SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLASY III
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: Z dziejów Polski
Temat dnia: Jan Matejko - malarz dziejów polskich
Zapis w dzienniku: Podziwianie twórczości Jana Matejki. Samodzielne wyszukiwanie wiadomości dotyczących życia malarza. Wielka litera w nazwach rzeźb, obrazów i dzieł muzycznych. Rodzaje malarstwa. Prezentacja narzędzi używanych przez malarzy. Pisownia rzeczowników z końcówką -arz. Odejmowanie liczb bez przekraczania progu. Zamiana kilogramów na dekagramy i odwrotnie.
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z sylwetką polskiego malarza historycznego - Jana Matejki i jego dziełami.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wypowie się na temat oglądanych obrazów;
przeczyta ze zrozumieniem tekst;
wyszuka w tekście potrzebnych informacji;
wie, gdzie stosuje się wielką literę;
odróżni pejzaż, portret i obraz historyczny;
wypowie się na temat przyborów malarskich;
prawidłowo pisze nazwy zawodów z końcówką -arz;
przedstawi poszczególne liczny;
zamieni kilogramy na dekagramy i odwrotnie;
odejmie liczby bez przekraczania progu;
oceni swoją pracę.
Metody:
eksponująca: wystawa, pokaz,
praktyczna: stworzenie opisu, podkreślanie informacji w tekście, dobieranie się porami (kg - dkg);
problemowa: rozwiązywanie zadań matematycznych, zagadek i kart pracy,
podająca: rozmowa
Formy:
indywidualna;
binarna;
zbiorowa;
Środki dydaktyczne:
życiorys Jana Matejki;
karty pracy: polonistyczne - 3, matematyczne - 3;
reprodukcje dzieł Jana Matejki;
naklejki z napisami „BARDZO” i „DOBRZE”;
kartki do losowania z napisami: pejzaż, portret i obraz historyczny;
rekwizyty malarza: sztaluga, paleta, pędzle i szpachelka;
napisy na tablice;
kartki do przyklejenia na koszulki z liczbami;
obrazy przedstawiające pejzaż, ortret oraz obraz historyczny;
małe obrazy Jana Matejki do wklejenia do zeszytów;
Aranżacja sali:
W sali na bocznej tablicy są powieszone obrazy Jana Matejki oraz portret malarza.
Tok zajęć:
Przywitanie się z dziećmi. Przypomnienie zasad pracy na lekcji.
Odgadnięcie tematu zajęć z diagramu.
J |
Q |
A |
W |
N |
E |
M |
R |
A |
T |
T |
Y |
E |
U |
J |
I |
K |
O |
O |
P |
M |
A |
A |
S |
L |
D |
A |
F |
R |
G |
Z |
H |
D |
J |
Z |
K |
I |
L |
E |
Z |
J |
X |
Ó |
C |
W |
V |
P |
B |
O |
N |
L |
M |
S |
Q |
K |
W |
I |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nauczyciel pyta czy wiedzą kim był Jan Matejko. W przpadku niewiedzy uczniów nauczyciel wyjaśnia kim był.
Zwiedzanie klasowej wystawy poświęconej sławnemu Polakowi. Oglądanie reprodukcji znanych obrazów Jana Matejki:
„Bitwa po Grunwaldem”;
„Konstytucja 2 Maja”;
„Kościuszko pod Racławicami”;
„Stańczyk”;
„Autoportret”;
„Hołd pruski”.
Uczniowie oglądają obrazy i wyrażają o nich swoją opinię .
Nauczyciel rozdaje dzieciom tekst „Życiorys Jana Matejki”. Zadaniem dzieci jest przeczytanie tego.
Nauczyciel, w trakcie kiedy dzieci czytają życiorys, zapisuje na tablicy pytania dotyczące życia Matejki:
Data urodzenia i śmierci.
Najważniejsze dzieła.
Gdzie studiował.
Wymiary „Bitwy pod Grunwaldem”.
Gdzie znajduje się najwięcej jego prac?
Po przeczytaniu tekstu nauczyciel pozwolą nam odpowiedzieć na te pytania.
Przeczytanie przez dzieci kilku propozycji.
Przyporządkowanie tytułów obrazów.
Zapisanie w zeszycie daty urodzenia Jana Matejki oraz daty śmierci. A także wymienienie kilku jego dzieł.
Nauczyciel daje dzieciom małe reprodukcje autoportretu Jana Matejki. Dzieci wklejają sobie to do zeszytów.
Wypełnianie kart pracy nr 79 zadanie 4.
Wielka litera w nazwach obrazów, rzeźb, dzieł muzycznych
Nauczyciel pokazuje powieszone na tablicy podpisy dzieł sztuki Jana Matejki i pyta co zauważyły charakterystycznego w nich. (wielka litera)
Nauczyciel pyta: Gdzie jeszcze stosujemy wielką literę?
Rodzaje malarstwa: pejzaż, portret itp.
Nauczyciel mówi: W malarstwie jest dużo rodzajów malarstwa. My dzisiaj porozmawiamy o takich, które powinniście znać. Jest to pejzaż, portret i malarstwo historyczne.
Nauczyciel zadaje pytania. W razie niewiedzy uczniów nauczyciel wyjaśnia jak wygląda omawiany obraz.
Czy wiecie, co znajduje się na obrazach zwanych dziełami historycznymi?
Czym charakteryzuje się pejzaż?
A jak wygląda portret?
Nauczyciel zawiesza na tablicy obrazy przedstawiające pejzaż, portret i obraz historyczny. Zadaniem dzieci jest podpisać poszczególne obrazy.
Kolejnym zadaniem jest przyporządkować każdemu rodzajowi malarstwa cech charakterystycznych przywieszonych na tablicy.
Uczniowie losują karteczki, na których są napisane rodzaje malarstwa i opisują ten rodzaj wykorzystując słownictwo zgromadzone na tablicy. Początek zdania musi zawierać informacje, jaki rodzaj uczeń opisuje.
Głośne odczytanie niektórych prac.
Wykonanie zadania 4 z kart pracy nr 80.
Narzędzia używane przez malarzy i sposoby ich wykorzystywania.
Nauczyciel pokazuje dzieciom przybory malarskie (sztaluga, pędzle, paleta, farby, płótno).
Prosi dzieci, żeby powiedziały do czego one z nich służą, jak się je wykorzystuje.
Wykonanie karty pracy (Karta pracy nr 1)
Pisownia rzeczowników z końcówką -arz. (Karty pracy nr 2). Rozwiązywanie zagadek.
Jaki zawód wykonuje pan, który obiad gotuje nam? (KUCHARZ)
Cóż to za człowiek powiedzcie kochani, maluje obrazy, chodzi z paletami. (MALARZ)
Kto ma na półkach książek bez liku? I dba o książki i czytelników? (BIBLIOTEKARZ)
Przez dzień cały w ciągłym trudzie, wciąż pracuje dla nas dzielnie. Znają go też wszyscy ludzie i szanują jego kielnię. (MURARZ)
Przebył śmiało wszerz i wzdłuż oceany, wiele mórz. On na mostku służby miewa, no i szanty chętnie śpiewa. (MARYNARZ)
Leczy wszystkich i mnie także. Chorym leki przepisuje. Słowem także im pomaga i na duchu podtrzymuje. (LEKARZ)
Biała bluza, spodnie białe, ubielone ręce całe. Nawet czapka biała też. Kto to jest? Czy wiesz? (PIEKARZ)
Zwrócenie uwagi na pisownię końcówek -arz w nazwach zawodów.
Wykonanie zadania 1 z karty pracy nr 80.
Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki z liczbami. Zadaniem dzieci jest przedstawienie tych liczb. Dla przykładu nauczyciel przedstawia swoją liczbę, np. 350:
Jestem liczbą 350. Jestem liczbą trzycyfrową parzystą. W rzędzie jedności mam 0, w rzędzie dziesiątek 5, a w rzędzie setek 3.
Nauczyciel przypomina uczniom, w jaki sposób zamienia się kilogramy na dekagramy i odwrotnie.
Proszę mi powiedzieć ile 1 kilogram ma dekagramów? (100 dag);
nauczyciel podaje jeszcze kilka przykładów np. 2 kg, 5 kg, itd.;
A teraz powiedzcie mi ile kilogramów mieści się 300 dekagramach? (3 kg)
nauczyciel podaje jeszcze inne przykłady a dzieci rozwiązują.
Zadanie z wykorzystaniem wcześniej rozdanych karteczek. Dzieci dobierają się parami tak, aby każda liczba wyrażona w kilogramach miała swój odpowiednik w dekagramach.
Teraz te dzieci, które mają liczbę dwucyfrową piszą przy niej na końcu kg. Natomiast dzieci, które mają liczbę trzycyfrową piszą na końcu dkg. Kiedy już to napiszecie proszę abyście dobrali się w pary tak, aby każdy kilogram miał swój odpowiednik w kilogramach.
Po dobraniu się w pary dzieci stają trzymając się za rękę i przedstawiają swoje liczby. Reszta dzieci sprawdza czy zadanie jest wykonane poprawnie.
Wykonanie zadania 1 z karty pracy nr 45.
Rozwiązywanie na tablicy zadań.
Nauczyciel pisze na tablicy liczbę, np. 373 dag. Zadaniem dzieci jest zamienienie tej liczby na kilogramy i dekagramy.
Rozwiązanie kilku przykładów na tablicy. Dzieci zapisują je do zeszytu.
Rozwiązywanie karty pracy nr 1.
Zamień na kilogramy i dekagramy.
673 dag =... kg…. dag 872 dag =... kg…. dag 549 dag =... kg…. dag 430 dag =... kg…. dag |
209 dag =... kg…. dag 187 dag =... kg…. dag 594 dag =... kg…. dag 899 dag =... kg…. dag |
Odejmowanie liczb typu 405 - 5, 125 - 25, itp.
Nauczyciel pisze na tablicy przykład: 405 - 5 = ...... . Prosi jedną osobę, aby mu to policzyła i zapisała na tablicy.
Nauczyciel pyta dzieci: Co zauważyliście w tym zadaniu?
Nauczyciel pisze na tablicy kolejny przykład: 625 - 25 = ....... . Prosi jedną osobę, aby policzyła ten przykład i wynik zapisała na tablicy.
Nauczyciel pyta dzieci:
Czym różni się to zadanie od poprzedniego?
W czym jest podobne?
Nauczyciel zapisuje kolejny przykład: 286 - 16 = ....... . Prosi jednego ucznia o zapisanie wyni8ku na tablicy.
Pyta uczniów: A czym to zadanie różni się od poprzednich?
Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że jest to odejmowanie do progu. (Odejmowanie do progu jest to takie odejmowanie, kiedy na końcu naszej liczby zostaje zero)
Zadaniem dzieci jest rozwiązanie kart pracy danych przez nauczyciela (karta pracy nr 2 i 3). Za poprawne rozwiązanie poprawnie karty pracy nr 2 dzieci otrzymują naklejkę z napisem „DOBRZE”. Za poprawne rozwiązanie karty pracy nr 3 otrzymują naklejkę z napisem „BARDZO”. Naklejki te dzieci przyklejają do zeszytu.
Karta pracy nr 2
Oblicz
206 - 6 = 359 - 9 = 756 - 36 = 146 - 16 = |
573 - 23 = 803 - 3 = 436 - 26 = 942 - 2 = |
Karta pracy nr 3
Wpisz znak >, < lub =.
205 - 5 … 345 - 25 487 - 17 … 409 - 9 354 - 54 … 276 - 26 765 - 15 … 798 - 48 |
347 - 7 … 657 - 17 873 - 63 … 749 - 39 983 - 63 … 956 - 36 482 - 2 … 264 - 44 |
11. Zadanie pracy domowej. Karta pracy 45 zad. 2, 4, 6, 8, 9.
12. Jeżeli straczy czasu to dzieci mogą namalować wybrany przez soebie rodzaj malarstwa.
13. Wypełnienie karty ewaluacyjnej.
1. Wymień 3 tytuły obrazów Jana Matejki
2. Odejmij liczby 704 - 4 = 845 - 15 = 674 - 24 = |
3. Zamień na kilogramy i dekagramy 452 dag = ...... kg ...... dag 763 dag = ...... kg ...... dag 350 dag = ...... kg ...... dag |
4. Oceń swoją prace na dzisiejszych zajęciach.
1 2 3 4 5