Nasze rodzeństwo (konspekt zajęć dramowych dla klasy II)(1), NAUCZANIE ZINTEGROWANE, SCENARIUSZE


KONSPEKT ZAJĘĆ

Grupa: II klasa

Czas trwania zajęć: 4h

Temat dnia: Nasze rodzeństwo.

Cele ogólne:

- wywoływanie różnych uczuć związanych z rodzeństwem.

- zachęcanie do wspólnego spędzania czasu z rodzeństwem.

Cele operacyjne:

uczeń:

- wypowiada się na temat swojego rodzeństwa;

- zapisuje swoje pierwsze uczucia, reakcję na wiadomość o małym braciszku, siostrzyczce;

- odgrywa scenkę pantomimiczną;

- nazywa emocje;

- wymyśla imię dla swojego przyszłego rodzeństwa;

- opisuje w 2, 3 zdaniach wygląd małego dziecka z ilustracji;

- wczuwa się w nastrój, uczucia i emocje małego dziecka z ilustracji;

- proponuje zabawę w jaką może się bawić, lub jaką mógłby zainteresować malutkie dziecko;

- wyraża swoje uczucia mimiką, ruchem i gestem odpowiednio do zdań (ciekawość, niepokój, zazdrość, radość);

- prezentuje krótką scenkę wspólnej zabawy z rodzeństwem (np. układanie puzzli, granie w gry komputerowe, granie w gry planszowe, budowanie z klocków lego, kolorowanie książek z obrazkami, rysowanie lub malowanie na kartonie, zabawy tematyczne w: dom, sklep, policjantów i złodziei);

- naśladuje ruchy drugiej osoby;

- rysuje farbami obrazek przedstawiający prezent jaki chciałby podarować swojemu rodzeństwu.

- nazywa barwy służące do wyrażania radosnego nastroju;

- opisuje ilustrację przedstawiającą zabawę oraz opiekę nad młodszym rodzeństwem.

- wyjaśnia, dlaczego należy pomagać młodszemu rodzeństwu;

- wymienia różne obowiązki starszego rodzeństwa.

- wymienia różne sposoby spędzania czasu z rodzeństwem;

Metody:

- metody oparte na słowie: dyskusja;

- metody oparte na działalności praktycznej uczniów: metoda zajęć praktycznych;

- metody eksponujące: drama.

Środki dydaktyczne:

- małe karteczki dla każdego ucznia;

- ilustracje przedstawiające małe dzieci;

- kartki z różnymi zdaniami dla każdego ucznia (punkt 4);

- farby oraz kartki formatu A4 dla każdego ucznia;

- obrazki przedstawiające zabawę oraz opiekę nad młodszym rodzeństwem.

Formy organizacyjne: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie w kole: „Witam te osoby, które (np. mają na sobie coś czerwonego)”. Osoby te wstają i odpowiadają na przywitanie.

  1. Przywitanie się z uczniami.

Rozmowa w kole na temat rodzeństwa. Uczniowie mówią o relacjach jakie miedzy nimi panują, o zachowaniu się rodziców wobec ich młodszego, lub starszego rodzeństwa itp.

Nauczyciel prosi, aby wyobrazili sobie, że na świat przyszedł ich nowy braciszek lub siostrzyczka, albo nawet bliźniaki, a następnie, aby zapisali na karteczkach swoją pierwszą reakcję i myśli gdy dowiedzieli się albo zobaczyli w domu malutkie dziecko.

Jak się poczuliście w pierwszej chwili? Co chcielibyście wtedy zrobić, powiedzieć? Napiszcie w 1-2 zdaniach.

Gdy dzieci już napiszą przekazują swoją karteczkę osobie siedzącej obok niego zgodnie ze wskazówkami zegara.

Następnie każdy po cichu odczytuje, co napisał/a kolega/koleżanka i stara się przekazać pozostałym osobom za pomocą gestów, ruchów i mimiki uczucia osoby, która to napisała. Przy czym twórca tych słów nie może zgadywać.

Następnie uczniowie starają się nazywać uczucia, które nimi w tym czasie kierują, np. dziecko, które napisze: „nie wiedziałbym co powiedzieć mamie” jest zmieszane zakłopotane (zmieszanie, zakłopotanie). Albo poprzez słowa: „nie chcę żeby mama je przytulała” dziecko pokazuje, że jest zazdrosne (uczucie zazdrości).

  1. Na dywanie leżą ilustracje przedstawiające małe dzieci. Zadaniem uczniów jest wybrać tylko jedno zdjęcie oraz:

    1. zastanowić się jak chcieliby nazwać swoje młodsze rodzeństwo;

    2. opisać w 2-3 zdaniach wygląd dziecka;

    3. powiedzieć co może czuć takie malutkie dziecko (zwracając uwagę na jego minę, np. czy jest głodne, czy się śmieje, czy płacze, czy śpi)

    4. wymyślić zabawę w jaką może się bawić lub jaką może zainteresować tak malutkie dziecko, np. czyta mu bajkę, pokazuje obrazki w książkach, dotyka lekko paluszkami jego ciała, pokazuje mu i bawi się maskotkami, wymyśla wierszyki i bajki dla niego.

  1. Nauczyciel czyta zdania np.

    1. Gdy Zosia zobaczyła u rodziców w sypialni łóżeczko dla niemowlęcia szybko pobiegła do swojego pokoju i nie chciała z niego wyjść.

    2. Pewnego razu mama pokazała Jasiowi zdjęcie USG i wytłumaczyła mu co to jest oraz, że za parę miesięcy zostanie starszym bratem.

    3. Kasia i Basia poszły pewnego razu do swojej cioci, aby zobaczyć jej nowonarodzonego synka, jednak płacz dziecka bardzo je zniechęcił i szybko wróciły do domu.

Dla każdego ucznia nauczyciel ma po jednym zdaniu. Zadaniem dziecka jest wyrazić do niego swoje uczucie mimiką (ciekawość, niepokój, zazdrość, radość, zdziwienie itp.)

  1. Zabawa ruchowa: „Rób tak, nie rób tak”. Dzieci stoją w kręgu. Jedna osoba wykonuje jakiś ruch mówiąc: „rób tak”, bądź „nie rób tak”. Zadaniem reszty uczniów jest naśladowanie ruchów danej osoby, jeżeli usłyszą słowa: „rób tak”. Natomiast, gdy usłyszą słowa: „nie rób tak”, uczniowie muszą stanąć na baczność, mimo że dana osoba ciągle wykonuje ruch. Dzieci, które się pomylą, odpadają z zabawy.

  2. Malowanie farbami prezentu jaki chcielibyśmy ofiarować swojemu rodzeństwu.

Przedstawienie klasie swojego obrazka, wyjaśnienie co na nim jest i dlaczego akurat to chciał/a dać swojemu bratu lub siostrze.

Wystawa prac oraz określenie barw, które uczniowie użyli do wyrażenia radosnego nastroju.

  1. Zabawa w grupach 3-, 4-osobowych.

Zaprezentowanie krótkiej scenki wspólnej zabawy z rodzeństwem np. układanie puzzli, granie w gry komputerowe lub planszowe, zabawy tematyczne: w dom, w sklep, w lekarza, w policjantów, itp.

  1. Losowanie z koszyczka jednego obrazka. Każdy uczeń przygląda się obrazkowi i opisuje co się na nim dzieje np.:

- Starsza siostra opiekuje się chorym bratem.

- Dwaj bracia grają razem w piłkę.

- Starsza siostra prowadzi do przedszkola młodszą siostrzyczkę.

Pytania do uczniów:

- Czy należy pomagać młodszemu rodzeństwu? Dlaczego?

- Jakie są obowiązki starszego rodzeństwa?

  1. Podsumowanie zajęć.

Uczniowie opowiadają co czuli odgrywając scenki, czego się nauczyli dzięki tym zajęciom - Jakie poznaliście sposoby na spędzanie czasu z rodzeństwem?, czego nowego dowiedzieli się o małych dzieciach, odpowiadają czy trudno było nazywać emocje związane z narodzinami dziecka.

Nauczyciel podsumowuje zajęcia mówiąc dzieciom, iż nowy członek rodziny w domu to wielkie szczęście i trzeba się liczyć z tym, że każdy człowiek jest inny, że nikt nie jest idealny i trzeba to zaakceptować bo na tym właśnie polega rola dobrego kochającego się rodzeństwa.


