scenariusz zajeć dla dzieci 3 letnich ,,Wiejskie podwórko''


RENATA CZUBIŃSKA

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z DNIA 14.IV.2005.

3- 4 - LATKI

TEMAT BLOKU: ,,Na wiejskim podwórku''

TEMAT DNIA: ,,Mieszkańcy wiejskiego podwórka

CELE OGOLNE:

- współdziałanie w grupie poprzez wspólne zabawy;

- zaznajomienie dzieci ze zwierzętami hodowanymi na wsi;

-poznanie pracy człowieka związanego z hodowla zwierząt;

-ćwiczenia narządów mowy poprzez naśladowanie głosów zwierząt;

-nabywanie umiejętności formułowania wypowiedzi odnoszących się do treści występujących w różnych sytuacjach życia;

-zachęcanie do poznania nowej formy plastycznej poprzez pracę plastyczną wykonywaną przez dzieci;

CELE SZCZEGÓŁOWE:

- dziecko potrafi wspólnie bawić się w zespole;

-dziecko zna zwierzęta hodowane na wsi;

-dziecko wie na czym polega praca człowieka związana z hodowlą zwierząt;

-dziecko potrafi prawidłowo wykonać odgłosy zwierząt; prawidłowo wykonało ćwiczenia, doskonaląc narządy mowy;

-dziecko potrafi formułować własne wypowiedzi związane z tematem;

- dziecko potrafi wykonać pracę plastyczną;

METODY:

-słowna: przekazywanie treści żywym słowem związanym z tematem;

- czynna: działania dzieci;

-oglądowa: obserwacja ilustracji;

-zajęcia praktyczne;

FORMY:

- indywidualna zróżnicowana i jednolita;

-zbiorowa zróżnicowana;

-1-

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

-piosenka ,,Dziwne rozmowy”; wiersz: ,,Na podwórku” B. Forma; sylwety zwierząt tj: kaczka, świnka, pieski, kury, indyczki ;gęsi, kogut, perliczki, konik ,gospodarz; klej, kolorowy papier, kartka z bloku;

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

I.1. Nauczycielka zaprasza wszystkie dzieci do zabawy muzyczno - ruchowej pt:,, Dziwne rozmowy”.

Nauczycielka wskazuje dziecko , które będzie świnką, nakłada mu na szyję sylwetę świnki, dziecko, które będzie kaczką, też nakłada mu sylwetę kaczki oraz wybiera troje dzieci, które wcielają się w postać szczeniaczków - na szyi każde z nich otrzymuję po jednej sylwetce szczeniaczków.

Dzieci zaczynają śpiewać piosenkę pt: ,, Dziwne rozmowy”

Dziwne rozmowy

1. W chlewiku mieszka świnka

i trąca ryjkiem drzwi

gdy niosę jej jedzenie

to ona kwi, kwi , Kwi

2. Opodal chodzi kaczka

co krzywe nóżki ma

Ja mówię jej dzień dobry

A ona kwa, kwa, kwa

3. Przed budą trzy szczeniaczki

podnoszą straszny gwar

Ja mówię cicho pieski

A one hau, hau, hau.

Po skończonej zabawie nauczycielka zaprasza dzieci do tablicy graficznej i rozpoczyna zajęcie.

2. Na tablicy graficznej nauczycielka umieszcza sylwetki zwierząt, które mieszkają na wiejskim podwórku. Recytuje wiersz pt:,, Na podwórku” B. Forma. równocześnie prezentując postacie o których mowa.

-2-

Na podwórku

Na podwórku mieszka kaczka

Bardzo głodna nieboraczka

Krzyczą kury i indyczki

Kogut, gęsi i perliczki.

Wszyscy pusto w brzuchach mają,

Gospodarza wciąż wzywają.

Gdzie się podział pan gospodarz?

Kiedy nam śniadanie poda.

Wtem gospodarz się pojawia,

Daje karmę, sypie ziarna

Do poideł wodę wlewa.

Czy wam jeszcze czegoś trzeba?

Konik siano z worka bierze

Krówka chce mieć wszystko świeże.

Pani owca wraz z kozami

Trawkę skubią wciąż kępkami.

Brzuszki wszyscy napełnili,

Jedzą trochę się zmęczyli.

Kwoka z dziećmi odpoczywa

W chłodnym cieniu się ukrywa.

3. W nawiązaniu do tekstu nauczycielka zadaje dzieciom pytania.

- O kim mówił wiersz?

- Jakie zwierzęta wystąpiły w wierszu?

-Czy zwierzęta były głodne?

-Kto im podał pokarm?

-Jak nazywa się pan, który dba o zwierzątka?

-Co robiły zwierzątka po napełnieniu brzuszków?

4. Następnie nauczycielka wskazuje poszczególne zwierze i prosi dzieci o to aby naśladowały głos danego zwierzęcia jakie jest wskazywane w obecnej chwili.

5. Zaproszenie do zabawy ruchowej pt: ,, Ptactwo domowe”.

Nauczycielka prosi dzieci aby zrobiły duże koło. W środek koła nauczycielka rozsypuje sylwety trzech zwierzątek tj: świnka, kura, krowa. Po bokach sali umieszcza trzy zagrody( płotki) na każdej zagrodzie jest postać danego zwierzątka.

Zadaniem dzieci jest pozbieranie zwierzątek z dywanu ale tak, aby do każdej zagrody trafiło odpowiednie zwierzątko tzn: świnka do zagrody świnki; krówka do zagrody krówki; kura do zagrody kury;

Po skończonej zabawie nauczycielka prosi dzieci aby usiadły na dywan.

II.1.Dzieci siadają na dywan nauczycielka wyjaśnia im pracę plastyczna jaka maja wykonać.

,,Kogucik na płocie”- praca plastyczna z wykorzystaniem wydzieranki z kolorowego papieru. Naklejanie na postać kogucika kawałeczków kolorowego papieru ( papier przygotowany wcześniej przez nauczycielkę) tak aby kogucik był cały ozdobiony.

2.Omówienie wykonanych przez dzieci prac oraz ich wystawa.

-4-


