SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLASY III
Etap kształcenia: edukacja wczesnoszkolna
Temat:
- edukacja polonistyczna:
„Układanie opowiadania pt. „Polowanie na fokę, utrwalenie widomości o
czasownikach, przypomnienie z jakich części składa się opowiadanie ”
- edukacja matematyczna:
„ Dodawanie i odejmowanie w zakresie 100. Mnożenie i dzielenie liczb w
zakresie 100. Rozwiązywanie zadań z treścią.
Mnożenie i dzielenie jako działania odwrotne - sprawdzanie poprawności
wykonywanych obliczeń.”
Czas: 2 godz. dydaktyczne
Cele ogólne:
- kształtowanie umiejętności formułowania wypowiedzi ustnej i pisemnej
- utrwalenie wiadomości związanych z budową i częściami opowiadania
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- uzupełnia luki w odpowiadaniu odpowiednimi wyrazami
- zna poszczególne części opowiadania ( wstęp, rozwinięcie, zakończenie)
oraz potrafi je wskazać
- wie co to jest akapit i kiedy należy go stosować
- nadaje tytuły poszczególnym częścią historyjki obrazkowej
- rozwiązuje zadania tekstowe wymagające umiejętności mnożenia i
dzielenia
- rozróżnia pojęcia tj.: iloczyn, iloraz, dzielna, dzielnik, czynnik
Odniesienie do podstawy programowej:
3) tworzy wypowiedzi:
a) w formie ustnej i pisemnej: kilkuzdaniową wypowiedź, krótkie
opowiadanie i opis, list prywatny, życzenia, zaproszenie
f) pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii), dba
o poprawność gramatyczną, ortograficzną oraz interpunkcyjną
Metody wg. W.Okonia: obserwacja, pokaz, rozmowa, praca z książką
Formy pracy: Zbiorowa jednolita
Zbiorowa zróżnicowana
Indywidualna zróżnicowana
Materiały i środki dydaktyczne: opowiadanie z lukami, w które należy wstawić odpowiednie wyrazy, cegiełki z działaniami matematycznymi, karteczki z cyframi, kartony z działaniami matematycznymi, nagranie CD
Przebieg zajęć:
Powitanie uczniów
Rozwiązanie zagadki, która poda temat lekcji - po wykonaniu działań matematycznych należy cegiełki odwrócić i odczytać hasło: „Polowanie na fokę”
Rozdanie historyjki obrazkowe pt „ Polowanie na fokę”
- Nadanie tytułów poszczególnym częściom historyjki.
Rozdanie przygotowanych przez nauczyciela zróżnicowanych pod względem trudności opowiadań, w których należy uzupełnić luki w oparciu o treść lektury
Przypomnienie wiadomości na temat poszczególnych części opowiadania (wstęp, rozwinięcie, zakończenie)
- uczniowie zaznaczają odpowiednim kolorem: pomarańczowym - wstęp, niebieskim - rozwinięcie, zielonym - zakończenie
- Utrwalenie wiadomości o akapicie, kiedy się go stosuje
Zabawa ruchowa „Szalejące cyferki”
- Uczniowie otrzymują kolorowe kartoniki z wynikami działań, które należy dopasować do odpowiedniego działania w chwili ucichnięcia muzyki, gdy muzyka gra uczniowie biegają po klasie
7. Samodzielne uzupełnianie tabelki - wpisywanie liczb o 4,6 i 8 większych-
s.45
8. Obliczanie, ile trzeba zapłacić kalkulatory - dzielenie - str. 46
9. Wykonywanie zadań tekstowych utrwalających umiejętność mnożenia i
dzielenia - str. 46
10. Zadanie pracy domowej
11. Podziękowanie uczniom i pożegnanie
Plan opisu:
1.Wygląd zewnętrzny
2.Wiek
3.Cechy charakteru
4.Zakończenie - dlaczego lubimy Anaruka?
Słownictwo:
Wygląd: ciemne włosy, lekko skośne oczy, wystające kości policzkowe, oliwkowa cera, ubrany w kaftan i spodnie z futra
Wiek: dwunastoletni chłopiec
Cechy charakteru: pomysłowy, organizuje wesołe zabawy, odważny, zręczny myśliwy, pomocny, serdeczny, szczodry, ufny
Plan opisu:
1.Wygląd zewnętrzny
2.Wiek
3.Cechy charakteru
4.Zakończenie - dlaczego lubimy Anaruka?
Słownictwo:
Wygląd: ciemne włosy, lekko skośne oczy, wystające kości policzkowe, oliwkowa cera, ubrany w kaftan i spodnie z futra
Wiek: dwunastoletni chłopiec
Cechy charakteru: pomysłowy, organizuje wesołe zabawy, odważny, zręczny myśliwy, pomocny, serdeczny, szczodry, ufny
Plan opisu:
1.Wygląd zewnętrzny
2.Wiek
3.Cechy charakteru
4.Zakończenie - dlaczego lubimy Anaruka?
Słownictwo:
Wygląd: ciemne włosy, lekko skośne oczy, wystające kości policzkowe, oliwkowa cera, ubrany w kaftan i spodnie z futra
Wiek: dwunastoletni chłopiec
Cechy charakteru: pomysłowy, organizuje wesołe zabawy, odważny, zręczny myśliwy, pomocny, serdeczny, szczodry, ufny