Scenariusz zajęć dla 5-6 - latków przeprowadzonych przez Janinę Kruk
w grupie „Zajączki” w dniu 11.12.2009r.
Temat zajęcia: Gdzie szukać dobroci?
Treści programowe:
- identyfikowanie i nazywanie różnych stanów emocjonalnych, uczenie sposobów radzenia sobie z własnymi emocjami, właściwe reagowanie na przejawy emocji innych oraz kontrolowanie zachowań.
Cel ogólny:
- kształtowanie umiejętności odróżniania dobra od zła, podkreślenie wartości dobra w życiu codziennym
Cele szczegółowe - dziecko:
- potrafi myśleć nie tylko o sobie, ale i pragnieniach pragnieniach potrzebach innych,
- definiuje słowo „dobroć” i potrafi wskazać jego przejawy,
- uzasadnia swój wybór,
- odróżnia przykłady dobrego postępowania od złego
Pomoce dydaktyczne:
- czapeczki w czterech kolorach, ilustracje z różnych bajek, znaki „+”, „ - „ bębenek, kolorowy papier, nożyczki.
Przebieg:
1.Wspólna recytacja wiersza pt. „Krasnoludek”.
2.Rozmowa z dziećmi na temat: Gdzie można spotkać krasnoludki?”
- próba zdefiniowania słowa „bajka”,
- podział dzieci na grupy - dzieci otrzymują czapeczki w różnych kolorach
i dobierają się w grupy według kolorów czapeczek,
3.Rozwiazywanie zagadek:
- rozmowa na temat: „Jakie znacie bajki?”
- rozpoznawanie ilustracji, z jakiej bajki pochodzi i jak nazywają się postacie na nich przedstawione,
- rozwiązywanie zagadek słownych związanych z postaciami z bajek pt.
„ Z jakiej jestem bajki?”
4.Praca w grupach:
- dzieci otrzymują koperty a w nich ilustracje z postaciami z bajki, klasyfikują je na dobre i złe za pomocą znaków „+”, „ - „
- dzieci oceniają i uzasadniają swój wybór
5.Zabawa ruchowa pt. „Magiczny bębenek”.
Dzieci odtwarzają ruchem słowną opowieść nauczycielki na temat wędrówki po krainie baśni i ilustrują ruchem lub naśladują głosem wybrane sytuacje.
6.Szukanie odpowiedzi na pytania.
- Co to jest dobroć?
- Gdzie możemy ją znaleźć?
- Co to znaczy być dobrym?
- podaj przykłady dobrego i złego postępowania.
7. Zabawa ruchowa.
Pokażcie, jak wyglądają szczęśliwe dzieci, a jak smutne.
8. Zagadki pantomimiczne zadawane przez dzieci i nauczycielkę.
- Pokażę wam dobry uczynek, a wy odgadnijcie co robię?
9. Zabawa słowna pt. „ Dokończ zdanie…”
- Gdybym była dobrą wróżką…….?
- Nie lubię, gdy………
- Najbardziej lubię, gdy ktoś………
10. Szukanie symbolu dobroci - propozycje dzieci.
Wycinanie serca z kolorowego papieru i zabranie go do domu w celu narysowania pozytywnej rzeczy zrobionej dzisiaj w domu (należy je przynieść na następny dzień).
11.Zakończenie zajęcia.
Dzieci siedzą w kręgu, określają swój nastrój, następnie każdy szepce na ucho koledze lub koleżance siedzącej obok coś miłego.