Scenariusz
Grupa przedszkolna: 5-6 latki
Czas trwania: 4 godziny
Temat dnia: „Nad stawem”
Miejsce tematu w Podstawie Programowej:
1b, 2e, 3bc, 5d, 8ab, 12a, 14acf,
Miejsce tematu w programie pracy przedszkola:
Poznajemy przyrodę
poznanie roślin i zwierząt żyjących nad stawem, zwrócenie uwagi na rośliny i zwierzęta będące pod ochroną
Nasza grupa
uczestniczenie we wspólnych zabawach np. ruchowych
Rozwijanie mowy
samodzielne budowanie zdań, poszerzanie słownika językowego o nowe terminy
Cele zajęć
Cele ogólne:
utrwalenie wiadomości na temat życia nad stawem,
rozwijanie wrażliwości słuchowej i spostrzegawczości
doskonalenie sprawności manualnej
Cele operacyjne:
wypowie się co najmniej w dwóch zdaniach na temat życia nad stawem,
wymieni 4 rośliny i 4 zwierzęta występujące nad stawem,
podzieli 6 nowo poznanych wyrazów na głoski i sylaby,
zaśpiewa piosenkę pt. „Była sobie żabka mała” i zilustruje ruchem ciała jej treść,
zapozna się z pojęciem; „pod ochroną”,
wykona pracę plastyczno-techniczną „Żabka” określoną techniką,
rozpozna odgłosy zwierząt i nazwie je.
Materiał nauczania:
Wiedza na temat życia nad stawem, roślin i zwierząt objętych ścisłą ochroną występujących nad stawem. Wykonanie „zielonej żabki” - praca plastyczno-techniczna. Głoskowanie i sylabowanie nowo poznanych wyrazów. Rozpoznawanie odgłosów i nazywanie zwierząt, które je wydają – ćwiczenia słuchowe. Ilustrowanie ruchem treści piosenki pt. „Była sobie żabka mała”. Poszerzanie słownika językowego o nowy termin: „pod ochroną”.
Metody uczenia się:
metoda asymilacji wiedzy; opis, opowiadanie, pogadanka, wykład informacyjny, objaśnienie, praca z książką
metoda problemowa; nauczanie problemowe, wykład problemowy, dyskusja dydaktyczna
metoda badawcza
metoda eksponująca; wystawa/ekspozycja, pokaz
Obszary edukacji:
Ruchowy, ruchowo – muzyczny, polonistyczny, przyrodniczy, plastyczno – techniczny
Środki i materiały dydaktyczne
Piosenka pt. „Witam Was”, tamburyna, piosenka pt. „Była sobie żabka mała”, ilustracja przedstawiająca życie nad stawem, obrazek żółwia błotnego, raka, bociana, ważki, żaby, ryby, zająca, jaskółki, plansza prezentująca rośliny występujące nad stawem ( lilia wodna, kaczeniec, pałka wodna), kartki z bliku rysunkowego, kredki, wiersz Ewy Skorek pt. „Staw”, CD2 27, rolki po papierze toaletowym, bibuła, nożyczki, klej, papier techniczny
Zadanie |
Obszar edukacji |
Czynności nauczyciela |
Czynności dziecka |
Środki i materiały |
Samodzielne rezultaty |
Uwagi o realizacji |
1. „Witam was” - zabawa powitalna. |
Ruchowo-społeczny |
Nauczyciel zachęca dzieci do wspólnego śpiewania i inscenizowania ruchem rąk treści piosenki. |
Dziecko śpiewa i inscenizuje ruchem rąk treść piosenki pt. „Witam was”. |
- piosenka pt. „Witam was”. |
Dziecko: - zaśpiewa powitalną piosenkę, - wykaże się kulturą osobista podczas powitania. |
|
2. „Nad stawem” - zabawa ruchowa. |
Ruchowy |
Nauczyciel zaprasza dzieci do marszu biegu i podskoków w rytmie wygrywanym na tamburynie. Objaśnia zasady zabawy. Na przerwie w grze uczniowie naśladują bociana (marsz z wysokim unoszeniem kolan), żabę (podskoki), raka (chodzenie na czworaka tyłem). |
Dziecko uważnie słucha nauczyciela i reguł zabawy. Porusza się po sali w rytmie wygrywanym na tamburynie przez nauczyciela. Na przerwie w grze zamienia się w zwierzątka mieszkające nad stawem: bociany – maszeruje z wysokim unoszeniem kolan, żaby – skacze, raki – chodzi na czworakach tyłem. |
- tamburyna |
Dziecko: - uczestniczy w zabawie według określonych reguł, - umiejętnie naśladuje zwierzęta: bociana, żabę, raka. |
- dbanie o bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy. |
3. „ Była sobie żabka mała” zabawa muzyczni – ruchowa . |
Ruchowo - muzyczny |
Nauczyciel włącza podkład muzyczny z piosenką pt. „Była sobie żabka mała” i proponuje, aby dzieci naśladując nauczyciela wspólnie śpiewali i inscenizowali treść piosenki ruchem ciała. |
Dziecko naśladując nauczyciela inscenizuje treść piosenki ruchem ciała. |
- piosenka pt. „Była sobie żabka mała” |
Dziecko: - zaśpiewa piosenkę pt. „Była sobie żabka mała”, - zilustruje ruchem ciała treść piosenki. |
- dbanie o bezpieczeństwo dziecka. |
4. „Życie nad stawem” - praca z obrazkiem. |
Przyrodniczy |
Nauczyciel wskazuje obrazek przedstawiający staw i prosi dzieci o opisanie tego co się na nim dzieje. Zadaje dzieciom pytania: - Co dzieje się nad stawem? - Jakie rośliny i zwierzęta możemy zobaczyć nad stawem? Wskazuje dzieciom rośliny występujące nad stawem objęte ścisłą ochroną (grążel – kaczeniec, grzebień – lilia wodna, nenufar, pałka wodna – tatarak). Opowiada dzieciom o zwierzętach będących pod ochroną (zając, bocian, jaskółka, ważka, żaba, ryba, rak, żółw błotny). Omawia ciekawostki związane z prezentowanymi zwierzętami. |
Dziecko uważnie słucha nauczyciela, bierze aktywny udział w zajęciach i odpowiada na pytania nauczyciela. |
- ilustracja przedstawiająca życie nad stawem, - obrazek żółwia błotnego, raka, bociana, ważki, żaby, ryby, zająca, jaskółki, - plansza prezentująca rośliny występujące nad stawem ( lilia wodna, kaczeniec, pałka wodna). |
Dziecko: - poszerza swoją wiedzę na temat życia nad stawem, - opisuje przedstawiony obrazek, - potrafi wymienić zwierzęta i rośliny występujące nad stawem, - wie co znaczy termin „pod ochroną” - wymieni zwierzęta będące pod ochroną.
|
|
5. Sylabowanie poznanych wyrazów. |
Polonistyczny |
Nauczyciel powtarza dzieciom nazwy nowo poznanych roślin i zwierząt. Zachęca do głoskowania i sylabowania podanych nazw. |
Dziecko głosuje i sylabuje nowo poznane wyrazy. |
|
Dziecko: - potrafi podzielić wyraz na głoski i sylaby, - widzi różnicę między głoską, a sylabą. |
|
6. „Staw” - rysowanie pod dyktando. |
Polonistyczny |
Nauczyciel recytuje dzieciom wiersz pt. „Staw”. Proponuje, aby dzieci wyobraziły sobie recytowane życie nad stawem i narysowali to w powietrzu. Następuje ponowne wykonanie recytacji i zadania na kartkach rozdanych przez nauczyciela. Nauczyciel zachęca do kolorowania kredkami powstałego obrazu. |
Dziecko słucha recytacji nauczyciela i wyobrażając sobie przedstawiony staw, ruchem ręki obrazuje go w powietrzu. Następnie wykonuje to samo zadanie na kartkach rozdanych przez nauczyciela. Koloruje powstały rysunek stawu. |
- kartki, - kredki, - wiersz pt. „Staw” |
Dziecko: - narysuje „w powietrzu” staw recytowany przez nauczyciela, - wykona rysunek stawu w odpowiednich kolorach podczas recytacji nauczyciela |
- zwrócenie uwagi na czystość warsztatu pracy, - dbanie o bezpieczeństwo dziecka. |
7. „Odgłosy znad stawu” - ćwiczenia słuchowe. |
Przyrodniczy |
Nauczyciel włącza dzieciom nagranie odgłosów zwierząt znad stawu. Prosi o uważne wysłuchanie, rozpoznanie odgłosów i ich nazwanie. |
Dziecko uważnie słucha odgłosów zwierząt, rozpoznaje je i nazywa zwierzęta, które je wydają. |
- CD2 27 |
Dziecko: - uważnie słucha prezentowanego nagrania, - rozpoznaje odgłosy zwierząt i nazywa je. |
|
8. „ Żabka” - praca plastyczno – techniczna. |
Plastyczno - techniczny |
Nauczyciel zachęca dzieci do wykonania pracy zielonej „żabki”. Prezentuje wcześniej wykonany już przykład pracy. Narzuca technikę wykonania rozdając dzieciom potrzebne materiały. Kolejno przedstawia i objaśnia etapy tworzenia „żabki”.
Nauczyciel organizuje wystawę prac dzieci, skłania je do samooceny prac zadając pytania: - Która z prac najbardziej się wam podoba? - Jak myślicie, która z prac jest najbardziej interesująca? Dlaczego? |
Dziecko słucha nauczyciela. Ogląda przykład przestawionej pracy. Starannie wykonuje pracę plastyczno-techniczną „Żabkę”.
Dziecko odpowiada na pytania zadane przez nauczyciela, ocenia pracę swoich kolegów z uzasadnieniem. |
- rolki po papierze toaletowym, - bibuła, - nożyczki, - klej. - kredki, - papier techniczny |
Dziecko; - starannie wykona pracę w odpowiednich kolorach, - samodzielnie, pełnym zdaniem wyrazi swoją opinię na temat innych prac, - kształtuje umiejętność manualną ręki. |
- dbanie o bezpieczeństwo uczniów w posługiwaniu się nożyczkami, - zwrócenie uwagi na czystość warsztatu pracy. |
9. „Bocian i żabki” - zabawa ruchowa. |
Ruchowy |
Nauczyciel wyjaśnia zasady zabawy. Wskazuje jedno dziecko, które będzie „bocianem”, pozostałe dzieci to „żabki”. Zadaniem „bociana” jest złapanie wszystkich „żabek”. Złapana „żabka” trzyma za rękę „bociana” towarzysząc mu podczas łapania innych dzieci. Zabawa dobiega końca wówczas, gdy wszystkie dzieci zostaną schwytane przez „bociana”. |
Dziecko - „bocian” łapie pozostałe dzieci - „żabki”. Złapane dziecko trzyma za rękę „bociana” i towarzyszy mu podczas łapania innych. |
|
Dziecko: - uczestniczy w zabawie według określonych reguł. |
- dbanie o bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy, - zwrócenie uwagi na tępo biegania dzieci. |
Podsumowanie:
Rozmowa z dziećmi na temat tego co zapamiętały z dzisiejszych zajęć.
Nauczyciel zaprasza wszystkie do koła, prosi, aby każdy wygodnie usiadł na dywanie. Trzyma w ręku małą piłkę, rzuca ją do wybranej osoby zadając pytanie; „Co zapamiętałeś z dzisiejszych zajęć?”. Dziecko odpowiada nauczycielowi odrzucając piłkę.
Zabawa słuchowa „Głuchy telefon”
Nauczyciel szepcze cicho do ucha wybranemu dziecku hasło. Zadaniem dziecka jest przekazanie tego hasła kolejnemu dziecku tak,aby nikt nie słyszał. Zabawa dobiega końca, gdy hasło przebiegnie po całym kole, a ostatnie dziecko wstanie i wypowie je na głos. Wspólnie z nauczycielem dzieci sprawdzają czy hasło jest poprawne.
Pożegnanie piosenką „Żegnam Was”
Nauczyciel zaprasza dzieci do zaśpiewania pożegnalnej piosenki przedszkolaków inscenizując jej treść ruchem rąk.