Scenariusz zajęć dla klasy III nauczania zintegrowanego 2


Scenariusz zajęć dla klasy III nauczania zintegrowanego

Ośrodek tematyczny: Edukacja europejska na co dzień w naszej szkole

Temat dnia: Ja też jestem Europejczykiem

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

edukacja społeczno-przyrodnicza

Uczeń:

edukacja polonistyczna

Uczeń:

edukacja matematyczna

Uczeń:

edukacja plastyczno-techniczna

     Uczeń:

edukacja muzyczno-ruchowa

     Uczeń:

Metody pracy:

podające: objaśnienia nauczyciela

poszukujące:     

-  rozmowa

- „burza mózgów"

-  praca z tekstem

-  praca z mapą

-  praca z ilustracją

-  praktyczne działanie

-  praca w małych grupach

eksponujące:     

-  pokaz

-  ekspozycja utworu muzycznego

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Standardy OKE:

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie do tematu lekcji

Swobodne wypowiedzi uczniów na temat „Lubisz pracować razem czy osobno? Dlaczego?" - na podstawie analizy sytuacji przedstawionych na ilustracjach w zeszycie ćwiczeń - s. 44 (załącznik nr 1).

Sformułowanie wniosku: „RAZEM JEST ŁATWIEJ, SZYBCIEJ I WESELEJ", zapisanie go na tablicy i w zeszytach ćwiczeń (na kolorowo).

2. Debata „Jakie korzyści niesie współpraca państw w UE?"

Wyjaśnienie pojęć: unia - „związek", „połączenie"; Unia Europejska - „związek państw europejskich".

- Ile państw należy do UE? Jakie to państwa?

Praca z mapą Europy. Wskazywanie na mapie państw należących do UE
i pokolorowanie konturów tych państw na rozdanych uczniom mapkach   
(praca indywidualna -
mapa Europy, załącznik nr 2)
-
Oszukaj Polskę i pokoloruj ją na biało-czerwono, a pozostałe państwa UE innym kolorem.

3. Rozszyfrowanie rozsypanki literowej - praca w grupach (załącznik nr 3)

Ułożenie i zapisanie hasła na tablicy i w zeszytach: „NIGDY WIĘCEJ   WOJNY!" - swobodne wypowiedzi uczniów dotyczące znaczenia tych słów.

Rozwinięcie myśli przez nawiązanie do historii i obchodów rocznicowych:
„Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej".

- Dlaczego tyle państw przystępuje do UE?
Nawiązanie do sformułowanego na początku lekcji wniosku.

Prezentacja portretu autora rozszyfrowanego hasła - Roberta Schumana,
nazywanego „ojcem Europy"
(portret R. Schumana).

Debata nad pojęciem: „Ojciec Europy" - deklaracja Schumana jako początek utworzenia UE.

- Jaki jest naczelny cel integracji?

- Które kraje rozpoczęły integrację?

Zapisanie odpowiedzi w zeszytach ćwiczeń s. 61-62 (załącznik nr 4).

4. Wymienienie symboli UE przez analogię do symboli naszego kraju:

- Czy Polska straciła swoją tożsamość narodową po wstąpieniu do UE?

- Jakie znacie symbole Polski (krótkie wypowiedzi na temat polskiego hymnu, godła, flagi i waluty).

- UE też ma swoje symbole (hymn, flaga, pieniądze).

a) Odczytanie hasła z „plątaninki" literowej w celu odgadnięcia tytułu hymnu UE: „Oda do radości" (załącznik nr 5).

                       Hymn Unii Europejskiej

                       niejedna gościła scena

                       to „Oda do radości"

                      Ludwika van Beethovena.

Wysłuchanie oryginalnej wersji hymnu UE (płyta CD z nagraniem hymnu), a następnie wspólne odśpiewanie I zwrotki hymnu (przyjęcie właściwej postawy).

b) Prezentacja flagi UE (flaga UE).

- Co przedstawia flaga UE?

- Co może oznaczać liczba 12 gwiazd? (załącznik nr 6)

- Jaki kolor dominuje na fladze UE?

Kolorowanie flagi UE. Zeszyt ćw. s. 53 (załącznik nr 7)

Quiz flagowy - Zeszyt ćw. s. 55 (załącznik nr 7)

c) Gimnastyka śródlekcyjna - migające, spadające i tańczące gwiazdki (kaseta z podkładem muzycznym).

d) Rozwiązanie działań matematycznych: „Magiczna dwunastka" - działania różne z liczbą 12 - Zeszyt ćw. s. 55 (załącznik nr 8).

e) Ekspozycja symbolu € na tablicy (załącznik nr 9).

Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że symbol euro podobny jest do greckiej litery epsilon. Kojarzy się też z pierwszą literą słowa „Europa". Podwójna linia oznacza, że waluta jest bardzo stabilna.

- Oglądanie monet i banknotów euro (banknoty i monety w euro i w złotówkach)

- Oddzielanie złotych polskich od euro - praca w grupach

5. Zakończenie lekcji (mierzenie jakości pracy)

- Test sprawdzający poznane wiadomości o Unii Europejskiej (załącznik nr 10)

- Odczytanie hasła finałowego: „JA TEŻ JESTEM EUROPEJCZYKIEM"

- Ocena pracy uczniów - wręczenie chorągiewek UE uczniom wyróżniającym się w pracy na lekcji.      

- Pamiątkowe zdjęcie.

Załącznik 1

0x01 graphic

(Zeszyt ćwiczeń s. 44)

Obejrzyj uważnie ilustracje i napisz, jakie korzyści niesie współpraca w grupie.

Lubisz pracować w grupie czy wolisz pracować indywidualnie?

 

Osobno

Razem

 

1..........................................

............................................

2...........................................

.............................................

3............................................

..............................................

 

1...........................................................

.............................................................

2...........................................................

.............................................................

3...........................................................

.............................................................

 

 

Wniosek:

...............................................................................................................................................

...............................................................................................................................................

...............................................................................................................................................

...............................................................................................................................................

Załącznik 2

0x01 graphic

Załącznik 3

Rozsypanka literowa (praca w grupach)

Pokoloruj każdy z trzech rodzajów figur innym kolorem. Rozsypane litery wpisz w odpowiedniej kolejności do diagramu.

Grupa I koloruje kółka.

Grupa II koloruje trójkąty.

Grupa III koloruje kwadraty.

Grupa IV (uczniowie zdolniejsi) koloruje wszystkie figury.

0x01 graphic

Załącznik 4

(Zeszyt ćwiczeń s. 61-62)

Ojcowie Europy

Dlaczego R. Schumana, J. Monneta, H. Spaaka, K. Adenauera nazywamy „ojcami" Europy?

0x08 graphic
Robert Schuman (1886-1963) polityk francuski, w czasie II wojny światowej walczył w ruchu oporu z hitlerowskimi Niemcami. Pełniąc funkcję MSZ Francji przedstawił plan utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. 9 maja 1950 r. Schuman powiedział: „Nie sposób stworzyć Europy jednym pociągnięciem pióra... Europa powstanie w solidarnym działaniu".

 

 

 

 

0x08 graphic
Jean Monnet (1888-1979) francuski polityk, ekonomista, gorący orędownik idei integracji, współautor książki „Stany Zjednoczone Europy" opracował Deklarację, którą Schuman wygłosił w dniu 9 maja 1950 r. W swoim pamiętniku Monnet napisał: „Aby pokój mógł istnieć, musi dojść do powstania zjednoczonej Europy...".

 

 

 

 

0x08 graphic
Konrad Adenauer (1876-1967) niemiecki polityk, wielokrotnie aresztowany przez hitlerowców, rzecznik pojednania europejskiego. W latach 1949-1955 pełnił funkcję kanclerza Niemiec, ministra spraw zagranicznych. 16 lutego 1967 r. powiedział: „Europa musi być wielka ...".

 

 

 

 

0x08 graphic
Paul-Henri Spaak (1899-1972) belgijski polityk, premier, wielokrotny minister spraw zagranicznych, współzałożyciel EWG i NATO - jej generalny sekretarz. 11 grudnia 1951 r. powiedział: „Bierzmy się natychmiast do pracy, by pokazać, jak wyobrażamy sobie Wspólnotę Europejską... porzućmy nasz narodowy egoizm...".

 

 

K. Ruchniewicz, Edukacja europejska. Europa daleka czy bliska. Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. E. Romera, Wrocław 2002.

 

Deklaracja Roberta Schumana

Przeczytaj uważnie fragment „Deklaracji Schumana" i odpowiedz na pytania:

1. Które kraje powinny rozpocząć integrację?

..........................................................................................................................................

...........................................................................................................................................

 

2. Jaki jest naczelny cel integracji?

............................................................................................................................................

............................................................................................................................................

............................................................................................................................................

............................................................................................................................................

„Głównym celem Francji .... była zawsze służba pokojowi. Nie było Europy, mieliśmy wojnę. ..... Europa nie powstanie od razu, ani w całości: Zgromadzenie narodów europejskich wymaga, by usunięta została odwieczna wrogość Francji i Niemiec..."

Załącznik 5

0x01 graphic

Załącznik 6

(Zeszyt ćwiczeń s. 48-52)

Symbole unijne - flaga

Przeczytaj uważnie tekst.

8 grudnia 1955 r. Rada Europy przyjęła oficjalną flagę - 12 gwiazd w miejscu godzin na tarczy zegara. Barwa chabrowa jest symbolem nieba, świecące gwiazdy mogą symbolizować ludy Europy, a zamknięty krąg - jedność między narodami.

Liczba 12 gwiazd może także oznaczać:

-  godziny zegara

0x08 graphic
  

 

 

 

 

 

- znaki zodiaku

0x08 graphic
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- miesiące

0x08 graphic

Załącznik 7

(Zeszyt ćwiczeń s. 53-55)

1986 r. flaga Rady Europy została przyjęta jako flaga Wspólnot Europejskich

1992 r. po wejściu w życie Traktatu o Unii Europejskiej - Traktatu z Maastricht - stała się flagą Unii Europejskiej

0x08 graphic
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Quiz flagowy

Podkreśl właściwą odpowiedź.

1. Liczba gwiazd symbolizuje:

a) 12 państw członkowskich Unii Europejskiej

b) liczbę doskonałą, magiczną

2. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej każde z 25 państw:

a) zachowuje swą flagę narodową

b) musi zrezygnować ze swojej flagi

Źródło: Gry i zabawy w edukacji europejskiej, s. 17

Załącznik 8

(Zeszyt ćwiczeń s. 55)

Magiczna dwunastka

Uzupełnij tabelę według instrukcji.

0x08 graphic
0x08 graphic

Załącznik 9

Załącznik 10

Test o Unii Europejskiej

Zakoloruj żółtą kredką okienko z sylabą obok 0x08 graphic
właściwej odpowiedzi:

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic


