SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5 - 6 LETNICH
TEMAT : „Jesienne zabawy”
CEL : doskonalenie percepcji wzrokowo - słuchowej podczas różnych zabaw
CELE SZCZEGÓŁOWE :
Dziecko ujawni własne odczucia i spostrzeżenia związane ze zjawiskami atmosferycznymi ( deszcz , wiatr , słońce )
Dziecko potrafi przeżywać piękno jesiennej przyrody naśladując szum wiatru , spadające krople deszczu
Dziecko potrafi uogólnić definicję , rozwiązując zagadki przyrodnicze
Dziecko zna przeznaczenie przedmiotów : peleryna , kalosze , parasol
POMOCE : teatrzyk kukiełkowy ( krasnal , Pani Jesień , jeż , wiewiórka ) , folia, naczynia z wodą , pojemniki z piaskiem , farba , ilustracje do zagadek ( słońce , wiatr , chmura , deszcz ) , kalosze , peleryna , parasol , różne efekty perkusyjne , woreczki , dzwonki , kostka dla każdego dziecka , magnetofon
PRZEBIEG :
1. Opowiadanie nauczające ilustrowane kukiełkami w teatrzyku kukiełkowym „Krasnal szuka mieszkania” - z ukazaniem zmienności pogody
2. Rozmowa na temat opowiadania :
jaka była pogoda kiedy krasnal szukał mieszkania ?
o jakiej porze roku jest taka pogoda ?
jaki jest teraz miesiąc ? ( analiza wyrazu LISTOPAD )
3. Zabawa ruchowa „Chmura i deszcz”.
Dzieci podzielone na trzy zespoły : chmura , krople deszczu , wiatr
Grupa dzieci CHMURA trzymają folię
Grupa dzieci KROPLE DESZCZU - są ukryte pod folią
Grupa dzieci WIATR - stoją obok folii
Pod wpływem wiatru porusza się „chmura” ( dzieci poruszają się ) , spod chmury wybiegają „kropelki deszczu” i biegają w rytm dzwoneczków , obiegają chmurę , a gdy milknie muzyka - opadają.
4. Zabawa dydaktyczna - „Wyścig kropelek deszczu”
Utrwalenie określeń czasu : szybko - wolno
wielkości : duże - małe
5. Propozycje dzieci w odtwarzaniu „głosów deszczu” , „szumu wiatru” z wykorzystaniem różnych efektów perkusyjnych , np. gazeta , pudełko wypełnione ryżem , trójkąt , bębenek.
6. Wystukiwanie rytmu w/w piosenki na woreczkach całą dłonią , palcami , bokiem dłoni , piąstkami
7. Malowanie tej samej melodii farbą na folii wykorzystując znane wzory graficzne ( linie proste , łamane )
8. Rysowanie tej samej melodii na piasku.
9. Słuchanie czterech różnych melodii - rysowanie na kartce w odpowiednich okienkach z wykorzystaniem poznanych wzorów graficznych.
10. Ocena wyników pracy dzieci
11. Zakończenie przy piosence „Pan Listopad”.
1