SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA GRUPY SZCZEŚCIOLATKÓW
METODA DOBREGO STARTU
Temat: Opracowanie graficzne piosenki „Taki ze mnie wilk”
Cel główny: Przygotowanie do podjęcia nauki w szkole, kształtowanie rozumienia treści symbolicznych
Cele szczegółowe:
Kształcący- Rozwijanie funkcji percepcyjno- motorycznych
Dydaktyczny- Przygotowanie do nauki czytania i pisania
Wychowawczy- Uspołecznianie, wdrażanie do samokontroli i autokorekty
Formy: Ćwiczenia ruchowe, ruchowo- słuchowe, ruchowo- słuchowo- wzrokowe
Pomoce: Cd „Bajki- grajki” - słuchowisko „Czerwony Kapturek”, wielkoformatowa plansza z wzorem graficznym, kartoniki z wzorem graficznym dla każdego dziecka, ilustracja przedstawiająca wilka dla każdego dziecka, woreczki wypełnione grochem, tacki z piaskiem, kartki a4, kartony szare a2, kredki (pastela olejna), farby, pędzle, kubeczki z wodą. Wszystkie materiały należy zgromadzić w 7 zestawach.
Czas trwania: 40 min
Przebieg zajęć:
Zajęcia wprowadzające;
- marsz parami przy muzyce
- przywitanie w parach poprzez podawanie prawej ręki
-słuchanie piosenki `Taki ze mnie wilk”, odtwarzanej z Cd
- rozmowa nt. treści piosenki: „o czym była?', „jakie wilk miał zamiary?”, „w jakim był nastroju?”
- ćwiczenie słuchu fonematycznego: wyodrębnianie z tekstu piosenki:
a) zdań : „ Gdy wilkowi w brzuchu burczy?”- „Dostaje skurczy” ; „Na kogo wilk ma chrapkę?” -„ I na babkę i na wnuczkę” , „Wilk dał w las nurka by?”- „ Zmylić Kapturka”
b) wyrazów: uzupełnianie po jednym słowie z tekstu recytowanego przez nauczycielkę np.: „ Gdy w … burczy …skurczy i …jem…że…taki…wilk”
c)głosek: odpowiedzi na pytanie, na jaką głoskę zaczynają się poszczególne wyrazy w tekście
- ćwiczenia na pamięć i spostrzegawczość wzrokową
a) zagadki- Gdzie mieszka wilk? Jakie zwierze domowe jest krewnym wilka? Jak nazywa się rodzina wilka? Jak nazywa się żona wilka?
b) jaki jest wilk na obrazku?- wyodrębnianie pierwszorzędowych cech zwierzęcia
c) jaki nastrój ma dziś wilk na obrazku?
Zajęcia właściwe:
Ćwiczenia ruchowe:
dzieci naśladują skradanie się wilka przez zarośla, wysoko podnoszą nogi, wyciągają ręce , rozcapierzają `pazury” czyli palce
ćwiczenia ortofoniczne: dzieci naśladują dźwięk burczenia w brzuszku: brrrrr, oraz warczenie wilka : wrrrrr
Ćwiczenia ruchowo- słuchowe:
dzieci siedzą w kółeczku i mają przed sobą woreczki z grochem. Wystukują na nich rytm piosenki:
- pięścią lewej ręki
- wewnętrzną stroną lewej ręki
- zewnętrzną stroną lewej ręki
- brzegiem lewej dłoni
Analogiczne ćwiczenie przeprowadzane z dłonią prawą
Ćwiczenia ruchowo- wzrokowo- słuchowe:
próby samodzielnego odtwarzania rytmu piosenki ( klaskanie, przytupy, kreślenie w powietrzu dowolnych wzorów)
demonstracja i omówienie wzoru: Z ilu kresek się składa ; Przypomnienie określenia poziomy, pionowy, poprzeczny- jakie są te kreski? ; Co przypominają? ( wilcze kły)
demonstracja przez nauczycielkę sposobu wykonania ćwiczenia wraz ze śpiewem
- kreślenie linii poprzecznych w dół i w górę- naprzemiennie
- kreślenie od strony lewej do prawej
d) dzieci wodzą palcami po wzorze otrzymanym na początku zajęć
e) dzieci, stojąc , odtwarzają wzór graficzny : ręką w powietrzu, ręką na podłodze, następnie nogą na podłodze. Ćwiczenie wykonywane wraz z próbą śpiewu piosenki.
f) odtwarzanie wzoru na tacce z piaskiem- wielokrotnie po tym samym śladzie
g)odtwarzanie wzoru kredką na kartce
h) odtwarzanie wzoru czystym pędzlem na kartonie
i) odtwarzanie wzoru pędzlem z farbą na kartonie
j) omówienie prac, wyszukiwanie błędów, ustalenie, co dzieciom sprawiło największą trudność
Zakończenie:
swobodny taniec w parach przy piosence\
pożegnanie i podziękowanie za zajęcia