Scenariusz zajęć dla grupy 5-6 latków
Data: 21.02.2008
Prowadzący: Liszka Katarzyna
Dokarmianie zwierząt zimową porą
TEMAT DNIA:
„Skoki zajączka”- dziecko prawidłowo reaguje na polecenia prowadzącego. Rozmowa na temat dokarmiania zwierząt leśnych zimową porą. „Śnieżyca”- dziecko potrafi bawić się w grupie.
1) „Zima” -dziecko własnymi słowami omawia treśc planszy. Praca z podręcznikiem- dziecko samodzielnie czyta wskazany tekst. Utrwalenie przyimków „nad”, „pod”, „na”
2) Zajęcia ruchowe wg pomysłu prowadzącego- pobudzenie aktywności fizycznej dzieci
CELE OPERACYJNE:
Dziecko zna:
wie, które zwierzęta zapadają w zmowy sen
wie, które ptaki odlatują na zimę, a które zimują w Polsce
wie czym ludzie dokarmiają zwierzęta
wie, które zwierzęta leśne są dokarmiane
Dziecko potrafi:
opowiedzieć treść planszy „Zima”
przeczytać wskazany przez prowadzącego tekst
wykonać poprawnie polecenie nauczyciela
pokolorować obrazek wg wzoru
poprawnie posługiwać się przyimkami „Nad”, „pod”, „na”
policzyć ilość orzechów i ptaszków
bawić się w grupie
METODY:
słowna: pogadanka, opowiadanie, praca z książką
oglądowa: pokaz
praktyczno-ćwiczeniowa
FORMY ORGANIZACYJNE:
indywidualna-jednolita
zbiorowa
POMOCE:
plansza „Zima”
podręcznik
woreczki
bębenek
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności)
Zabawa ruchowa „Skoki zajączka”
Dzieci naśladują zajączki. Najpierw skaczą w miejscu później zaczynają „kicać” po sali. Dzieci skaczą obunóż rączkami naśladując uszka zajączków.
Rozmowa na temat dokarmiania leśnych zwierząt
Które zwierzęta na zimę zapadają w sen?
Czym ludzie dokarmiają zwierzęta?
Jakie zwierzęta są dokarmiane?
Jak nazywa się pan dokarmiający leśne zwierzęta?
Zabawa ruchowa „Wiewiórka w dziupli”
Dzieci dobierają się po 3 osoby. Dwie osoby tworzą dziuplę a jedno dziecko gra rolę „wiewiórki”. Jedno dziecko musi zostać bez dziupli na środku sali. Na polecenie prowadzącego „wiewiórki” wychodzą z dziupli i biegają po sali. Zadaniem „wiewiórek” jest odnalezienie pustej dziupli.
Marsz po kole w rytm bębenka
Rozmowa na temat planszy „Zima”(dzieci opowiadają treść ilustracji)
Praca z podręcznikiem
Omówienie ilustracji
Odczytanie tekstu pod ilustracją
Naklejanie odpowiednich obrazków ptaków zimujących w Polsce i odlatujących na zimę do ciepłych krajów
Kolorowanie obrazka wg podanego wzoru
Dopasowanie przyimków „nad”, „pod”, „na” do obrazka
Rozwiązywanie zadania „Wiewiórka i orzechy”
Zajęcia ruchowe wg pomysłu prowadzącego
Marsz po obwodzie koła w rytm bębenka
Bieg po obwodzie koła
Skiping C
Krążenia: głową, biodrami, kolanami
Przysiady z woreczkiem w ręce
Skręty w bok z woreczkiem
Przenoszenie woreczka stopą w prawą i lewą stronę
Oddychanie z woreczkiem na brzuchu
Przekładanie woreczka z ręki do ręki po obwodzie koła ( na wysokości głowy)