Scenariusz zajęć dla grupy 4-5 latków
Data: 29.02.2008
Prowadzący: Liszka Katarzyna
W świecie dźwięków - piano i forte
TEMAT DNIA:
„Pająk i muchy”- spontaniczna i żywiołowa zabawa dzieci. Utrwalenie wiadomości na temat bezpieczeństwa na drodze.
1) Wskazanie różnicy między dźwiękami głośnymi i cichymi (forte-piano). Zajęcia plastyczne- pobudzenia twórczej aktywności dzieci(wydzieranie obrazka). Kolorowanie obrazków identycznych.
2)Zajęcia ruchowe- pobudzenie aktywności ruchowej.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko zna:
zasady bezpieczeństwa na drodze
znaczenie słów głośny, cichy
słowa piosenki „Wlazł kotek na płotek”
Dziecko potrafi:
zastosować słowa głośno, cicho
zastosować się do polecenia nauczyciela
bawić się zgodnie z innymi dziećmi
wskazać obrazki identyczne
rozróżnić dźwięk głośny od cichego
METODY:
słowna: pogadanka, opowiadanie, praca z książką
oglądowa: pokaz
praktyczno-ćwiczeniowa
FORMY ORGANIZACYJNE:
indywidualna-jednolita
zbiorowa
POMOCE:
gazety
tamburyn
kolorowy papier lub bibuła
kredki
klej
obrazek „4 autka”
obrazek z konturem samochodu
szarfy
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności)
Zabawa ze śpiewem „Pająk i muchy”
Dzieci biegają w luźnej gromadce naśladując muchy. Na słowo „pająk” zastygają w bezruchu. Zadaniem „pająka” jest złapanie jak największej ilości much, które się poruszają.
Utrwalenie wiadomości na temat bezpieczeństwa na drodze
Jak powinno się jeździć: szybko czy wolno?
Gdzie siedzą dzieci w samochodzie: z tyłu czy z przodu?
W czym siedzą dzieci?
Co to jest mandat?
Wskazanie różnicy między dźwiękiem głośnym(forte) i cichym(piano):
Zabawa „Wiosenny deszczyk”
Na podłodze rozłożonych jest tyle gazet ile dzieci. Zadaniem dzieci jest na sygnał „pada deszczyk” cichutko pukać paluszkami w gazetę. Na sygnał „grzmot” uderzanie rękami w gazetę.
Ciche chodzenie na palcach- głośne tupanie
Pukanie palcem w stolik-głośne uderzanie dłonią
Naśladowanie polującego kotka- ciche skradanie się na czworakach
Naśladowanie słonia- tąpanie, głośny chód
Zajęcia plastyczne
Wyklejanie kolorową bibułą/kolorowym papierem konturu samochodu (dla każdego dziecka taki sam obrazek samochodu)
Wskazywanie podobieństwa - wybieranie spośród czterech obrazków dwóch identycznych i pokolorowanie ich
Zabawa ruchowa „Lawina”
Dziecko, które ma na sobie szarfę łapie inne dzieci. Dotknięte dziecko pomaga łapać inne dzieci łapiącemu.