Scenariusz zajęć dla grupy 5 6 letniej Rak nieborak

Scenariusz



Grupa przedszkolna: 5 - 6 latki


Czas trwania; 5 godzin


Temat dnia; "Rak nieborak"


Miejsce tematu w podstawie programowej:

1ab, 2e, 3abc, 4b, 5d, 8ab, 9b, 12a, 13a, 14ef,



Miejsce tematu w programie pracy przedszkola:

Poznajemy przyrodę

Nasz grupa

Rozwijanie mowy



Cele zajęć


Cele ogólne:







Cele szczegółowe:

Dziecko:


Materiał nauczania:

Wiedza na temat zwierząt będących pod ochroną. Informacje dotyczące raka, jego budowy i cech charakterystycznych. Wykonanie pracy plastyczno-technicznej "Rak" techniką origami. Przeliczanie kół w zakresie 20. Wyodrębnienie różnic pomiędzy kołami oraz ułożenie ich w kolejności rosnącej. Nauka "Piosenki o raku Nieboraku" i zilustrowanie ruchem ciała jej treści. Poszerzanie słownika językowego o nowe terminy. Głoskowanie i sylabowanie nowo poznanych wyrazów.


Metody uczenia się:


Obszary edukacji:


Środki i materiały dydaktyczne:

- albumy przyrodnicze, ilustracja raka, żółwia błotnego, jeża, wilka, niedźwiedzia, obrazek przedstawiający raka, CD2 28, magnetofon, krzesła, "O raku Nieboraku" – opowiadanie Mateusza Galicy, kartki z bloku technicznego, papierowe koła (kolorowe, różnej wielkości), klej, nożyczki, kredki, pisaki.


Zadanie

Obszar edukacji

Czynności nauczyciela

Czynności dziecka

Środki i materiały

Samodzielne rezultaty

Uwagi o realizacji

1. "Witajcie dzieci" - przywitanie

Polonistyczno-społeczny

Nauczyciel ustawia dzieci w kółeczku i wita je wierszykiem "Kiedy przedszkolaki się witają, na powitanie hurra wołają".

Dziecko słucha uważnie wierszyka i odpowiada nauczycielowi głośnym "hurra".


Dziecko:

- wykaże się kulturą osobistą podczas powitania.


2. "Ludzie do ludzi" – zabawa słowno – ruchowa.

Ruchowo - społeczny

Nauczyciel zachęca do wspólnej zabawy. Proponuje dobranie się w pary objaśniając zasady zabawy. Wydaje polecenia np: - ręcę do rąk i prosi, aby dzieci w parach podały sobie ręce (inne stopy do stóp, głowy do głów, plecy do pleców itp.) Na komende "ludzie do ludzi" dzieci zmieniają swojego partnera. Następuje ponowne powtórzenie zabawy.

Dziecko dobiera się w parę i bierze udział w zabawie. Uważnie słucha poleceń nauczyciela, na polecenie "ludzie do ludzi" zmienia partnera.


Dziecko:

- uczestniczy w zabawie według określonych zasad,

- na komendę "ludzie do ludzi" zmienia partnera w zabawie.

- dbanie o bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy ruchowej.

3. Oglądanie albumów przyrodniczych.

Przyrodniczo - polonistyczny

Nauczyciel prezentuje dzieciom albumy przyrodnicze ze zwierzętami. Wyjaśnia termin "pod ochroną" i wskazuje zwierzęta objęte ochroną (np. rak, żółw błotny, zaskroniec). Dzieli się z dziećmi ciekawostkami związanymi z tymi zwierzętami.

Proponuje, aby dzieci podzieliły poznane zwierzęta na sylaby i głoski.

Dziecko ogląda prezentowane albumy przyrodnicze. Wysłuchuje opowiadania nauczyciela. Sylabuje i głoskuje poznane zwierzęta będące pod ochroną.

- albumy przyrodnicze,

- ilustracja raka, żółwia błotnego, jeża, wilka, niedźwiedzia,

Dziecko;

- potrafi podzielić podane wyrazy na głoski i sylaby,

- wie co to sylaba, a co głoska,

- wie co znaczy termin; "pod ochroną".

- wymieni zwierzęta będące pod ochroną.


4. "Rak" – praca z obrazkiem.

Przyrodniczy

Nauczyciel przedstawia dzieciom obrazek raka. Zadaje pytanie:

- Czy ktoś zna budowę raka? Z czego jest zbudowany rak?

Następnie omawia budowę i zwyczaje raka.

Dziecko uważnie ogląda obrazek raka, odpowiada na pytanie zadane przez nauczyciela i słucha opowiadanych ciekawostek.

- obrazek przedstawiający raka

Uczeń:

- potrafi wymienić charakterystyczne cechy budowy raka.


5. "Gorące krzesła" – zabawa orientacyjno-porządkowa.

Ruchowy

Nauczyciel ustawia krzesła w kole (jedno mniej niż ilość dzieci). Wyjaśnia zasady gry. Proponuje, aby dzieci usiadły w środku koła na krzesłach. Jedno dziecko, które nie ma krzesła stoi i mówi np. kto lubi czekoladę? Jeżeli są dzieci, które lubią czekoladę, wstawiają i zamieniają się miejscami. Szansę na uzyskanie krzesła mają wszyscy, a to dziecko, które zostaje na środku zadaje następne pytanie lub stwierdzenia np. nie lubię czarownicy itp.

Dziecko siedzące na krześle uważnie słucha wypowiedzi innych dzieci, jeśli wypowiedź go dotyczy to wstaje i zamienia się miejscami z innymi. Zostając bez krzesła formułuje stwierdzenie lub pytanie do rówieśników i szybko szuka wolnego miejsca.

- krzesła

Dziecko:

- uczestniczy w zabawie przestrzegając określonych zasad,

- sformułuje stwierdzenie lub pytanie do swoich kolegów,

- wykaże się spostrzegawczością w poszukiwaniu wolnego miejsca.

- dbanie o bezpiecześtwo dziecka w zabawie ruchowej.

- zwrócenie uwagi na tempo biegu dzieci.

6.„Balonik” - zabawa orientacyjno-porządkowa.

Ruchowy

Nauczyciel wyjaśnia zasady zabawy. Zaprasza wszystkie dzieci do koła. Prosi, aby dzieci trzymały się za ręcę blisko siebie i w miarę powtarzania słów: „Baloniku nasz malutki, rośnij duży okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach” odchodziły powoli od siebie. Po słowach: „Przebrał miarę no i trach” dzieci puszczają się za ręce i przykucają lub padają.

Dziecko uważnie słucha instrukcji nauczyciela dotyczącej zabawy. Wspólnie z dziećmi uczestniczy w zabawie recytując słowa.


Dziecko

- potrafi powtórzyć słowa nauczyciela,

- aktywnie uczestniczy w zabawie przestrzegając jej reguł.

- dbanie o bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy.

7. "Wyścig raków" – zabawa ruchowa z elementem czworakowania.

Ruchowy

Nauczyciel dzieli dzieci na dwa zespoły. Prosi, aby zespoły ustyawiły się w rzędach w odstępach na wyciągnięte ręce. Na sygnał nauczyciela pierwsze osoby z rzędu idą na czworakach tyłem (zaczynają marsz po zewnętrznej stronie rzędów), okrążają ustawionych kolegów wracając na swoje miejsca i stoją wyprostowane. Jest to sygnał do rozpoczęcia wyścigu kolejnych dzieci z rzędu. Wygrywa ten rząd, którego wszyscy uczestnicy jako pierwsi obiegną wszystkich swoich kolegów. Zabawa powtarzana jest dwa razy.

Dziecko uważnie słucha zasad zabawy. Współpracuje z rówieśnikami z rzędu, ostrożnie czworakuje okrążając cały rząd swojej grupy.


Dziecko:

- uczestniczy w zabawie według określonych zasad,

- ostrożnie czworakuje okrążając cały rząd swojej grupy.

- dbanie o bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy ruchowej.

8. "O raku Nieboraku" – słuchanie opowiadania Mateusza Galicy.

Polonistyczny

Nauczyciel głośno czyta opowiadanie "O raku Nieboraku". Zachęca dzieci do uważnego słuchania.

Następnie zadaje pytania dotyczące tekstu i prosi dzieci o odpowiedź:

* Jakie zwierzęta mieszkały w bajkowym jeziorku?* Jakiego psikusa rak Nieborak robił sąsiadom?* Czy podobało wam się zachowanie raka?

* Czy rak był dobry dla innych zwierząt?* Jak czuły się zwierzęta, którym dokuczał?

* Dlaczego unikały raka?

*Czy rak zrozumiał swoje złe zachowanie?

Dziecko uważnie słucha czytanego tekstu. Chętni do odpowiedzi zgłaszają się i odpowiadają na zadane pytania.

- "O raku Nieboraku" – opowiadanie Mateusza Galicy

Dziecko:

- koncentruje się na czytanym tekście przez nauczyciela,

- samodzielnie wypowiada się na temat danego tekstu, zrozumie jego sens,

- odpowiada pełnymi zdaniami,

- zrozumie złe postepowanie raka, wyciągnie wnioski z czytanego opowiadania.


9. "Piosenka o raku Nieboraku" – słuchanie piosenki.

Muzyczno-ruchowy

Nauczyciel czyta głośno tekst piosenki, zapoznaje dzieci ze słowami i melodią. Puszcza piosenkę z kasety magnetofonowej, zachęca do śpiewania i interpretowania słów piosenki ruchem rąk.

Następnie wspólnie z dziećmi wypowiada zdania "Idzie rak Nieborak, jak uszczypnie będzie znak w różnym rytmie (szybko – wolno) i cicho – głośno.

Dziecko słucha tekstu piosenki. Śpiewa i interpretuje piosenkę ruchem rąk. Na znak nauczyciela wypowiada zdanie "Idzie rak Nieborak, jak uszczypnie będzie znak" w określonym tępie i tonacji głosu.

- magnetofon,

- CD2 28.

Dziecko:

- zapozna się z treścią piosenki,

- zaśpiewa "Piosenkę o raku Nieboraku".

- zilustruje ruchem ciała treść piosenki,

- potrafi powiedzieć podane zdanie w różnym rytmie i tonacji (szybko-wolno, głośno-cicho).


- dbanie o bezpieczeństwo dziecka.

10. "Większe, mniejsze" – zabawa dydaktyczna.

Matematyczny

Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku zestaw kół. Prosi o uważne przyglądnięcie się kołom. Zadaje dzieciom pytanie:

- Czym różnią się od siebie wasze koła?

Następnie prosi o ułożenie kół w kolejności rosnącej, od najmniejszego do największego i przeliczenie swoich kół.

Dziecko przygląda się swoim kołom, widzi różnice między danymi kołami. Układa koła w kolejności rosnącej i przelicza je.

- papierowe koła (kolorowe, różnej wielkości).

Dziecko:

- wskaże różnice pomiędzy danymi kołami,

- ułoży kola w kolejności rosnącej, od najmniejszego do największego,

- przeliczy koła.


11. "Rak" – praca plastyczno-techniczna techniką origami.

Plastyczno-techniczny

Nauczyciel prosi, aby każde dziecko wzieło swój zestaw kół i usiadło przy stolikach. Rozdaje dzieciom potrzebne materiały do wykonania pracy plastyczno-technicznej pt. "Rak" techniką origami. Prezentuje dzieciom przykład wcześniej wykonanej pracy. Udziela wskazówek dotyczących kolejności przyklejania kół na kartce. Zwraca uwagę na bezpieczeństwo podczas pracy. Kontroluje pracę uczniów. Następnie proponuje, by każdy uczeń przyozdobił swoją pracę dorysowując tło według własnego uznania.

Nauczyciel organizuje wystawę prac dzieci, skłania je do samooceny prac zadając pytania:

- Która z prac najbardziej się wam podoba?

- Jak myślicie, która z prac jest najbardziej interesująca? Dlaczego?

Dziecko uważnie słucha wskazówek nauczyciela. Starannie wykonuje pracę raka zgodnie z instrukcją nauczyciela.











Dziecko przygląda się wykonanym pracą, ocenia pracę swoją i swoich rówieśników z uzasadnieniem.

- kartki z bloku technicznego

- papierowe koła (kolorowe, różnej wielkości).

- klej,

- nożyczki,

- kredki, pisaki.

Dziecko:

- starannie wykona pracę pt. "Rak" techniką origami według instrukcji nauczyciela,




- samodzielnie, pełnym zdaniem wyrazi swoją opinię na temat innych prac,

- kształtuje umiejętność manualną ręki.

- dbanie o bezpieczeństwo dziecka w posługiwaniu się nożyczkami.




- zwrócenie uwagi na czystość warsztatu pracy.


Podsumowanie:

  1. Zabawa dydaktyczna "Zwierzaki".

    Nauczyciel zaprasza wszystkie dzieci na dywan. Wyciąga szkatułkę z zwiniętymi obrazkami zwierząt. Podchodzi do każdego dziecka i prosi, aby wylosowało jeden los, następnie otworzyło go i powiedziało co na nim widzi. Zachęca do rozmowy na temat wylosowanych zwierząt.

  2. Pożegnanie piosenką "Żegnam was"

    Nauczyciel zaprasza dzieci do zaśpiewania piosenki przedszkolaków inscenizując jej treść ruchem rąk.


.......................................




