Scenariusz zajęć dla klasy III
Data: 07.10.2008
Prowadzący: Liszka Katarzyna
KRĄG TEMATYCZNY:
Najlepiej razem.
TEMAT DNIA:
W świecie linii łamanych.
CEL OGÓLNY:
Zaznajomienie z łamaną otwartą i zamkniętą.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń zna:
różnicę między linią łamaną zamkniętą i otwartą,
znaczenie pojęcia odcinek, łamana.
Uczeń potrafi:
rozpoznać i kreślić różne rodzaje linii,
rozróżnić łamaną zamkniętą i otwartą,
znaleźć na łamigłówce łamane zamknięte i otwarte,
zmierzyć długość łamanej.
METODY:
słowna: pogadanka, dialog,
praktyczno-ćwiczeniowa.
FORMY ORGANIZACYJNE:
zbiorowa,
indywidualna-jednolita.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
karty pracy,
łamigłówka przygotowana przez nauczyciela.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Na podstawie informacji zawartych w podręczniku wyjaśnienie czym jest łamana.
Zwrócenie uwagi, że linie łamane składają się z odcinków. Każde kolejne dwa odcinki łamanej mają jeden wspólny koniec.
Rozwiązywanie zadania polegającego na policzeniu i zmierzeniu długości drogi poszczególnych dzieci do leśniczówki.
Łączenie nazwy łamanej zamkniętej i otwartej z rysunkiem.
Praca z łamigłówką
Uczeń musi zaznaczyć na kartce łamane zamknięte i otwarte
Łamane otwarte kolorem niebieskim a zamknięte czarnym
(Ania, Kasia i Ewa chodzą do jednej szkoły S. Zilustruj różne wędrówki Ani do koleżanek i do szkoły.)
A A A A
K K K K
S S S S
E E E E
W zeszycie narysuj za pomocą linijki dowolną łamaną złożoną z trzech odcinków. Zaznacz kropkami wspólne końce odcinków.
Narysuj dowolną łamaną złożoną z 5 odcinków
otwartą
zamkniętą
Które z wielkich liter alfabetu to łamane ?
Są to łamane otwarte czy zamknięte?
A A A A
K K K K
S S S S
E E E E
A A A A
K K K K
S S S S
E E E E