Scenariusz zajęć dla grupy „0” 25.04.08r.
Prowadząca: Joanna Kupidura
Czas trwania: około 30 min.
Blok tematyczny: Zwierzęta na wsi
Temat dnia: Wiejska zagroda
Cele ogólne:
poznanie wybranych zwierząt żyjących w gospodarstwie rolnym;
rozumienie treści przekazywanych przez znaki słuchowe i słowne;
Cele szczegółowe:
Kategoria A- uczeń pamięta
nazwy i wygląd poznanych zwierząt;
miejsca zamieszkania zwierząt żyjących w gospodarstwie;
treść zagadek słownych i muzycznych;
Kategoria B- uczeń rozumie
odczytywane wyrazy;
treść śpiewanej piosenki;
polecenia nauczyciela;
Kategoria C- uczeń potrafi
ułożyć obrazek z elementów;
naśladować wybrane zwierzę;
logicznie odpowiedzieć na zadane pytanie;
Cele wychowawcze:
kulturalne zachowanie się podczas zajęć;
kształtowanie życzliwości wobec rówieśników;
Metody pracy:
poszukujące (odpowiedzi na zagadki);
podające (pytania nauczyciela, zagadki);
problemowe (dobieranie podpisów do ilustracji);
praktycznego działania (układanie puzzli);
ekspresyjne (improwizacja ruchem i dźwiękiem);
Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna zróżnicowana;
Środki dydaktyczne: tablica demonstracyjna- zagroda wiejska, piosenka
S. Kraszewskiego i E. Witkowskiej pt.: „Zwierzęta w gospodarstwie”, odgłosy zwierząt, zagadki, ilustracje zwierząt, kartoniki z nazwami zwierząt, puzzle, naklejki ze zwierzętami, koszyk z trawą
Przebieg zajęć:
Dzieci siedzą przed tablicą demonstracyjną, nauczycielka śpiewa piosenkę
1.Mam ja na wsi dom bogaty, gospodarzę sam
Czworonogie i skrzydlate tam zwierzęta mam!
Mam konie w stajni, krowy w oborze,
świnie w chlewiku, dwa psy na dworze
Ref. Mój dobytek kwicze, kwacze,
chrumka, mruczy, gęga, gdacze!
A ja biegam, karmie, poje
biedy się nie boje!
2.Mam ja na wsi dom bogaty, gospodarzę sam
Czworonogie i skrzydlate tam zwierzęta mam!
Kury w kurniku, kaczki w sadzawce,
w szopie indyki, gęsi na trawce
Ref. Mój dobytek kwicze, kwacze,
chrumka, mruczy, gęga, gdacze!
A ja biegam, karmie, poje
biedy się nie boje!
Rozmowa na temat piosenki
Pytania zadawane przez nauczyciela:
Kto posiada zwierzęta? (gospodarz)
Jakie zwierzęta posiada gospodarz? (konie, krowy, świnie itd.)
Gdzie mieszkają zwierzęta? (stajnia, obora, chlewik itd.)
Jak nazywa się ogrodzone miejsce, w którym żyją wszystkie wymienione zwierzęta? (zagroda)
Umieszczenie kartoniku z napisem „zagroda” nad tablicą
Zagadki muzyczne
Zadaniem dzieci jest odgadniecie jakie zwierzę wydaje usłyszane odgłosy, wybranie ilustracji oraz podpisu zwierzątka i umieszczenie w odpowiednim miejscu w zagrodzie
Zagadki słowne
Po błocie człapie i pływam po rzece.
Mam ładne skrzydła ale niedaleko lecę. (kaczka)
Wypuszczony z klatki, wesoło po trawie kica.
Lubi mlecz i marchewkę, puszystym futrem zachwyca. (królik)
Najwierniejszy to przyjaciel domu i człowieka.
Dobrym ludziom chętnie służy, na złych warczy i szczeka. (pies)
Zadaniem dzieci jest odgadniecie zagadki, wybranie ilustracji oraz podpisu zwierzątka i umieszczenie w odpowiednim miejscu z zagrodzie.
Zabawa ruchowa z ćwiczeniami ortofonicznymi.
Dzieci naśladują dźwiękiem i gestem wybrane zwierzę.
Indywidualna praca przy stolikach
Ułożenie z puzzli obrazka przedstawiającego zwierzątko z wiejskiej zagrody.
Ewaluacja
Dzieci, którym podobały się zajęcia umieszczają swoje naklejki ze zwierzętami na trawce w koszyku, a którym nie, obok koszyka.