Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5


Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5,6-letnich
w Publicznym Przedszkolu nr 28 w Rzeszowie





Osoby prowadzące:

Data: 28.03.2010 r.

Czas trwania zajęć: 5 godzin

Temat tygodnia: Poznajemy kosmos.

Temat dnia: Czy jest ktoś w kosmosie?


Cele ogólne:

- wzbogacanie wiadomości i słownika dzieci na temat kosmosu,

- rozwijanie umiejętności wypowiadania się na podany temat,

- rozwijanie umiejętności demonstrowania ruchem treści piosenki i wierszyka,

- wyzwolenie aktywności twórczej dzieci,

- uwrażliwianie na bezpieczeństwo swoje i innych podczas zabaw i wykonywanych ćwiczeń,

- rozwijanie orientacji w schemacie własnego ciała,

- doskonalenie zwinności i zręczności,

- aktywizowanie ciała i psychiki dziecka poprzez rozwijanie sprawność aparatu mięśniowo- ruchowego.


Cele szczegółowe:

Dziecko:

- rozwiązuje zagadki czytane przez nauczyciela,

- dopasowuje odpowiedni podpis do ilustracji,

- dzieli wyraz na sylaby oraz głoski,

- demonstruje ruchem treść piosenki i wierszyka,

- odpowiada na pytania zadane do wiersza,

- samodzielnie konstruuje rakietę z figur geometrycznych,

- potrafi skupić uwagę podczas ćwiczeń,

- starannie wykonuje ćwiczenia z szarfą,

- potrafi prawidłowo wykonać pozycje wyjściowe do ćwiczeń,

- prawidłowo podnosi lub opuszcza szarfę zgodnie z podaną komendą,

- prawidłowo wykonuje skłony boczne tułowia,

- odróżnia prawą i lewą część ciała,

- poprawnie wykonuje podskoki obunóż i jednonóż,

- współpracuje z partnerem w parze.







Metody pracy:

  1. słowne: rozmowa nauczyciela z dziećmi, odpowiedzi na pytania zadane do wiersza
    J. Ruth – Charlewskiej pt. Ja i UFO,

  2. praktyczne: dopasowywanie odpowiedniego obrazka do rozwiązania zagadki, konstruowanie z figur geometrycznych rakiety,

  3. oglądowe: oglądanie ilustracji przedstawiających Układ Słoneczny.

Formy pracy:

- indywidualna,

- zbiorowa,


Środki dydaktyczne:

- płyta CD,

- ilustracje,

- zestaw figur geometrycznych,

- klej,

- kartki z bloku rysunkowego,

- szary,

- tamburyno,


Literatura:

- W. Żaba – Żabińska, Bawię się i uczę- przewodnik metodyczny. Cześć 3. Wydawnictwo Mac. 2010


Przebieg dnia:



1. Schodzenie się dzieci.

2. Gry i zabawy według inwencji dziecka, zabawy ruchowe, zabawy z piłką i w kącikach zainteresowań.

3. Zabawy ruchowe:



Nauczyciel prosi, aby dzieci utworzyły duże koło, następnie mówi (oraz wskazuje odpowiednie części ciała, a dzieci wraz z nim):

- Witam wszystkie głowy. (dzieci wskazują na głowę)

- Witam wszystkie brzuszki. (dzieci masują się po brzuszkach)

- Witam wszystkie rączki (dzieci wyciągają ręce przed siebie)

- Witam wszystkie nogi. (dzieci tupią nogami o podłogę)

- Witam wszystkie oczy. (dzieci mrugają oczami)

- Witam wszystkie uszy. (dzieci wskazują na uszy)

- Witam wszystkie dłonie. (dzieci składają i rozkładają piąstki)

- Witam wszystkie kolana. (dzieci masują kolana)

Dzieci wykonują ruchy o których jest mowa w piosence.


Stajemy wszyscy w kole, chwytamy się za ręce,

Skaczemy jak najwyżej, kucamy jak najprędzej.

Za ręce się łapiemy, jak żabki w przód skaczemy,

A teraz już kucamy, jak raki powracamy.


Języki wysuwamy, i szybko je chowamy,

A teraz dla ochłody, liżemy zimne lody.

Stoimy na podłodze, tylko na jednej nodze,

Podskok teraz i zmiana, ktoś przypomina bociana?


Nauczyciel prosi dzieci o zrobienie koła. Następnie dzieci mówią:

- Baloniku mój malutki. Rośnij duży, okrąglutki.

Balon rośnie, że aż strach. Przebrał miarę, no i trach!

Na słowo trach dzieci upadają na dywan.



4. Czynności porządkowo- higieniczne, przygotowanie do śniadania.

5. Śniadanie- samodzielne i estetyczne spożywanie posiłków.



6. Zajęcia zorganizowane:



Nauczyciel umieszcza na tablicy ilustracje przedstawiające słońce, księżyc, gwiazdy, niebo, kometę i rakietę oraz podpisy do powyższych ilustracji. Następnie czyta zagadki. Chętne dziecko wskazuje ilustrację, która stanowi rozwiązanie oraz przyporządkowuje odpowiedni podpis.


widzisz je w nocy,

zimą grzeje słabo,

latem z całej mocy. (słońce)



choć świeci z daleka,

można już do niego

dolecieć rakietą. (księżyc)







na Ziemi ich nie znajdzie,

świecą mniej lub bardziej jasno,

bywa, że i gasną. (gwiazdy)



to płacze czasami,

to śmieje się słońcem,

albo gwiazd tysiącem. (niebo)


siostrą gwiazd i księżyca.

Rzadko odwiedza nasze niebo.

Niesie wieści. Jakie? To tajemnica. (kometa)


Wzbija do góry.

W niej kosmonauta

ogląda księżyc i chmury. (rakieta)

Nauczyciel wskazuje jeden z wybranych podpisów do ilustracji, następnie chętne dziecko dzieli wyraz na sylaby oraz głoski.


Nauczyciel prosi dzieci o wysłuchanie wiersza J. Ruth – Charlewskiej pt. Ja i UFO.


Nocką czarną, ciemną, głuchą

Na mój ogród spadło UFO.

Pewnie zepsuł się im talerz

Lub nie chcieli lecieć dalej.

I wylazły dwie pokraki,

Każdy inny, taki siaki,

Miały oczy jak szpareczki,

Ręce cienkie jak niteczki,

Nosy grube jak cebula,

Każdy futrem się otulał,

Włosy mieli krótko ścięte

I ogony jak diablęta.

Dziwili się w gęstym mroku,

Że na ziemi taki spokój.

Ja przez okno ich widziałem

I zupełnie się nie bałem.

Nauczyciel zadaje dzieciom pytania dotyczące treści wysłuchanego wiersza:

- Kto wylądował na ogródku?

- Dlaczego UFO spadło na ogród chłopca?

- Jak wyglądały ufoludki?

- Czy chłopiec się ich bał?

- Czy wierzycie w ufoludki?


Część I

Część II


Nauczyciel zadaje uczniom pytania:

- Z czym kojarzy się Wam słowo kosmos?

- A teraz spójrzcie na ilustracje. Jak myślicie co przedstawia? <Układ Słoneczny>

- Co składa się na Układ Słoneczny?

- Ile planet wchodzi jego skład?

- Potraficie wymienić nazwy tych planet?

- Którą planetą od Słońca jest Ziemia?


Nauczyciel wyjaśnia sposób wykonania zadania. Każde dziecko otrzymuje kopertę z zestawem figur geometrycznych. Wykonuje własny projekt rakiety i przykleja go na kartce.


7. Zajęcia ruchowe.


Zadaniem dzieci jest marsz do dźwięku tamburyna:

- z wysokim podnoszeniem kolan,

- z równoczesnym wysokim podnoszeniem kolan i wyciągnięciem rąk do przodu,

- na palcach,

- na palcach z równoczesnym wyciągnięciem rąk do góry

Po wykonanej serii ćwiczeń, dzieci zatrzymują się, stając twarzą do środka koła na sygnał nauczyciela: drużyna baczność!. Następnie na sygnał: w prawo marsz! lub w lewo marsz! – dzieci maszerują we wskazanym kierunku wykonując ponownie powyższą serię ćwiczeń.

Stojąc w kole, nauczyciel wraz z dziećmi recytuje wierszyk i wykonuje do niego ćwiczenia ruchowe:

Gimnastyka - dobra sprawa, co dzień wszystkim radość sprawia.

Gdy niedziela się zaczyna trening tydzień rozpoczyna. - bieg w miejscu

W poniedziałek dwa podskoki - dwa podskoki w miejscu

Wtorek lubi kroki w boki - dwa kroki w lewo, dwa w prawo

Środa kręci dwa kółeczka - dwa obroty wokół siebie

No a w czwartek jaskółeczka - stanie na jednej nodze i pochylenie tułowia do przodu

W piątek szybko dwa przysiady - dwa przysiady

A sobota robi ślady - dwa kroki stopa za stopą

I tak przez tydzień cały dni tygodnia wciąż szalały!!! - wymachy rękoma



Każde dziecko musi zapamiętać swojego partnera z pary. Na sygnał tamburyna pary się rozdzielają, a dzieci swobodnie maszerują po sali wysoko unosząc kolana. Na sygnał nauczyciela:

- dłoń!

- łokieć!

- kolano!

- stopa!

- ramię!

- plecy!

dzieci odszukują swoją parę i w zależności od sygnału, stają tak, by pary były złączone dłońmi, łokciami, kolanami, stopą, ramionami, plecami.



Dzieci siedzą w siadzie klęcznym, tworząc duże koło. Nauczyciel wyjaśnia i demonstruje ćwiczenie:

- w siadzie klęcznym, dzieci mają położyć wyprostowaną szarfę przed kolanami na podłodze. Dłonie trzymają na jej końcach. Na sygnał nauczyciela zamykamy szufladę! - dzieci odsuwanie szarfy w przód nie unosząc się z pięt. Na sygnał nauczyciela otwieramy szufladę! – dzieci przysuwają szarfy do siebie nie unosząc się z pięt. Ćwiczenie powtórzyć kilka razy.


Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym. Nauczyciel wyjaśnia i demonstruje ćwiczenie.

zadaniem dzieci jest trzymanie szarfy na kolanach oburącz. Na sygnał nauczyciela sufit! – dzieci wznoszą szarfy w górę. Na sygnał nauczyciela podłoga! – dzieci wykonują głęboki skłon w przód z dotknięciem szarfą o podłogę.


W pozycji siadu skrzyżnego, dzieci trzymają szarfy oburącz w górze. Na sygnał nauczyciela – rysujemy tęczę! – dzieci wykonują skłony boczne tułowia w lewo i w prawo, tworząc w powietrzu łuk tęczy.



Dzieci stają w rozsypce. Każde kładzie przed sobą szarfę i formuje ją w kształt kółeczka. Na sygnał nauczyciela wykonują przeskoki przez szarfę:

- obunóż,

- na nodze prawej,

- na nodze lewej.


- oburącz przed sobą,

- prawą ręką z boku, przed sobą, nad głową,

- lewą ręką z boku, przed sobą, nad głową.



Dzieci składają szarfę i wkładają ją pod kolano. Przemieszczają się na rękach i podskakują na jednej nodze. Na sygnał tamburyna podnoszą szarfę do góry – zmiana nogi.


Nauczyciel prosi dzieci, by dobrały się w pary. Każda para ma jedną szarfę. Dzieci siadają przodem do siebie w siadzie rozkrocznym, łączą się stopami. Szarfę trzymają wspólnie za końce oburącz. Jedno z ćwiczących obniża plecy do leżenia tyłem – przeciągając współćwiczącego do skłonu w przód, po czym zmiana ról. Na dany sygnał kto silniejszy? wspólne przeciąganie się.


Dzieci w parach za pomocą szarf tworzą zaprzęgi i poruszają się w podanym rytmie wygrywanym przez nauczyciela na tamburynie (chód pod górę, zjazd z góry).


8. Drugie śniadanie.


9. Zabawy swobodne dzieci.


10. Czynności porządkowo- higieniczne i przygotowanie do obiadu.


11. Obiad.





12. Relaksacja, zabawy integracyjne, planszowe, konstrukcyjne, planszowo- techniczne, zabawy w terenie, praca wyrównawcza.


Nauczyciel puszcza z płyty CD muzykę relaksacyjną. Prosi dzieci, aby wygodnie położyły się na dywanie, po czym czyta wolno oraz z odpowiednią intonacją tekst.


 Idziesz brzegiem morza. Dzień jest słoneczny i upalny. Czujesz jak gorące promienie słoneczne oblewają Twoje ciało. Na głowie masz piękny kolorowy kapelusz. Spoglądasz w niebo…Jest błękitne, nie ma na nim ani jednej chmurki. Twoje rozgrzane słońcem ciało chłodzi lekki orzeźwiający wiaterek. Słyszysz szum fal, patrzysz jak obijają się o brzeg. Czujesz zapach morza. Spacerujesz po plaży… robisz wolne, malutkie kroki. Jeden…drugi… trzeci… Po chwili zatrzymujesz się. Wyciągasz dłoń po wyrzuconą przez morze muszelkę. Przyglądasz się jej uważnie, przykładasz do ucha i słyszysz szum morza. Odkładasz ją z powrotem na piasek i idziesz dalej. Stąpasz po ciepłym i suchym piasku. Jego ciepło rozleniwia Cię. Kroczysz coraz wolniej, i wolniej. Kładziesz się na rozgrzanej plaży. Twoje stopy zanurzają się w mokrym piasku. Oblewa je przyjemnie chłodna woda. Leżysz spokojnie, masz zamknięte oczy. Czujesz jak Twoja prawa noga staję się taka ciężka, coraz cięższa, jakby była z drewna czy żelaza. Nie możesz jej podnieść, nóżka stała się leniwa, ale tak jest jej dobrze, wygodnie, cieplutko. Lewa nóżka zazdrości prawej. Również robi się ciężka, coraz cięższa, nie można jej podnieść. Obie nóżki są teraz spokojne, nie ruszają się. Prawą rączkę kładziesz na ciepłym piasku. Paluszki leżą swobodnie. Są leniwe, nic im się nie chce robić. Lewa rączka staje się ciężka, coraz cięższa. Rączki i nóżki leżą spokojnie, nie ruszają się. Opuszczasz swobodnie głowę, czujesz jak kapelusz zasłania Ci zamknięte oczka. Leżysz spokojnie, jest Ci przyjemnie, słyszysz szum morza, który staje się coraz cichszy i cichszy…







14


