KONSPEKT ZAJĘĆ
Prowadzący: Joanna Budzyńska, Anna Socha
Grupa: klasa III SP
Temat: Wprowadzenie oraz nauka piosenki pt. „Pływanie - zmywanie” połączona z grą na naczyniach kuchennych.
Cele główne:
- ćwiczenie ćwierćnuty, ósemki, półnuty oraz pauzy ćwierćnutowej w takcie czteromiarowym;
- odczytywanie samodzielnie solmizacją wybranego fragmentu z piosenki;
- śpiewanie piosenki pt. „Pływanie zmywanie”.
Cele szczegółowe:
uczeń:
C
- określa właściwe metrum utworu;
- wyklaskuje określone metrum;
- wyklaskuje rytm z nut;
- wykonuje ćwiczenia oddechowe;
- wykonuje ćwiczenia aparatu artykulacyjnego;
- śpiewa gamę solmizacyjnie i literowo;
- wykonuje ćwiczenia wokalne;
- odczytuje solmizacyjnie wybrany fragment z piosenki;
- śpiewa piosenkę pt. „Pływanie-zmywanie”;
- gra na naczyniach kuchennych oraz instrumentach perkusyjnych.
D
- przeprowadza grupową inscenizację pt. „Przygoda kuchenna” przy użyciu naczyń i sztućców;
- współpracuje z grupą;
- proponuje, w jaki sposób można zagrać na naczyniach kuchennych oraz instrumentach perkusyjnych nowo poznaną piosenkę.
Metody:
- słowne: dyskusja, objaśnienie;
- oglądowe: pokaz;
- aktywizujące: inscenizacja;
- praktyczne: ćwiczebne, zadań do wykonania.
Formy organizacyjne: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- naczynia kuchenne (sztućce, garnki, miseczki, itp.);
- 3 tabliczki z nutami w takcie czteromiarowym:
- tekst piosenki pt. „Pływanie zmywanie” wraz z nutami (po jednym egzemplarzu dla każdego ucznia);
- instrumenty perkusyjne (bębenki, grzechotki, itp.).
Czas trwania: 60 min
Przebieg zajęć:
I Wprowadzenie:
Wprowadzenie w tematykę zajęć:
Rozmowa z uczniami:
- Rozejrzyjcie się dookoła i zastanówcie się w jakim pomieszczeniu w domu możemy się znajdować? / kuchnia.
- Co wskazuje na to, że jesteśmy właśnie w kuchni? / garnki, talerze, sztućce, itp.
- Czy w lubicie pomagać mamie, lub babci w kuchni? Jeżeli tak to w czym?
- Co jest takiego ciekawego ekscytującego w kuchni?
- A zmywanie naczyń, czy może być także ciekawe i ekscytujące? - Dzięki naszej dzisiejszej piosence którą niebawem poznacie, może się przekonacie, że także podczas zmywania naczyń można przeżyć wiele ciekawych przygód. Wystarczy jedynie uruchomić trochę naszą wyobraźnię.
Zabawa dramowa pt. „Przygoda kuchenna”:
Losowy podział uczniów na 4 grupy przez odliczanie do 4. Uczniowie wybierają dowolne naczynie, lub sztućce znajdujące się w sali.
- Teraz wyobraźcie sobie, że to nie są zwykłe naczynia i sztućce. Mogą to być zupełnie inne przedmioty, zwierzęta, a nawet osoby. Wszystko zależy od waszej wyobraźni.
Zadanie uczniów polega na zainscenizowaniu w grupach krótkiej przygody kuchennej przy użyciu sztućców, garnków, które wybrali.
Zaprezentowanie uczniom 3 tabliczek z nutami w takcie czteromiarowym:
W jakim metrum napisane są nuty na każdej z trzech tabliczek? - W takim też metrum jest nasza piosenka, którą dziś poznamy.
Wyklaskiwanie przez uczniów metrum wspólnego dla każdej z tabliczek (na cztery).
Wyklaskiwanie przez uczniów rytmu z wybranej tabliczki.
Rozśpiewanie:
Ćwiczenia oddechowe:
- głęboki wdech nosem, następnie powolny, bezszelestny wydech ustami (x3);
- głęboki wdech nosem i wydech ustami na spółgłosce „s” (x 3);
- głęboki wdech nosem, a następnie wydech ustami połączonych z krótkim i energicznym wymawianiem spółgłosek „s-f” (x3).
Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego:
- wymawianie zdań: „Szedł Sasza suchą szosą” (x3), „Korale koloru koralowego” (x3), „Wspomnij mamie na mnie” (x3);
- przesyłanie całusków: cmoknięcie w dłoń oraz dmuchnięcie (x3);
- naśladowanie śmiechu różnych osób:
- staruszki: che- che- che;
- kobiety (wesołe): cha- cha- cha;
- mężczyzny (rubaszne): ho- ho- ho
- dziewczynki (piskliwe, chichotliwe): chi- chi- chi.
Ćwiczenia wokalne:
- śpiewanie gamy solmizacyjnie (do, re, mi, fa, sol, la, si, do - do, si, la, sol, fa, mi, re, do) przy akompaniamencie pianina;
- śpiewanie gamy literowo (C, D, E, F, G, A, H, C - C, H, A, G, F, E, D, C) przy akompaniamencie pianina;
- śpiewanie do akompaniamentu panina: ma-me-mi-mo-ma-me-mi-mo-mu, bra-bre-bri-bro-bra-bre-bri-bro-bru, ja-je-ji-jo-ja-je-ji-jo-ju, itd. - tutaj mogą pojawić się także różne propozycje uczniów;
- śpiewanie do akompaniamentu pianina samogłosek: a, e, i, o, u, y.
II Część główna:
Rozdanie uczniom kartek z tekstem piosenki oraz nutami. Odczytywanie przez uczniów solmizacją wybranego fragmentu z piosenki.
Nauka piosenki:
nauczyciel śpiewa 1 zwrotkę piosenki;
uczniowie śpiewają 1 zwrotkę piosnki wraz z nauczycielem;
nauka refrenu oraz 2 i 3 zwrotki przebiega jw.;
nauczyciel oraz uczniowie śpiewają całą piosenkę z akompaniamentem pianina.
III Zakończenie:
Losowy podział uczniów na dwie grupy (odliczanie do dwóch). Śpiewanie piosenki z jednoczesnym wytupywaniem metrum (1 grupa) oraz wyklaskiwaniem rytmu (2 grupa).
Losowe rozdanie uczniom naczyń kuchennych oraz instrumentów perkusyjnych. Śpiewanie piosenki połączone z grą na naczyniach kuchennych oraz instrumentach perkusyjnych (inwencja twórcza uczniów).