44
nr 12.147
grudzień 2013
edukacja wieloobszarowa
Na poczcie
Na poczcie
Edyta Ćwikła
Scenariusz ma za zadanie zapoznanie dzieci
z osobami pracującymi na poczcie oraz
przedstawienie spraw, które można na niej załatwić.
�
Cel główny:
poznawanie i rozumienie siebie i świata.
�
Cele szczegółowe:
●
tworzenie sytuacji doskonalących pamięć, zdolność kojarzenia, umiejętność skupienia uwagi
na rzeczach i osobach;
●
wykorzystanie i tworzenie okazji do poznania rzeczywistości.
�
Metody:
•
słowne
•
poglądowe
•
czynne.
�
Formy realizacji zajęć:
•
zbiorowa
•
indywidualna.
�
Środki dydaktyczne:
przybory plastyczne (kredki, farby), zagadki związane z pocztą,
okienka pocztowe (przygotowane wcześniej), skrzynka pocztowa, listy, znaczki, koperty,
karty pracy ze ślaczkami i wzorami, dodatkowe obrazki, puzzle, odznaki.
�
Przebieg zajęć:
Iskierka.
●
Zabawa integracyjna – dzieci siedząc w kole, trzymają się za ręce. Iskierkę zaczyna
puszczać codziennie inna osoba, wypowiadając słowa:
Puszczam iskierkę i czekam aż do
mnie wróci. Dzieci przekazują sobie „iskierkę”, mocniej ściskając swoje dłonie.
Zagadki.
●
Wprowadzenie do tematu zajęć – nauczyciel mówi:
Mam dla was parę zagadek,
które związane są z tematem naszych zajęć:
Chodzi z dużą torbą i z tego jest znany,
roznosi przekazy, listy, telegramy,
wszyscy go lubimy i chętnie witamy
(listonosz).
W tym momencie pokazujemy naszego listonosza Kleofasa – pacynkę.
Skąd wysyłamy listy i telegramy?
(poczta).
W co zawsze się wkłada wszystkie listy przed wysłaniem?
1
(koperta).
Nauczyciel pyta:
•
Kto mi powie, po co wysyłamy listy?
•
Gdzie idziemy, aby wysłać listy?
•
A co
możemy jeszcze zrobić na poczcie?
•
Jakie osoby pracują na poczcie? Co tam robią?
Zabawa w pocztę.
●
Dzieci zamieniają się w urzędników pocztowych, listonoszy i klientów. Sala
przypomina małą pocztę. Dzieci na przygotowanych wcześniej stanowiskach uczą się obsługi-
wania osób przychodzących na pocztę, współpracy ze sobą i życzliwości wobec innych. Klienci
mogą wrzucić do przygotowanej wcześniej skrzynki napisane listy (listy zostały napisane na
wcześniejszych zajęciach dotyczących podstawowych elementów korespondencji; dzieci samo-
dzielnie przyklejają znaczek, wkładają list do koperty i zaklejają ją).
1)
Źródło: M. Przewoźniak, Wielka księga zagadek, Warszawa 2011.
scenariusz zajęć dla sześciolatków
pomoce dydaktyczne do zabaw
zostały dołączone do miesięcznika
– szczegóły str. 3
prenumerata
PLUS
!
45
nr 12.147
grudzień 2013
edukacja wieloobszarowa
Rozwiązywanie prostych zadań tekstowych.
●
Nauczyciel podaje zadania z dodawa-
nia i odejmowania w zakresie 10:
•
Listonosz musi roznieść 6 listów. W każdym domu zostawia po 2 listy. Ile domów
odwiedził?
•
Jasiu miał 4 znaczki, od brata dostał 3 znaczki. Ile znaczków ma Jaś?
•
Listonosz miał w torbie 9 listów, rozdał już 5. Ile listów zostało listonoszowi?
Masaż.
●
Zabawa ruchowa.
Kroczą słonie
(całymi dłońmi uderzamy w plecy partnera)
Biegną konie po betonie
(pięściami uderzamy w plecy partnera)
Płynie sobie kręta rzeczka
(delikatnie dotykamy pleców partnera palcami)
Przeszły panie na szpileczkach
(lekko dotykamy pleców partnera opuszkami palców)
Z gryzącymi pieseczkami
(lekko chwytamy plecy partnera)
Pada bardzo drobny deszczyk
(lekko dotykamy pleców partnera opuszkami palców)
Czujesz dreszczyk?
2
Układanie puzzli.
●
Dzieci dostają pocięte puzzle przed-
stawiające listonosza (gotową postać listonosza do
przygotowania puzzli znajdziesz na stronie interne-
towej www.dopobrania.blizejprzedszkola.pl). Zada-
niem dzieci jest ułożenie puzzli, naklejenie na kartkę,
a następnie dokładne pokolorowanie.
▪
2) Źródło: M. Bogdanowicz,
Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki, Gdańsk 2005.
Ćwiczenia z zakresu motoryki małej.
●
Nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy ze
szlaczkami i wzorami (gotowy wzór na www.dopobrania.blizejprzedzkola.pl). Dzieci
rysują po śladzie. Nauczyciel pokazuje dzieciom obrazki związane z pocztą i mówi:
Przyjrzyjcie się uważnie temu obrazkowi i opowiedzcie, co się na nim dzieje. Zasta-
nówcie się i opowiedzcie, co musi zrobić chłopiec, aby wysłać list do babci. Z jakim
miejscem kojarzą wam się te ilustracje? Nazwijcie każdą z nich i połączcie w pary
pasujące do siebie obrazki.
Bibliografia:
H. Komorowska,
O programach prawie wszystko, Warszawa 1999.
Edyta Ćwikła – pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Pe-
dagogiki Specjalnej w Warszawie w Zakładzie Wczesnej Edukacji.
Ukończyła pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną.
REKLA
M
A
pomoce dydaktyczne do zajęć
zostały dołączone
do miesięcznika
– szczegóły str. 3
prenumerata
PLUS
!