Scenariusz zajęć dla 6-latków
Temat: Spotkanie z Kropelką. Zapoznanie z elementami pogody na podstawie filmu „Czarodzieje z deszczu” i obrazków tematycznych.
Cel ogólny: poznanie pojęć dotyczących pogody.
Cele szczegółowe - uczeń:
- rozpoznaje stan pogody na podstawie obrazków
- wie, czym mierzymy temperaturę powietrza, prędkość wiatru, ilość opadów
- zna niektóre elementy pogody i wie jak powstają
- określa pogodę na podstawie obserwacji
- wie jak się ubrać zależnie od pogody
- odgaduje proste zagadki
- potrafi współpracować
- aktywnie uczestniczy w zajęciach.
Metody pracy: słowna, oglądowa, aktywizująca, problemowa.
Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna.
Środki dydaktyczne: bajka „Czarodzieje z deszczu”, obrazki ze zjawiskami przyrody, sylweta termometru, rękawa wiatrowskazu i deszczomierzu, zagadki, karty pracy, zegar pogodowy, gazeta, symbol słońca i deszczu, słoneczka, utwory muzyczne.
Przebieg zajęć:
Bajka „Czarodzieje z deszczu”.
N-el pokazuje dzieciom bajkę, a następnie zadaje pytania:
O czym była bajka?
Jakie zjawiska były pokazane?
Jakie chmury pojawiły się w bajce?
Jak powstaje burza?
Co się dzieje, gdy jest burza, a co po burzy?
Obrazki ze zjawiskami pogodowymi.
N-el pokazuje obrazki, na których jest burza, deszcz, mgła, wiatr, słońce i grad. Zadaje dzieciom pytania:
Co jest na obrazkach?
Czy widzieliście kiedyś takie zjawiska?
Jak wtedy wyglądało niebo i wszystko wokół?
W jakiej porze roku to się zdarzyło?
N-el wyjaśnia dzieciom, co to jest deszcz, mgła, wiatr, grad i jak powstaje.
Deszcz- to opad atmosferyczny spadający z chmur w postaci kropel deszczu. Woda pod postacią pary wodnej (to jest to, co unosi się nad gotującą się wodą w czajniku) unosi się do chmur i tam się zbiera. Gdy jest jej już bardzo dużo i ochładza się powietrze to spada na ziemię.
Mgła- to krople wody zawieszone w powietrzu. Woda w mgle może osiadać na różnych przedmiotach. Mgła powoduje zmniejszenie się widoczności. Powstaje, gdy wilgotna ziemia oddaje swoje ciepło do chłodniejszego powietrza.
Wiatr- to poziomy ruch powietrza. Podaje się prędkość i kierunek wiatru.
Grad- to opad w postaci kulek lodu. Pojawia się po ciepłej porze roku razem z silnym deszczem.
Zabawa ruchowa Pogoda.
Jedno dziecko jest słoneczkiem, pięcioro wiatrem a reszta kropelkami deszczu. Kropelki leżą na podłodze. Gdy wchodzi słoneczko ogrzewa kropelki, a dzieci-kropelki powoli wznoszą się do góry aż na paluszki, lekko tańczą. Nagle wbiegają dzieci-wiatr szumią i dmuchają na kropelki. Kropelki kurczą się i opadają na ziemię.
Przyrządy do pomiarów.
N-el pokazuje dzieciom obrazki niektórych przyrządów do pomiaru elementów pogody (termometr, rękaw wiatrowskazu, deszczomierz). Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, do czego one służą. N-el tłumaczy wyjaśnia dzieciom przeznaczenie urządzeń.
Termometr- służy do pomiaru temperatury. Wynik podajemy w stopniach Celsjusza.
Rękaw wiatrowskazu- służy do wskazywania kierunku wiatru.
Deszczomierz- służy do pomiaru ilości opadów.
Zagadki i rysowanki.
N-el czyta dzieciom zagadki:
Spójrz na niebo, bo tam w górze Świeci na niebie wesoło,
Waty z cukru porcje duże. Ogrzewając wszystko wkoło.
Śmietankowe białe górki… Duże, żółte i gorące…
Zgadnij, co to? To są… CHMURKI. Zgadniesz, co to? To jest SŁOŃCE.
Po odgadnięciu otrzymują karty pracy.
Narysuj własną chmurkę i pokoloruj obrazek.
Narysuj słoneczka wg wzoru i pokoloruj obrazek.
Zabawa ruchowa Deszcz i słońce.
Dzieci dobierają się w pary. Tańczą przy muzyce na kartce gazety, gdy świeci słonko. Gdy pada deszcz strony mokną i się zmniejszają. Wygrywa para, która najdłużej utrzyma się na swojej kartce i nie dotknie ziemi.
Dzisiejsza pogoda.
N-el rozmawia z dziećmi o dzisiejszej pogodzie (Jaką mamy dziś pogodę? Ile jest stopni? Czy pada deszcz? Z której strony wieje wiatr?). Następnie dzieli dzieci na 3 zespoły. Każda grupa otrzymuje pogodowy zegar, na którym ma określić dzisiejszą pogodę.
Ubieramy się.
Dzieci otrzymują karty pracy 3. Ich zadaniem jest dopasowanie symbolu pogody do odpowiedniego ubioru dziecka. Każde dziecko opowiada, dlaczego tak dopasowało symbole.
Podsumowanie i ewaluacja.
N-el dziękuje dzieciom za udział w zajęciach. Rozdaje słoneczka, na których dzieci zaznaczają czy zajęcia im się podobały czy nie.
͌