Scenariusz zajęć przeprowadzonych przez Monikę Ciarkowską 06.10.2008 r. w grupie dzieci 3 - letnich.
Temat kompleksowy: Przyszła do nas Pani Jesień.
Temat dnia: Poznajemy owoce.
Cele ogólne:
- Pogłębianie wiadomości o owocach
- Usprawnianie pracy rąk
Cele operacyjne: Dziecko:
- Uważnie wysłucha wiersza
- Rozpozna i nazwie gruszkę, jabłko, śliwkę
- Opowie o wyglądzie poznanych owoców
- Namaluje farbami wybrany owoc
- Wytnie przy pomocy nauczycielki owoc
- Uczestniczy w ozdabianiu holu owocami
Metody wg Okonia:
- Podająca (wiersz, opis czynności do wykonania podczas zabawy ruchowej oraz pracy przy stolikach)
- Eksponująca (ekspozycja ilustracji owoców)
- Problemowa (dyskusja dydaktyczna, zabawa ruchowa)
- Praktyczna (udział w zabawie ruchowej, namalowanie owoców)
Formy:
- Zbiorowa
- Indywidualna
Środki dydaktyczne:
- Wiersz
- Ilustracje przedstawiające gruszkę, jabłko, śliwkę
- Gruszka, jabłko, śliwka
- Farby, pędzle, kartki, kubeczki z wodą
- Nożyczki
Przebieg zajęć:
a) część wstępna:
1. Nauczycielka zaprasza dzieci do kręgu.
2. Wita dzieci, które zjadły dzisiaj śniadanko, są uśmiechnięte, chcą uczestniczyć w zajęciach, kochają swoich rodziców itd. Dzieci słuchają nauczycielki i w odpowiednim momencie machają rączką.
b) część właściwa:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez recytowanie wiersza „Wpadła gruszka do fartuszka”.
2. Rozmowa na temat treści wiersza. Nauczycielka zadaje dzieciom pytania (O czym był wiersz? Jakie owoce występowały w wierszu?)
3. Nauczycielka pokazuje dzieciom ilustracje przedstawiające gruszkę, jabłko i śliwkę oraz prawdziwe owoce. Wspólnie nazywają je, określają ich cechy i smak. Nauczycielka przypomina, że przed spożyciem owoców, należy je umyć.
4. Nauczycielka jeszcze raz recytuje wiersz i prosi dzieci, aby policzyły występujące w nim owoce. Mówiąc wiersz przypina do tablicy owoce. Pyta ile było gruszek, jabłek, śliwek. Czego było najwięcej, czego najmniej, a czego tyle samo.
5. Zabawa ruchowa „Zrywamy owoce”. Dzieci chodzą po sali. Na umówiony sygnał wspinają się na palce i zrywają owoce z drzewa lub schylają się, aby podnieść te, które już spadły.
6. Nauczycielka zaprasza dzieci do kręgu i mówi, że na stolikach czekają na nie farby, kartki i pędzelki. Zadaniem dzieci jest narysować jeden spośród poznanych owoców. Nauczycielka przypomina o ostrożnym siadaniu do stolików, żeby nie wylać wody oraz o umoczeniu pędzla w wodzie przed zmianą koloru.
c) część końcowa:
1. Nauczycielka zaprasza dzieci do kręgu. Pyta, o czym były dzisiaj zajęcia, co robiły przy stolikach. Każde dziecko opowiada, jaki owoc namalowało, jaki jest jego kolor, wielkość.
2. Po wyschnięciu farby nauczycielka pomaga wyciąć dzieciom owoce i wspólnie ozdabiają nimi hol.
Opracowała Monika Ciarkowska