Scenariusz zajęć dla klasy II
Data: 23.09.2008
Prowadzący: Liszka Katarzyna
KRĄG TEMATYCZNY:
Wrzesień niesie jesień
TEMAT DNIA:
Podziwiamy ogrody kwiatowe.
CEL OGÓLNY:
Dzielenie wyrazów na sylaby, litery, głoski, rozpoznawanie dwuznaków na przykładzie roślin ogrodowych.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń zna:
Budowę rośliny ozdobnej - kwiatu,
Nazwy jesiennych kwiatów.
Uczeń potrafi:
Dostrzec piękno świata roślinnego,
Rozpoznawać rośliny ogrodowe na ilustracji,
Dzielić wyrazy na litery, głoski i sylaby,
Wyróżniać dwuznaki w wyrazach.
METODY:
słowna: pogadanka,
praktyczno-ćwiczeniowa.
FORMY ORGANIZACYJNE:
zbiorowa,
indywidualna-jednolita.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
zagadka matematyczna,
podręcznik,
zeszyt ćwiczeń,
warzywa,
wszelkie przybory potrzebne do zrobienia surówki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Wprowadzenie do tematu zajęć przez rozwiązanie hasła:
7 + 6 = J 2 + 17 = W 7 + 10 = E 3 + 6 = E
14 + 4 = A 2 + 1 = I 10 + 2 = N 5 + 6 = K
4 + 1 = Y 12 + 3 = E 1 + 5 = N 12 + 4 = S
5 + 5 = I 3 + 4 = T
13 |
15 |
16 |
10 |
9 |
6 |
12 |
17 |
11 |
19 |
3 |
18 |
7 |
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Czytanie tekstu Marii Kownackiej „Ogródek kwiatowy”.
Jakie kwiaty rosną w jesiennym ogrodzie?
Jak wyglądają?
Praca z zeszytem ćwiczeń.
Omówienie budowy rośliny na przykładzie chryzantemy.
Zapisywanie w odpowiednich miejscach nazw części rośliny.
Zabawa muzyczno - ruchowa do nagrania Pt. „Walc kwiatów” Piotra Czajkowskiego.
Podział wyrazów na litery, głoski, sylaby.
Uzupełnianie tabelki w ćwiczeniach.
Wyszukiwanie wyrazów zawierających dwuznaki.
Wykonywanie działań na dopełnienie w zakresie drugiej dziesiątki.
- Praca z zeszytem ćwiczeń
7. Wykonanie surówki z warzyw.
Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas przygotowania surówki.
Degustacja surówki.