Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3, 4-letnich
Temat: Ptaki egzotyczne - PAPUGA i KANAREK.
Cele ogólne:
Poznanie ptaków egzotycznych
Cele szczegółowe, dziecko:
Poznaje egzotyczne ptaki,
Doskonali spostrzegawczość,
Rozumie konieczność opieki nad zwierzętami hodowanymi w domu przez człowieka.
Poznaje charakterystyczne cechy kanarka i papugi - porównanie.
Formy pracy:
Słowna: przekazywanie żywym słowem treści związanych z tematem
Czynna: kontakt z papugą i kanarkiem
Oglądowa: obserwacja ptaków oraz przedmiotów z nimi związanych
Metody pracy:
Zabawowa
Zespołowa
Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Papuga i kanarek,
przedmioty związane ze zwierzętami,
obrazki,
zdjęcia,
plakaty,
wiersz: „Papużko, papużko.” J. Brzechwy, „Kanarek” B. Formy,
zagadki,
kartki do pracy indywidualnej,
pędzle,
farby.
Przebieg zajęć:
Nauczycielka wnosi do sali klatki z ptakami przykryte materiałem. Gromadzi dzieci wokół siebie i zadaje pytanie w formie zagadki. Pokazuje fragment klatki. Następnie recytuje kolejną zagadkę.
Pokazuje całą pierwszą klatkę z papugą - rozmowa na temat ptaka, potem odkrywa drugą klatkę, dzieci charakteryzują drugiego ptaka.
Porównanie ptaków
Zabawa - ćwiczenie oddechowe : dmuchanie w piórka
Zapoznanie dzieci z karmą dla ptaków - oglądanie, wąchanie, dotykanie. Woda jako niezbędny składnik diety (poidełko - sposób podawania).
Rozmowa z dziećmi na temat humanitarnego obchodzenia się ze zwierzętami, podkreślenie, że obowiązkiem każdego człowieka, który posiada zwierzę jest ciągła opieka nad nim!
Zabawa ruchowo - naśladowcza przy muzyce : „Zadowolone ptaszki piją wodę”, fruwają.
Ćwiczenie utrwalające w kartach pracy przy stolikach.
Dzieci na polecenie nauczycielki za pomocą farb, pędzli wypełniają kontur wybranego przez siebie ptaka.
Wspólne omówienie rysunków wraz z dziećmi.