SCENARIUSZ ZAJEĆ Z DNIA 16.IX.2004.
3-LATKI
TEMAT BLOKU: ,,Trzylatki jedzą samodzielnie”
TEMAT DNIA: ,,Mydło”
CELE OGÓLNE:
-zachęcanie dzieci do uważnego słuchania wiersza recytowanego przez nauczycielkę:
-poznawanie zasady mycia rąk;
-zapoznanie dzieci z przyrządami służącymi do codziennej toalety poprzez zabawę;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
-dziecko słucha wiersza czytanego przez nauczycielkę;
-dziecko zna kolejne etapy mycia rąk;
-dziecko zna poszczególne przyrządy potrzebne do codziennej toalety;
METODY:
-słowna- rozmowa, wiersz;
-oglądowa- pokaz;
FORMY PRACY:
-z całą grupą;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-wiersz ,,Mydło” I. Salach, przybory toaletowe;
RODZAJE AKTYWNOŚCI:
-ruchowa, słowna;
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
I. Dzieci siedzą na dywanie w kółku.
1. Nauczycielka wchodzi do środka kółka . W rękach trzyma worek, w którym znajdują się przedmioty.
Zabawa dydaktyczna ,,Zaczarowany worek”
-1-
Nauczycielka prosi do siebie kolejno po jednym dziecku i wyjaśnia na czym polegać będzie zabawa. Dzieci podchodzące kolejno do nauczycielki wyciągają po jednym przedmiocie z zamkniętymi oczami, po czy otwierają oczka i odgadują, jaki to przedmiot. Są to przybory potrzebne do codziennej toalety.
2. Nauczycielka recytuję wiersz I. Salach. ,,Mydło”
Szumi woda, plusk w łazience,
Myje Ania mydłem ręce.
Namydliła je dokładnie
Odłożyła mydło ładnie.
Chcesz mieć czyste ręce też?
A więc mydło szybko bierz!
-Co robiła Ania w łazience?
-Co robimy gdy mamy brudne rączki?
3.Nauczycielka zaprasza dzieci do łazienki i prosi o dokładne mycie rączek.
Prosi każde dziecko o wskazanie swojego znaczka.
Zabawa ruchowa ,,Do łazienki”
Na podłodze leżą krążki, oznaczają łazienkę. Dzieci biegają swobodnie po Sali na sygnał słyszanego akompaniamentu bębenka stają na dowolnym krążku czyli wchodzą do łazienki.
-2-