SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLASY II – PRAWA DZIECKA
TEMAT: Poznajemy wybrane prawa dziecka – prawo do nauki oraz prawo do odpoczynku i czasu wolnego.
CELE OGÓLNE:
- zapoznanie z wybranymi prawami dziecka;
- uświadomienie dzieciom, że w ich otoczeniu są osoby, do których mogą zwrócić się o pomoc.
EFEKTY KSZTAŁCENIA:
Uczeń:
- zna własne prawa i potrafi je sformułować,
- aktywnie współpracuje z grupą,
- przestrzega wspólnie przyjęte prawa,
- wypowiada się swobodnie na określony temat,
- pracuje w wybranej przez siebie technice plastycznej.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- magnetofon, płyt CD z piosenką pt. ”Tyci tycia”;
- wiersz M. Brykczyńskiego pt. ”Prawa dziecka”;
- egzemplarz Konwencji Praw Dziecka;
- zdjęcie i krótki życiorys Janusza Korczaka;
- rebus matematyczny;
- kartki z bloku, kredki;
- kartoniki z wybranymi prawami dziecka.
METODY PRACY:
- słowna,
- oglądowa,
- praktyczna.
FORMY PRACY:
- indywidualna,
- zbiorowa.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie dzieci.
Dzieci tworzą dwa koła – jedno większe i jedno mniejsze w środku większego. Tańczą do muzyki i gdy muzyka ucichnie witają się z osobami z drugiego koła słowami „Witam Cię (imię)” podając przy tym rękę osobie, z którą się witają.
Nauczyciel czyta wiersz Marcina Brykczyńskiego pt. ”Prawa dziecka”, zadaje pytania odnośnie treści utworu. Dzieci odpowiadają na pytania. Próbują nazwać prawa zawarte w wierszu.
Pytania do wiersza:
O kim jest mowa w wierszu?
Jakie jest dziecko?
Jakie prawa są wymienione w wierszu?
Jakie prawa jeszcze znacie?
Czy zdarzyło się, że ktoś złamał wasze prawo? W jakiej sytuacji?
Czy domagacie się szacunku i przestrzegania waszych praw?
Czy wy przestrzegacie praw innych osób?
Zabawa w dokończenie zadania. Nauczyciel rozpoczyna zdanie „Mam prawo do…” a dzieci kończą wstawiając różne prawa. Te prawa wymienione przez dzieci, które pokrywają się z tymi, które nauczyciel ma na przygotowanych kartonikach zawieszane są na tablicy. Schemat praw z tablicy dzieci przepisują do zeszytów.
Nauczyciel mówi dzieciom, że na dzień dzisiejszy – 20 listopada przypada Dzień Ochrony Praw Dziecka.
Nauczyciel przedstawia krótko postać Janusza Korczaka. Opowiada o jego miłości do dzieci oraz o tym, że był on jedną z pierwszych postaci walczących o prawa dziecka. Nauczyciel mów również o tym, że rok 2012 był rokiem Janusza Korczaka.
Rebus matematyczny.
HASŁO: PRAWO DO NAUKI I CZASU WOLNEGO.
Odczytanie hasła na głos przez wszystkie dzieci. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, na czym dokładnie polegają dwa prawa, które są hasłem rebusu. Mówi im, że prawa te jak i wiele innych praw zawarte są w specjalnym dokumencie – Konwencji Praw Dziecka, pokazuje ten dokument i krótko o nim opowiada.
Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki z bloku i kredki oraz przedstawia temat pracy plastycznej, jaką mają wykonać. Dzieci mogą wybrać z dwóch tematów: „Prawo do nauki” albo „Prawo do odpoczynku i czasu wolnego”. Po skończeniu pracy każde dziecko prezentuje swoją pracę a nauczyciel zawiesza wszystkie rysunki na wystawie (tablicy korkowej).
Nauczyciel włącza piosenkę pt. ”Tyci tycia”. Dzieci śpiewają i tańczą naśladując czynności przedstawione w piosence.
Zakończenie zajęć. Nauczyciel dziękuje za udział w zajęciach.