SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLASY II
Temat zajęć : Jestem wzorowym pieszym
Cele ogólne :- przyswojenie pięciu zasad w przechodzeniu przez jezdnię
- kształtowanie umiejętności przechodzenia przez jezdnię
- wyrobienie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo
własne i innych na drodze do szkoły
Cele operacyjne :
Uczeń – umie wymienić pięć zasad przechodzenia przez
jezdnię i zastosować je w praktyce
-wie, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo
Metody pracy : pogadanka, działania praktyczne i gry dydaktyczne, zabawy i gry ruchowe
Formy pracy : zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: zagadki, makieta przejścia dla pieszych, świateł i znaku przejścia dla pieszych(zał.1), test(zał.2), wierszyki-zagadki, karty pracy, piosenka, odblaski(zał.3).
Przebieg zajęć
Uświadomienie uczniom celu lekcji
Rozmowa o sposobie przechodzenia przez jezdnię i uświadomienie potrzeby poznania pięciu zasad poruszania się po drodze
Poznanie zasad i reguł, które mają być zastosowane w działaniu.
II. zainscenizowanie przejścia dla pieszych ( nauczyciel rozkłada wcześniej przygotowane matę, światła i znak). Nauczyciel przeprowadza krótką rozmowę na temat:
- praktyczne posługiwanie się pojęciami: ulica, pobocze, chodnik, jezdnia;
- chodzenie prawą stroną chodnika;
- zachowanie się pieszych i pojazdów na ulicy;
- oznakowanie przejść dla pieszych
- środki lokomocji ( nazwy, szybkość)
III. Usystematyzowanie i utrwalenie nowych wiadomości.
Wygłoszenie wiersza przez nauczyciela, w trakcie którego wcielają w życie nowo poznane zasady zachowania się na przejściu dla pieszych. Ustawiają się w pary pani recytuje wiersz, zadaniem uczniów jest uważne słuchanie i odegranie go z użyciem makiet.
:
Kto zamierza przejść ulicę ,musi poznać tajemnicę,
Na chodniku przystań bokiem
Popatrz w lewo bystrym okiem
Skieruj w prawo wzrok sokoli
Znów w lewo spójrz powoli
Jezdnia wolna – więc swobodnie mogą przejść przechodnie
Utrwalenie reguły : chodzimy tylko prawą stroną
Nauka piosenki : Chcemy lepiej niż rodzice
Pieszo chodzić przez ulicę,
Po chodniku z wielką wprawą
Wędrujemy stroną prawą
4.Ustalenie, którą stroną jezdni chodzimy, jeśli nie ma chodnika ( lewa
strona)
Zagadki:
Gdy…………światło świeci /czerwone /,
Stójcie w miejscu dzieci.
Gdy światło………….., / zielone /,
marsz na drugą stronę.
Dobrym okiem,
Bystrym słuchem
- kieruje
ulicznym ruchem / policjant /
Na skrzyżowaniu ulic
Stoi ……… ruchu / policjant /
Podniósł lizak do góry,
uważaj, więc mój zuchu.
Z ramionami otwartymi
stoi na rozstaju,
podróżnikom, wędrownikom,
dobre rady daje / drogowskaz /
5. Wypełnienie karty pracy – zamalowanie kółek odpowiednim kolorem.
O stój! O uwaga! O idź !
6. Na zakończenie i podsumowanie zajęć uczniowie otrzymują testy sprawdzające ich wiedzę. Przewidziane są trzy pierwsze miejsca, za które uczniowie otrzymują nagrodę w postaci odblasków.
7. zakończenie zajęć i odśpiewanie poznanej piosenki.