Scenariusz zajęć dla klasy I
przeprowadzonych 30 maja 2014 r.
w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Alberta Einsteina w Lublinie
Temat zajęć: W Królestwie pszczół
Czas trwania : 90 minut
Liczba uczniów: 7
Cel główny : Zapoznanie z życiem pszczół i pracą pszczelarza.
Cele operacyjne:
Uczeń zna: - pisownię wyrazów : miód, pszczelarz, ul, pszczoła (zasadę pisowni "ó" wymiennego na "o"),
- czynności wykonywane przez pszczelarza,
- proces powstawania miodu,
- różne rodzaje zastosowania miodu.
Uczeń rozumie:
- czytany po cichu tekst,
- znaczenie słowa pasieka,
- znaczenie pszczół dla życia człowieka,
- potrzebę dbania o środowisko
- znaczenie pracy wykonywanej przez pszczelarza,
- zagrożenia dla człowieka wynikające z ukąszenia przez pszczołę,
- zdrowotne znaczenie miodu.
Uczeń potrafi:
- pracować samodzielnie,
- pracować w grupie,
- przy pomocy zmysłów określić kolor, smak i zapach miodu,
- wymienić korzyści płynące od pszczół dla życia człowieka i całego środowiska,
- wymienić rodzaje zastosowania miodu,
- wypowiadać się na dany temat,
- dzielić wyrazy na głoski i sylaby,
- ułożyć obrazek pocięty na części,
- zachować ład, porządek i bezpieczeństwo w czasie pracy,
- czysto i estetycznie wykonać pracę,
- wykonać samodzielne obliczenia arytmetyczne w zakresie od 0 do 20,
Metody pracy: słowna, praktycznego działania, burza mózgów.
Formy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: miód, talerzyki i łyżeczki jednorazowe, klej, nożyczki, brystol, kredki, zielona bibuła, pocięty obrazek ula, historyjka obrazkowa, obrazki z pszczołami, obrazki przedstawiające: kwitnący sad, pszczelarza, miód, ule, plastry wosku, kwitnącą łąkę; wyrazy: miód - miody, pszczoła, ul, pszczelarz, pszczółka - pszczoła; karty pracy z zadaniami arytmetycznymi, karty pracy dotyczące życia pszczół, krzyżówka, buźki uśmiechnięte i smutne, zagadki.
Przebieg:
1. Wprowadzenie do tematu - oglądanie i próbowanie miodu. Określenie przy pomocy zmysłów jego wyglądu, zapachu i smaku.
2. Praca z tekstem - ciche czytanie ze zrozumieniem. Próba odpowiedzi na pytanie : Skąd się bierze miód? - układanie historyjki obrazkowej i próby narracji. (załącznik nr 1 i 2)
3. Rozmowa na temat tekstu: pracy pszczół i pszczelarza:
- Co pszczoły zbierają z kwiatów?
- Co robią z zebranym nektarem?
- Jak się nazywają pszczoły, które pracują w ulu? Kto jeszcze mieszka w ulu? ( królowa pszczół)
- Na czym polega praca pszczelarza? Czy pszczelarz musi mieć odzież ochronną? Dlaczego?
- Po co nam miód? Jak możemy go wykorzystać?
4. Burza mózgów - skojarzenia związane ze słowem "Pszczoła". Rozmowa na temat zastosowania miodu i znaczenia pszczół dla środowiska
( dlaczego pszczoły zapylają kwiaty? co by się stało, gdyby nie było pszczół - miodu, kwiatów i kolorowych łąk, owoców i warzyw, czyli żywności, karmy dla zwierząt)
5. Zabawa ruchowa "Ul i pszczoły"
6. Ćwiczenia w pisaniu - układanie zdań z podanymi wyrazami: miód, pszczoły, ul, pszczelarz. Ćwiczenie słuchu fonematycznego - podział podanych wyrazów na głoski i sylaby. Utrwalenie zasad pisowni podanych wyrazów.
7. Obliczenia arytmetyczne - rozwiązywanie zadań z treścią, obliczenia na grafach, tabelach i drzewkach - karty pracy (załącznik nr 3).
8. Wykonanie pracy plastycznej - układanie w całość obrazka pociętego na części i naklejanie go na kartkę. Następnie naklejanie na brystol wszystkich uli, doklejenie pszczół i trawy i ewentualne dorysowanie kwiatów.
Podsumowanie zajęć:
Rozwiązanie krzyżówki i zagadek (zał. nr 4 i 5)
Ocena zajęć przez dzieci przy pomocy buziek smutnych i uśmiechniętych
Opracowała i przeprowadziła: mgr Joanna Mączka
3