RENATA CZUBIŃSKA
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW Z DNIA 03.III.2005.
3 - LATKI
TEMAT BLOKU: ,,W krainie bajek”.
TEMAT DNIA: ,,Dobra wróżka dla Kopciuszka”
CELE OGÓLNE:
- współdziałanie w grupie poprzez wspólne zabawy ruchowe;
- zachęcanie dzieci do wspólnej zabawy przed rozpoczęciem zajęć;
-stworzenie sposobu możliwości przewidywania tematu zajęcia na podstawie zagadki;
- rozwijanie sprawności umysłowej poprzez ćwiczenia w rozwiązywaniu zagadek dotyczących ulubionych bohaterów bajek;
- ocena postaw bohaterów oraz ich problemów moralnych ( dobra i zła, miłości, życzliwości, opiekuńczości) na podstawie teatrzyku pacynek ,,Kopciuszek” Charles Perrault;
- uświadomienie dzieciom wartości płynących z bajki poprzez wspólną rozmowę;
- wyeksponowanie istotnej roli dobrej wróżki występującej w bajce;
- zachęcanie do prawidłowego wykorzystania elementów znajdujących się stoliku podczas pracy plastycznej;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- dziecko potrafi wspólnie bawić się ze swoimi rówieśnikami;
- dziecko potrafi przewidzieć temat zajęć na podstawie zagadki;
- dziecko zna bohaterów bajek, potrafi na podstawie skojarzeń rozwiązać zagadki;
- dziecko z zainteresowaniem ogląda teatrzyk pacynek ,,Kopciuszek” Ch. Perrault;
-dziecko odpowiada na zadawane przez nauczycielkę pytania dotyczące oglądanego teatrzyku;
- dziecko zna wartości płynące z bajki;
-dziecko prawidłowo wykorzystuje elementy wytworów plastycznych podczas pracy;
METODY:
- oglądowa: oglądanie różnego rodzaju pomocy wykorzystanych podczas zajęcia;
-1-
oglądanie sylwet bohaterów bajki;
-słowna: przekazywanie żywym słowem treści związanych z tematem; uświadomienie wartości płynących z bajki;
- zajęcia praktyczne;
FORMY:
- zbiorowa;
- zespołowa;
ŚRODKI:
- sylwety bohaterów bajki ,,Kopciuszek”; bajka ,,Kopciuszek” Ch. Perrault, strój wróżki; sylwetka pantofelka dla każdego dziecka; kolorowo pomalowany ryż sypki, klej, pędzelki;
PRZEBIEG ZAJECIA:
I. Nauczycielka wita zgromadzonych rodziców i zaprasza do wspólnego oglądania swoich dzieci podczas wspólnych zabaw oraz zajęcia.
1. Zaproszenie dzieci do wspólnej zabaw muzyczno - ruchowych o różnorodnej tematyce pt: , Przyjaciele z ekranu”; ,,Pingwinek”; ,, Tańczymy lambado”.
Nauczycielka zachęca wszystkie dzieci do brania czynnego udziału w zabawach, po czym prosi dzieci, by usiadły w grupce na dywanie.
2.Nauczycielka czyta zagadkę. Stwarza im w ten sposób możliwość przewidywania tematu zajęcia.
,,Jaka to dziewczynka ma roboty wiele,
A na pięknym balu gubi pantofelek?”
3. Po otrzymaniu od dzieci odpowiedzi nauczycielka nadal zadaje dzieciom zagadki poprzez własne skojarzenia dotyczące znanych przez dzieci bajek.
♦Co to za bajka, o dziewczynce w czerwonym ubranku, która idzie do chorej babci zanieść koszyczek pełen przysmaków, po drodze spotyka wilka?''(Czerwony Kapturek)
♦Co to za bajka ,o dwójce rodzeństwa, którzy zostawieni przez rodziców w lesie napotykają domek Baby Jagi zrobiony z czekoladowych słodyczy?( Jaś i Małgosia)
♦ Co to za bajka o chłopczyku, który został wystrugany z drewna przez pewnego stolarza, chłopczyk ten ma długi nosek (Pinokio)