SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLASY II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: W szkole po wakacjach
Temat dnia: Mój podręcznik
Zapis w dzienniku: Wypowiedzi uczniów na temat książki dla klasy II. Poszanowanie książek. Wizytówka podręcznika. Pisownia wyrazów wielką literą. Tworzenie zbiorów według podanego kryterium. Wykonanie zakładki książki. Odtwarzanie wielkich liter za pomocą ruchów ciała.
Cel ogólny: Bogacenie zasobu wiedzy dotyczącej poszanowania książek
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- ułoży dłuższą wypowiedź na dany temat;
- napisze tytuły, nazwiska i imiona wielka literą;
- ułoży zasady obcowania z ksiażką;
- stworzy zbiory spełniające określony warunek;
- bezpiecznie posługuje się nożyczkami;
- starannie wykona pracę;
- odczyta tekst z właściwą intonacją;
- doda i odejmie określone liczby;
- wykona ćwiczenia rozwijające go fizycznie.
Metody: podająca, praktyczna, problemowa, eksponująca
Formy: indywidualna, zbiorowa, binarna
Środki dydaktyczne: podręczniki, karty pracy, kredki, bloki techniczne, nożyczki, książki, karty pracy przygotowane przez nauczyciela
Tok zajęć:
Rozmowa na temat podręcznika dla klasy II:
Jaki tytuł ma podręcznik?
Kto jest autorem?
Kto go zilustrował?
Jakie wydawnictwo wydało tę książkę?
Wykonanie karty pracy K. 2, ćw. 1, 2. Przygotowanie wizytówek podręcznika. Zwrócenie uwagi na pisownię wielka literą.
Odtwarzanie kształtów wielkich liter za pomocą ruchów ciała. Odgadywanie z ruchów ciała wszystkich liter demonstrowanych przez kolegów w parach lub przez wszystkie dzieci, reprodukowanie wskazanej przez nauczyciela litery.
Rozmowa na temat poszanowania książek. Nauczyciel zadaje pytanie:
Czego nie należy robić z książką?
Czego nie należy robić podczas czytania?
Czytanie próśb książki. Uzupełnianie zdań brakującymi wyrazami. K. 2, ćw. 5, 6.
Układanie haseł dotyczących poszanowania książek. Ustalenie, że będziemy postępować zgodnie z nimi:
nie oglądamy i nie czytamy książek przy jedzeniu!
nie niszczymy ich, nie dotykamy brudnymi rękoma!
nie zaginamy rogów!
miejsce, w którym zakończyliśmy czytanie zaznaczamy zakładką!
nie mażemy po książkach długopisem!
owijamy książki w okładki!
Niektóre dzieci otrzymują rozsypankę wyrazową.
Przeczytanie i przepisanie haseł do zeszytu.
Wykonanie zakładki do książki. Zwrócenie uwagi na bezpieczne posługiwanie się nożyczkami.
Zaprezentowanie swojej zakładki całej klasie.
W domu: wykonanie własnej wizytówki K. 2 ćw. 4.
MATEMATYKA
Żywa matematyka. Nauczyciel siada z dziećmi na dywanie w sali. Na dywanie leżą książki. Zadaniem dzieci jest podzielenie na zbiory wskazane przez nauczyciela:
książki małe – książki duże;
książki grube – książki cienki;
encyklopedie – baśnie – słowniki, itp.
Podzielenie książek i figur na zbiory. K.M. 2 ćw. 1, 2.
Powtórzenie dodawania i odejmowania – rozwiązywanie działań na tablicy. Przepisanie do zeszytu.
Wypełnianie kart pracy rozdanej przez nauczyciela.
Obliczenia K.M. 2 ćw. 3, 4.
Podsumowanie dnia i ewaluacja.