Scenariusz zajęć dla grupy 5 6 letniej pomysły na nudę

Temat bloku: "Pomysły na deszczową pogodę".


Temat dnia: "Pomysły na nudę".


Usytuowanie tematu w podstawie programowej:

Miejsce tematu w programie pracy przedszkola:

Poznajemy przyrodę

Nasza grupa

Rozwijanie mowy

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Dziecko;

Obszary edukacji:

Metody pracy:

Środki i materiały:

Literatura:

* Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci "Nasze przedszkole", Grupa Edukacyjna S.A., Kielce 2009,

* Podstawa programowa wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego,

* Przewodnik metodyczny cz. 2 Wiesława Żaba-Żabińska "Bawię się i uczę", Grupa edukacyjna S.A., Kielce 2010.


Przebieg zajęć:


Przewidywane osiągnięcia

Zadania do wykonania dla dziecka

Przebieg realizacji zadania

Materiały dydaktyczne

Dziecko opowie o pomysłach na ciekawe spędzenie czasu.

Opowiedz o aktywnych formach spędzania wolnego czasu.

Nauczyciel zachęca do wspólnej rozmowy na temat nudy i tego co możemy zrobić, aby się jej pozbyć.


Dziecko wysłucha wiersza pt. "Pomysł na nudę" i wypowie się na jego temat.

Wysłuchaj wiersza pt."Pomysł na nudę" i wypowiedz się na jego temat.

Nauczyciel zaprasza do wysłuchania wiersza pt. "Pomysł na nudę" i zachęca do wypowiadania się na jego temat.

Wiersz M. Wojtczak "Pomysł na nudę".

Dziecko przegoni nudę z przedszkola zabawą ruchową.

Wysłuchaj zasad zabawy i przegoń nudę z przeszkola.

Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy ruchowej "Czarowanie-przeganianie nudy". Dzieci wraz z nauczycielem stoją w kręgu. Wyciągają ręce przed siebie i mówią; -Nudo, nudo nie zwlekaj! Odejdź od nas, uciekaj!.

Następnie podają sobie ręce i wesoło powtarzają

-Bawić się będziemy wspaniale! Nudy tu nie będzie wcale!

Zabawa powtarzana jest kilkakrotnie.


Dziecko zaśpiewa i zilustruje treść piosenki.

Zaśpiewaj piosenkę ilustrując jej treść ruchem.

Nauczyciel włącza kasetę z piosenką pt. "Tańcz ze mną". Zachęca do wspólnego śpiewu i inscenizacji treści piosenki. Demonstruje taniec.

Magnetofon, kaseta magnetofonowa z nagraniem.

Dziecko wymieni przykłady cichych i głośnych dźwięków spotykanych w codziennym życiu.

Podaj przykłady dźwięków cichych i głośnych spotykanych w codziennym życiu.

Nauczyciel opowiada o dźwiękach cichych i głośnych. Prosi dzieci o podanie przykładów dźwięków o różnym natężeniu (cichych, głośnych) spotykanych w codziennym życiu np dźwięk głośny – latający samolot, dźwięk cichy – mruczenie kotka..


Dziecko dokona segregacji instrumentów na głośne i ciche.

Przyjżyj się uważnie przedstawionym instrumentom i dokonaj ich podziału na dwie grupy – głośne i ciche.

Nauczyciel rozkłada na dywanie różne instrumenty. Zadaniem dzieci jest podzielenie przygotowanych instrumentów na dwie grupy – głośne i ciche.

Bębenek, tamburyna, trójkąt, cymbałki, dzwonki, talerze, grzechotki.

Dziecko zaprezentuje wzorowego dyrygenta orkiestry.

Wysłuchaj zasad i przedstaw wzorowego dyrygenta orkiestry.

Nauczyciel zachęca do zabawy "Dyrygent". Wyjaśnia zasady. Dzieci siedzą w półkolu mając instrumenty perkusyjne. Przed nimi stoi jedno dziecko – dyrygent. Gdy dyrygent podniesie rękę do góry – wszystkie dzieci grają na instrumentach jak najgłośniej, gdy opuści ręce – grają cicho.

Bębenek, tamburyna, trójkąt, cymbałki, dzwonki, talerze, grzechotki.

Dziecko wymieni oznaki późnej jesieni.

Zaobserwuj znaki późnej jesieni podczas spaceru i wypowiedz się na ich temat.

Nauczyciel zaprasza na spacer w celu obserwowania późnojesiennej przyrody.


Dziecko wskaże dokonane zmiany w układzie zabawek.

Spójrz na ułożenie zabawek i powiedz co się w nim zmieniło.

Nauczyciel zachęca do zabawy dydaktycznej "Co się zmieniło?". Przygotowuje pięć małych zabawek. Ustawia je w środku koła utworzonego przez dzieci. Jedno dziecko wychodzi z sali, a nauczyciel zmienia ułożenie zabawek. Zadaniem dziecka po powrocie do sali jest wskazanie, co zmieniło się w układzie zabawek.

Lalka, klocek, piłeczka, maskotka, skarbonka.

Dziecko wykona ludka przedstawiającego "Nudę-marudę".

Stwórz z plasteliny ludka przedstawiającego "Nudę-marudę".

Nauczyciel rozdaje dzieciom plastelinę potrzebną do stworzenia stworka "Nudy-marudy". Wyjaśnia, że wygląd ludka może być dowolny..

Plastelina.

Dziecko oceni pracę swoich kolegów.

Oceń własną pracę i pracę swoich kolegów.

Nauczyciel organizuje wystawę prac dzieci, zachęca do samooceny i komentowania prac kolegów.

Wykonane prace dzieci.


