Scenariusz zajęć dla klasy I
Data: 30.09.2008
Prowadzący: Liszka Katarzyna
KRĄG TEMATYCZNY:
Jesień wokół nas
TEMAT DNIA:
Leśne zwierzęta.
CEL OGÓLNY:
Integracja zespołu klasowego.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń zna:
Nazwy zwierząt leśnych,
Rodzaje pożywienia zwierząt leśnych,
Zasady panujące w lesie,
Zasady zabawy „kulawy lis”.
Uczeń potrafi:
Wypowiedzieć się na wskazany przez nauczyciela temat,
Rozpoznać na podstawie pokazu kolegi zwierzę,
Poprawnie ułożyć rozsypankę wyrazową,
Narysować wybrane przez siebie zwierzę i uzasadnić swój wybór.
METODY:
słowna: pogadanka, dialog,
praktyczno-ćwiczeniowa.
FORMY ORGANIZACYJNE:
indywidualna-jednolita,
zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
nagranie z odgłosami dzikich zwierząt,
kredki,
kartki papieru.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Sprawdzenie obecności.
Wprowadzenie do tematu zajęć - wysłuchanie nagrania odgłosów dzikich zwierząt.
Odgadywanie, jakie zwierzę wydaje taki dźwięk.
Wypowiedzi dzieci na temat spotkań ze zwierzętami dziko żyjącymi na podstawie własnych przeżyć.
Zabawa dramowa, - „Jakie to zwierzę?”
Uczniowie za pomocą dramy wchodzą w rolę wybranego zwierzęcia leśnego. Pozostali zgadują, co to za zwierzę,
Rozmowa na temat życia zwierząt w lesie
Jak zwierzętom żyje się w lesie?
Czy ktoś zakłóca im spokój?
Kto je dokarmia?
Drama - „Jak w lesie zachowywać się nie wolno”
Uczniowie naśladują wszystkie złe rzeczy, które można zrobić w lesie.
Układanie rozsypanki wyrazowej mówiącej o złym zachowaniu się w lesie.
Drama
Uczniowie przedstawiają scenkę „rozmowy” zwierząt niezadowolonych z odwiedzin ludzi.
Próby udzielenia odpowiedzi na pytanie:
- Które leśne zwierzęta się nie lubią i dlaczego?
Zabawa na czworakach „Kulawy lis”
Uczestnicy stoją w dwóch rzędach w odległości 10 kroków naprzeciwko siebie. Na znak kulawe lisy (na rękach i jednej nodze) podskokami zmieniają rzędy. Zwyciężają ci, którzy pierwsi pokonają drogę i ustawią się równo w rzędach.
Rysowanie kredkami wybranego zwierzęcia leśnego
- Uzasadnienie, dlaczego narysowałeś akurat to zwierzę.