na podany temat
Słucha wypowiedzi innych dzieci
Pisze zdania na temat zainteresowań uczniów
Układa wyrazy z liter i sylab
Dzieli wyrazy na sylaby
Przedstawia w pracy plastycznej zjawiska i wydarzenia z otaczającej ucznia rzeczywistości
Rysuje postacie ludzkie i przedmioty
Poznaje różne sposoby przekraczania progu dziesiątkowego ( metoda bezpośrednia, dopełnianie do 10 ) z użyciem liczmanów, liczb w kolorach
Dodaje liczby w zakresie 20
Metody:
Praca z tekstem, rozmowa, ćwiczenia, opowiadanie, drama, analityczna, zabawowo - naśladowcza, bezpośredniej celowości ruchu.
Formy pracy:
Zbiorowa
Indywidualna
Grupowa
Środki dydaktyczne:
Podręcznik, karty z literami do przypinania na tablicy, wycinanka,
Przebieg:
Wypowiedzi dzieci na temat zdjęć( s. 70- 71).
- Omawianie kolejnych zdjęć. Zwrócenie uwagi na zdajecie przedstawiające
dziecko niepełnosprawne
- Dopasowywanie napisów do zdjęć
- Odszukiwanie zdjęć przedstawiających zainteresowania uczniów.
- Formułowanie odpowiedzi na temat, Dlaczego dobrze jest mieć zainteresowania?
2. Prezentowanie przez uczniów ich zainteresowań.
Uwaga! Podczas wypowiedzi uczniów nauczyciel zapisuje na tablicy nazwy
zainteresowań dzieci
3.Pisanie zdań na temat zainteresowań
- wykonanie ćwiczeń 1., 2., s. 71.
4. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości o literach, sylabach i wyrazach.
- wykonanie ćwiczenia 3.,s.72
Przykład:
Rak - mak, tak, lak,; rak - raz, raj, rap; rak - rok, ryk, rak
- wykonanie ćwiczenia 4 s. 72
Przykład:
Lokomotywa - lok, motyl, mowa, kowal, kot, koty, motyw, lak, mak, loty, tylko
- wykonanie ćwiczeń 5 - 9, s. 72 -73
9. Przedstawienie środkami plastycznymi tematu Moje zainteresowania.
1. Przypomnienie i omówienie zasad kompozycji obrazu.
- Rozmowa na temat rozmieszczenia na obrazie postaci i przedmiotów.
- Omówienie proporcji w budowie ciała dzieci.
2. Podanie tematu pracy i omówienie techniki - malowanie farbami.
3. Samodzielna praca dzieci
4. Prezentacja prac dzieci, ocena.
10.Dodawanie liczb z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
1. Rachunek pamięciowy.
- Ile to jest?
7 + 3 =, 20 - 8 =, 6 + 4 =, 13 + 6 =, itp.
- wykonani zadania 1., s. 74
2. Ukazanie różnych sposobów przekroczenia progu dziesiątkowego z użyciem
liczmanów i liczb w kolorach ( wycinanka 1 / 1 ).
Jeno dziecko w ławce dostaje patyczki, a drugie liczby w kolorach.
Wykonanie zadania 2., s. 74
- Przeczytajcie zadanie
Analiza treści zadania i rozwiązywanie metodą stymulacji
-, o czym jest to zadanie?
-, co jest w zadaniu dane?
U.:W klasie drugiej dziesięcioro dzieci uczy się języka angielskiego, a dwoje -
języka niemieckiego.
-, Co jest niewiadome?
U.: Ile uczniów uczy się języków obcych w klasie
- Jak to obliczycie na patyczkach?
U.: Ułożę na ławce 9 patyczków, dosunę do nich 2 patyczki i przeliczę. Teraz
mam 11 patyczków.
- Jak to obliczycie, używając liczb w kolorach?
U.: Położę klocek 9 i dosunę obok klocek 2. Pod spodem położę klocek 10 i
odszukam taki klocek, aby po odsunięciu do klocka 10 dawał łączną długość
klocków 9 i 2.To klocek 1, czyli 9 i 2 to 11.
Jaka będzie odpowiedź?
- Przedstawcie rozwiązanie na osi liczbowej.
U.: Ruszam z punktu 9, dwa kroki w prawo i zatrzymuję się w punkcie 11.
___________________________________
- Zapiszcie formułę.
U.: 9 + 2 = 11
U.: 9 + 2 = 9 + 1 + 1 = 10 + 1 = 11
- Uzupełnijcie odpowiedź.
- Wykonanie zadań 3., 4., s. 75
3. Przypomnienie sposobu posługiwania się liczydełkiem do obliczenia sum
w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
- Wykonanie zadania 5., s. 75
Objaśnienie jak liczymy, posługując się liczydełkiem ( wycinanka 8 / 1 ).
- Wykonanie zadania 6., s. 75 z wykorzystaniem liczydełka.
4. Domowniczek 13.
2