Scenariusz zajęć dla klasy III kształcenia zintegrowanego
Temat zajęć: „Piękna nasza Polska cała”
Cel ogólny:
Poznanie ludowych regionów Polski i ich stolic oraz polskich tańców narodowych.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wyszukuje i określa położenie krain geograficznych na mapie
- zna i opisuje stroje ludowe, wie z jakich regionów pochodzą
- wie jakie tańce zaliczamy do polskich tańców narodowych
- określa ich charakter, rytmy i cechy
- słuchowo rozróżnia poszczególne tańce narodowe
- płynnie i wyraziście czyta utwory poetyckie
- tworzy melodie do wierszy
- potrafi poprawnie wyklaskać i zagrać na instrumentach perkusyjnych rytm polskich tańców narodowych
- zaprezentuje podstawowe kroki tańców
- potrafi zatańczyć wybrany taniec (krakowiaka)
- samodzielnie redaguje i pisze notatkę na określony temat
- będzie dumny z dorobku kulturalnego narodu i przekonany o konieczności zachowania i przekazywania tradycji ludowych z pokolenia na pokolenie.
Środki dydaktyczne:
Mapa Polski, szablony z nazwami krain geograficznych, pocztówki z różnych miast, ilustracje strojów ludowych, Wycinanka „Już w szkole” - karty ze strojami (puzzle), encyklopedia, płyta CD z nagraniami polskich tańców narodowych, prezentacja „Tańce polskie”, podręcznik „Już w szkole” dla kl. III.
Przebieg zajęć:
„Kogo brakuje?” - zabawa integracyjna na powitanie i dobry początek dnia.
Praca z mapą Polski - wyszukiwanie nazw krain geograficznych i określanie ich położenia.
Dobieranie ilustracji przedstawiających stroje ludowe do regionów Polski, ustne opisywanie wybranych strojów.
„Czy znasz stroje ludowe” - układanie obrazków - puzzli z wycinanki.
Prezentacja „TAŃCE POLSKIE NARODOWE”.
- Co to jest taniec?
- Poznajemy polskie tańce narodowe:
POLONEZ
MAZUR
KRAKOWIAK
KUJAWIAK
OBEREK
- Charakterystyka muzyczna i ruchowa tańców - pokaz i omówienie.
- Opisywanie strojów tancerzy.
Głośne indywidualne czytanie wierszy: „Polonez”, „Mazur”, „Krakowiak”, „Kujawiak”, „Oberek”, Marka Majewskiego przy akompaniamencie muzyki z prezentacji.
Słuchowe rozróżnianie poszczególnych tańców narodowych.
Próba tworzenia melodii do wierszy i śpiewanie ich.
Granie podanych rytmów na instrumentach perkusyjnych.
Zabawy ruchowe przy muzyce - nauka tańca - Krakowiaka.
Indywidualne redagowanie notatki „Znam polskie tańce narodowe” i zapisywanie jej w zeszytach.
Zabawa „Jaki to taniec?”
Opracowanie: Elżbieta Kucło