Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3 letnich
Temat: Kolorowe parasole - zabawy muzyczno - ruchowe, tworzenie prac plastycznych z wykorzystaniem metody „Klanza”
Cele operacyjne:
Dzieci:
- odpowiadają na pytania nauczycielki dotyczące treści wiersza A.Rumińskiej „Deszczowa muzyka”;
- rozumieją pojecie „para”;
- naśladują rytm padającego deszczu korzystając z materiałów zgromadzonych przez nauczycielkę;
- samodzielnie i pod kierunkiem nauczycielki interpretują ruchem muzykę, rozróżniają pojęcie wolna i szybka muzyka;
- potrafią ozdobić sylwetę parasola kreśląc dowolne linie w rytmie wolnej i szybkiej muzyki;
- potrafią współpracować w małych grupach podczas wykonywania pracy plastycznej.
Metody:
Oparte na przekazie słownym - słuchanie wiersza, jego rozumienie odpowiadanie na pytania nauczyciela dotyczące treści wiersza
Oparte na działaniu - zabawy rytmiczne, rysowanie, dobieranie obrazków w pary
Aktywizujące - elementy metod „Klanza”, Kinezjologii Edukacyjnej Denisona.
Środki dydaktyczne: wiersz A.Rumińskiej „Deszczowa muzyka”; kartki A-4, foliowe torebki, bibułkowe symbole wiatru, spryskiwacz, parasol, baloniki, kredki woskowe, sylwety parasoli, duże arkusze papieru z konturami parasoli, pachołki z chorągiewkami, duże obręcze, muzyka z „Klanzy”
Przebieg zajęcia:
Odczytanie wierszyka A.Rumińskiej „Deszczowa muzyka”
Deszcz pada i stuka i puka
I pluska i kropi i leje
Wiatr gwiżdże i szumi i huczy i wieje
A może tak z deszczu się śmieje?
Spróbujmy tak zagrać jak grają kropelki
Bo miłe wesołe to granie
Cichutko i głośno, szybciutko i wolno
Deszcz kapie, deszcz padać przestaje.
Odpowiadanie napytania nauczycielki dotyczące wierszyka
- o czym był ten wierszyk?
- co robił deszczyk?
- co robił wietrzyk?
- jak grały kropelki deszczu?
- co trzeba zrobić kiedy pada deszczyk?- pokaz parasola
3. Obserwacja deszczu na parasolu - nauczycielka pryska spryskiwaczem na parasolkę, dzieci obserwują i naśladują ruchem paluszków spadającą z parasola wodę.(rysuję wężyki w powietrzu)
4. Interpretacja rytmiczna wiersza - nauczycielka rozdaje dzieciom kartki formatu A4 i foliowe torebki, dzieci naśladują deszczyk poprzez stukanie palcami w kartkę (ciszej i głośniej, wolniej i szybciej), dzieci naśladują wiatr poprzez szeleszczenie torebkami (ciszej i głośniej, wolniej i szybciej).
5. Naśladowanie wiatru - dmuchanie w baloniki tak aby się poruszały
6. Samodzielna interpretacja wolnej i szybkiej muzyki z Klanzy - dzieci samodzielnie lub w parach poruszają się po dywanie.
7.Zabawa ruchowa Tańczący wiatr” - rysowanie rękami z „machaczami” ósemek w powietrzu; ćwiczenia oddechowe - dmuchanie w bibułki tak aby się poruszały.
8. Zabawa ruchowa „Omijamy kałuże” - dzieci biegają dookoła pachołków w rytm wolnej i szybkiej muzyki kreśląc na podłodze ósemki.
9. Porównywanie kolorowych parasoli - układanie ich w jednakowe pary, liczenie, nazywanie kolorów parasoli, przywieszenie parasoli do tablicy.
10. Zespołowa praca plastyczna „Kolorowe parasole” - podział dzieci na małe grupy, dzieci kolorują kontury parasoli w rytm wolnej muzyki (rysują ósemki, spirale, koła itp.), szybkiej muzyki
(rysują kropki i krótkie kreski).
11. Wspólne oglądanie prac plastycznych, wyróżnienie grzecznych i aktywnych dzieci dyplomami.
Opracowanie Barbara Ogórek